buzağı maliyeti

Ynt: buzağı maliyeti

doganbey1 link=topic=58880.msg694328#msg694328 date=1359552867' Alıntı:
Sayın mousset 1000 tl ye nerde tarla var? Ben Keşanlıyım hemen hemen aynı yerler. Lütfen yanlış anlamayı ama sizin gibi iştahlı insanlar böyle 1-2 tarla alınca tmam. Şimdi herkes tarlasını 5-6 binden satma derdinde. Hele hele emlakçılar kuş uçmaz kervan geçmez yerdeki tarlalara bile yüksek fiytlar istiyor :) Bence siz samsun tarafından alın tarla. Buralarda oldukça pahalandı
dostum yanlış anlama demişsin ama yazdıklarından hiç bi şey anlaşılmıyor ... :):):) sen keşandan çıkma bence bu kafayla

adıge42 link=topic=58880.msg694291#msg694291 date=1359543926' Alıntı:
bizde hoştayn, montofon, simental, yerli hepsinden var. bu sene bu ırkları çok güzel bir karşılaştırmasını yapma fırsatımız oldu. eğer meraya çıkacaksa hayvanınız sakın hoştayn tercih etmeyin. montofon ve simental yaylıma çok güzel çıkıyorlar. birde bunların süt verimi etkiliyor tabi yaylıma çıkmayı. eğer hayvanın göğsü çok büyükse ister istemez yürümesi zorlanıyor ve sen yaylımda her çeşit otu yesin daha iyi olur diye düşünürken o hayvan yürümedeki çektiği sıkıntıdan randımanlı bir verim alamıyor.
ve süt olarakta montofon fena değil ama simental ve hoştayn kapışabilirler bakımına bağlı olarka tabi. birde satacağın zaman hoştayn fazla para etmez ama simental her zaman her yerde para eder. ve bu iki ırk hoştayna göre çok daha dayanıklı hayvanalar her konuda. bu sene montofonlarımız ve simentallerimiz 1 veya 2. tohumlamada tuttu ama 2 tane hoştaynımız vardı biri 4. diğeri 5. tohumlamada tuttu. birde hacımmet abini dediği gibi düveler bence de 15- 16 aylık olduklarında tohumlanmalı fazlası zarar bence.
alacaksanız eğer 3 aylık falan almayın birazdaha fazla para verin 10- 12 aylık alın bence daha karlı olur diye düşünüyorum.
bu dediklerim benim fikrim dediklerim yöreden yöreye değişebilir. sadece yaptığım gözlemleri söyledim :)

Aynen katılıyorum yazdıklarına. Benim de tecrübe ve tespitlerim bu yönde.

simental ırkın en fazla olduğu yer kastamonu ama şunu gözlemledim burada simentak düt için değil et için yapılıyo aslında simentalimde çok süt veren ırkları var avusturya simentli diye geçer eger besi içinse et simentali tam ideal ama yok ben alıcam damızlık yapacam hem et hem süt dersen da sütçü simentali almanı tavsiye ederim tohuma göre etdede sütde de yüzünü kara çıkartmaz. mera konusuna gelince biz çok zarar ettik konyada bunu çünkü benim olduğum yer taşlı ve rampa inekler çok eziliyo bizde baharın lendimiz bakar yazında açıkda bakarız yonca fiy gibi malzemen garanti olacak bunun için biz 14 aylık dan sonra boğaya veririz çok yaglandirmamaya dikkat et tutma olasığı azalır bu ırkda. fiyatı yerine göre değişir konyada 7 11 aylık arası 2 binden aşagıya vermezler kastamonuda çok uyguna ve seçerek bulanilirsin biraz yardımcı olanildiysem ne butlu herkese bol saglıklı kazançlar...