Süt inekçileri bu filmi kaç kez görecek ! ( Konuyu okurken objektif olalım )

31.07.2012

Süt inekçiliğinde daha önce yaşanan oyunlar yine tekrarlanıyor. 2009 yılındaki oyun,bu kez ot sıkıntısı gerekçe gösterilerek sahneye konulmuş bulunuyor.

2009’DA OYNANAN OYUN NEYDİ?

Batı (ABD/AB ülkeleri), doğayı, iç ve dış emeği aşırı bir şekilde sömürerek gereksinmesinden daha çok tarımsal ürün ve girdi stokları oluşturmuştu. Bunlara pazar bulmak için çevre ülkelerinin tarımlarını çökertmesi, bu bağlamda ellerinde aşırı stok durumuna gelmiş sığırlarına da Pazar gerekiyordu. Bunun için Türkiye’de de çiftçilerin büyük bir çoğunluğunu oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler para kazanamaz duruma getirildi. Hayvan sayısı hızla düştü. Hayvan kalmayınca ithalat kapısı ardına kadar açıldı. Hayvancılık ithalat ile kalkınır fikri, herkese aşılanmaya çalışıldı. Bu bağlamda hayvancılığın kalkındırılması için sığırcılık öne çıkarıldı. Dünya Bankası aracılıyla sığırlar ithal edildi. Örneğin 2008’in ikinci yarısında Avrupa’dan ucuza getirilen yağsız süt tozu nedeniyle çiğ süt fiyatları, 35 kuruşa düşürüldü. Bu nedenle çiftçiler, 1 milyona yakın hayvanını kasaba göndermek zorunda kaldılar. Kısaca, girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle sektör, 2009 yılında ağır bedeller ödemişti.

Kırmızı et ve süt üretimi azalınca referandum öncesi ani bir kararla, 1 Ağustos 2010 günlü bir kararnameyle ise sıfır faizli krediler devreye sokulmuştu.. Ancak bu kredilerden de gerçek çiftçilerin yararlanamadı. İç piyasada hayvan bulamayan yeni çiftçiler ise dış piyasadan hayvan toplamaya yönelmişlerdi. Kısaca, hayvan ithalatı sürekli bir duruma getirildi. Özetle hayvancılıkta, Doldur-Boşalt Politikası egemen oldu.

OT KRİZİ SPEKÜLATÖRLERİN İŞİ Mİ?

Günümüzde de benzer bir oyun, bu kez ot fiyatları gerekçe gösterilerek yeniden sahneye konuluyor Örneğin, yurdumuz süt sığırcılığının en önemli merkezlerinden biri olan İzmir/Ödemiş’in Hayvan Pazarı’nda bu oyun yaşanıyor.Ödemiş’te de son aylarda kaba yem fiyatları yüzde 100 ' ün üzerinde artış göstermiş. Üretici çiğ sütün litresini 80 kuruş olarak pazarlarken, otun kilosu 65, samanın ise 55 kuruşa yükselmiş. Yem karaborsası ortaya çıkmış. Ot ve samanda spekülatif hareketlerin olması, ot ticaretiyle uğraşan kişilerin bu ticaretten çok büyük rant sağlamasına neden olmuş. Girdi fiyatlarının aşırı yükselmesiyle para kazanamayan üreticiler, ellerindeki hayvanları satıyorlarmış. Geçen yıl krediyle 7000 TL alınan inekler, pazarda 3000-3500 TL’ye zor satılır duruma gelmiş. İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Çelikkaleli ise,çözüm olarak , soğuk süte yapılan desteğin 8 kuruşa çıkarılmasını önermiş.

ÇIKIŞ YOLU VAR MI?

Süt sığırcılarının içine düştüğü bunalımdan, sadece süte yapılacak desteklerle çıkılması mümkün değil. Yapısal değişiklikler gerekli.

Çıkış yolu, küçük ve orta ölçekli tarım işletmelerinin dirliğini artıracak önlemlerden geçiyor. Bunlar neler? Biraz açalım;

•Sıfır faizli krediler, tarım dışı sektöre ve büyük çiftçilere değil, küçük ve orta ölçekli işletmelere verilmeli.•Girdilerden KDV ve ÖTV alınmamalı.•Kooperatifler aracılığıyla üreticileri sanayici yapmalı.Katma değer ,ancak bu şekilde üretende kalabilir.Aksi durumda üreticilerin oligopol duruma gelmiş sanayicilerle başa çıkmaları olası olamaz. Kooperatiflerin işledikleri malların KDV’leri de düşürülmeli.•Çiftçilerin kooperatifler aracılığıyla mallarını pazarlamaları için satış yerleri sağlanmalı.•Özelleştirilen Tarımsal Kit’ler yeniden kamulaştırılmalı.Bu amaç için siyaset yapanlar ve iktidar yönlendirilmeli. Kaba yem fiyatlarındaki spekülatif artışlara karşı Yem Ofisi kurulmalı. •Kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadele yapılmalı.•Hayvan dahil her türlü tarımsal ürünlerin ithalatı engellenmeli.

Ortaya çıkan bu görünüm, çiftçiler aleyhine uygulanan liberal politikaların bir sonucudur. Liberal politikalar salt çiftçilerimizi fakirleştirmiyor, tüketicilerimizin de tarım ürünlerini daha pahalıya edinmelerine neden oluyor.

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı

Odatv.com

Ynt: Süt inekçileri bu filmi kaç kez görecek ! ( Konuyu okurken objektif olalım )

bence gayet yapıcı çözüme yönelik eleştiriler... acı olansa yazıda bahsedilen olumsuz olayların hepsinin devlet büyüklerinin bilgisi dahilinde gerçekleşmesi... kaynak konusuna gelince böyle bir eleştiriyi zamanın yapmasını beklemiyorsunuz değilmi?

Ynt: Süt inekçileri bu filmi kaç kez görecek ! ( Konuyu okurken objektif olalım )

rewollver link=topic=58946.msg635363#msg635363 date=1349095759' Alıntı:
Alıntı yapılan yer sahih bir kaynak değil dostum..
Birader konu başlığına dikkat etmemişsin yada kasıtlı bir eleştiride bulunmuşsun. Ülkedeki tarım politikalarına objektif, tarafsız bir eleştiride bulunan ' ' sahih ' ' bir kaynak gösterip bizleri de aydınlatır isen mutluluk duyarız.

Başlıkta yazan ile en son cümle tezat kardeş. Objektif ol diyorsun ama en olmaz kaynaktan veriyorsun.

Sahih kaynak mı istiyorsun, RTE ' nin Öfkesi Ananı Da Al Git adıyla kitap yazacak kadar cesur ve türkiyenin tek tarım ve hayvancılık yazarı hemde 1988 den beri..

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı
Profesyonel Tecrübe
Dünya Gazetesi ' nde 1988′den bu yana muhabir, haber müdürü ve İzmir Temsilcisi olarak görev aldı. 1996′dan beri Gazetenin kurucusu Nezih Demirkent ' in önerisi ile 'Tarım Dünyasından' adıyla köşe yazısı yazıyor.
Uzmanlık
İzmir Gazeteciler Cemiyeti 2.Başkanı olan Yıldırım ' ın ekonomi gazeteciliği ve tarım konusunda çok sayıda ödülü var
Nitelikler
TRT ' de yayınlanan 'Bu Toprağın Sesi' programına danışmanlık yaptı.

ALİ EKBER YILDIRIM HOCA

PROF DEĞİL OLMADIK YERDE YAZAN, SADECE O PROF. TAN DAHA FAZLA SENİ BENİ DÜŞÜNEN VE HERGÜN CESURCA YAZAN ADAM..

Türkiyede tarım ve hayvancılık nasıl olur, bu köylü nasıl kalkınır diye mürekkebini sana bana harcıyor, yazılanlara katılmıyorum değil elbette ama dereden kuru çamur getirdim dersen, objektif ol gözlüğünü taktırsan da kusura bakma.. http://www.bts.gen.tr/icerik.asp?mod=136&sid=42

rewollver link=topic=58946.msg635363#msg635363 date=1349095759' Alıntı:
Alıntı yapılan yer sahih bir kaynak değil dostum..
neden sahih bir kaynak değil doğruları söylediği için mi... türk çiftçisinin içinde bulunduğu bu durumu görmemek için kör olmak lazım... boşver sen haberin kaynağını durumu çok açık ve net bir şekilde özetlemiş ... söyleyene değil söylediğine bak..

rewollver link=topic=58946.msg635409#msg635409 date=1349108379' Alıntı:
Başlıkta yazan ile en son cümle tezat kardeş. Objektif ol diyorsun ama en olmaz kaynaktan veriyorsun.

Sahih kaynak mı istiyorsun, RTE ' nin Öfkesi Ananı Da Al Git adıyla kitap yazacak kadar cesur ve türkiyenin tek tarım ve hayvancılık yazarı hemde 1988 den beri..

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı
Profesyonel Tecrübe
Dünya Gazetesi ' nde 1988′den bu yana muhabir, haber müdürü ve İzmir Temsilcisi olarak görev aldı. 1996′dan beri Gazetenin kurucusu Nezih Demirkent ' in önerisi ile 'Tarım Dünyasından' adıyla köşe yazısı yazıyor.
Uzmanlık
İzmir Gazeteciler Cemiyeti 2.Başkanı olan Yıldırım ' ın ekonomi gazeteciliği ve tarım konusunda çok sayıda ödülü var
Nitelikler
TRT ' de yayınlanan 'Bu Toprağın Sesi' programına danışmanlık yaptı.

ALİ EKBER YILDIRIM HOCA

PROF DEĞİL OLMADIK YERDE YAZAN, SADECE O PROF. TAN DAHA FAZLA SENİ BENİ DÜŞÜNEN VE HERGÜN CESURCA YAZAN ADAM..

Türkiyede tarım ve hayvancılık nasıl olur, bu köylü nasıl kalkınır diye mürekkebini sana bana harcıyor, yazılanlara katılmıyorum değil elbette ama dereden kuru çamur getirdim dersen, objektif ol gözlüğünü taktırsan da kusura bakma.. http://www.bts.gen.tr/icerik.asp?mod=136&sid=42
Birader peki senin verdiğin ' ' sahih ' ' kaynak benim verdiğim kaynaktan farklı bir şeyler mi söylüyor. Ülkemizin mevcut tarım politikaları ile ilgili ?