Erkunt Yokuştan Yük İndirmede Nasıl??

Arkadaşlar engebeli arazilerde römorkla yük indirirken arkadan basma oluyor genelde bu masseylerde fazla fiatlarda az oluyor.Mesela 640 ın yük indirmesi çok ünlüdür fazla basmaz. 70-56 ve td 65d de cok basmıyor. 285 massey allah korusun kaçırıyor. Basak ve steyr Massey kadar olmasada kaçırıyor. Peki erkuntlar nasıl kendini tutabiliyor mu? mesela nimet 640 kadar tutabilir mi?

Ynt: Erkunt Yokuştan Yük İndirmede Nasıl??

savaser link=topic=58948.msg635245#msg635245 date=1349031033' Alıntı:
ben 80.3 çiftçeker veya nimet 70 tek çeker düşünüyorum genelde yükte yolda çok seri oldukları için
kudret de seri 38 yapıyor rampada iyi bende 286 tekçeker ve phntom 3085 de var rampada phantoma göre dolu byağı hızlı çıkıyor 80.3 çiftçeker alana kadar kıymet 90 al çok fark var arada 4 silindir olsun 10 fazla olsun derim yani birde donanımsal ve teknolojik farklar mevcut eski seri ile yeni sri arasında

phantomerkunt link=topic=58948.msg635249#msg635249 date=1349031213' Alıntı:
kudret de seri 38 yapıyor rampada iyi bende 286 tekçeker ve phntom 3085 de var rampada phantoma göre dolu byağı hızlı çıkıyor 80.3 çiftçeker alana kadar kıymet 90 al çok fark var arada 4 silindir olsun 10 fazla olsun derim yani birde donanımsal ve teknolojik farklar mevcut eski seri ile yeni sri arasında
kıymet 90 la 80.3 ün yakıtları nasıl ? ben cok ağır işte kullanmayacağım artık kendi işimi yapacağım servet 80.3 ve yanina birde fiat 640 almayı düşünüyorum ben olmadığım zaman işleri eleman 640la yapsın diye yolda hiç seri değil ama kuyruk mili ve yere basması iyi. serveti benden baskasına kullandırmam o yuzden düşünüyorum 640ı sizce nasıl olur??

savaser link=topic=58948.msg635255#msg635255 date=1349031603' Alıntı:
kıymet 90 la 80.3 ün yakıtları nasıl ? ben cok ağır işte kullanmayacağım artık kendi işimi yapacağım servet 80.3 ve yanina birde fiat 640 almayı düşünüyorum ben olmadığım zaman işleri eleman 640la yapsın diye yolda hiç seri değil ama kuyruk mili ve yere basması iyi. serveti benden baskasına kullandırmam o yuzden düşünüyorum 640ı sizce nasıl olur??
bence kıymeti pulluğa çifte koşacaksan daha az yakar öbür türlü 80 lik 3 silindir de olsa yolda çiftçeker olduğundan yakar çiftçeker bir motorun yolda yakmamasını bekleme. ama 3 silindir tarlada da rahat gitmeyeceğinden kıymetten çok yakar dönüme. yine al 640 ı yanına da kıymet al servet alma bence.

savaser link=topic=58948.msg635255#msg635255 date=1349031603' Alıntı:

servet te alırsan pişman olman kudrette alırsan pişman olman ama hangisini alırsan al zf lisini al yokuş aşağı 10 tonda sarsan 15 tonda sarsan bas git en dik rampada dahi o kadar yükle frene bastınmı yapışır kalır . kayma olmaz kesinlikle ani fren dahi yapsan olduğu yerde kalıyo da gerek duymazsın ani fren yapmaya

tamam zfde karar kıldık peki 4silindirli 90lık çift sıralı silajı çevirebilir mi? ben suanda tek sıralı kullanıyorum rahat 3 silindirli ceviriyor ama çift sıralı için kudret 100 daha mı uygun olur yoksa kıymet 90 yeter mi? bütçem en fazla kıymete yeter çünkü 2 traktör alacam servet cok dusundum ama 90 olsun dediniz bende yanına 640 dusundum simdi kıymet 90 cift sıralıyı cevirmezse servetle ayni işi yapmış olacak buda bana kar olmaz.

savaser link=topic=58948.msg635269#msg635269 date=1349032523' Alıntı:
tamam zfde karar kıldık peki 4silindirli 90lık çift sıralı silajı çevirebilir mi? ben suanda tek sıralı kullanıyorum rahat 3 silindirli ceviriyor ama çift sıralı için kudret 100 daha mı uygun olur yoksa kıymet 90 yeter mi? bütçem en fazla kıymete yeter çünkü 2 traktör alacam servet cok dusundum ama 90 olsun dediniz bende yanına 640 dusundum simdi kıymet 90 cift sıralıyı cevirmezse servetle ayni işi yapmış olacak buda bana kar olmaz.

ben kıymeti hiç kullanmadım ama zf olduğundan çevirir geliyor bana da kullanan arkadaşlara sormak lazım şimdi bir arkadaş yorum yaparsa daha iyi olur servetle kıymetin arasında sadece piston farkı yok bg farkıda var ama

ben bereket 60 e 4x4 kullanıyorum.. dağdan tomruk indiriyorum allaha şükür bi sıkıntı yaşatmadı daha. işim dağlarda tomruk ve odun yapmak erkuntta ağır bi motor. sürtmede ve rampa aşağı inerken ağır oluşu işime geliyor. dağa çıkarken biraz yavaşlıyor ama olsun.her güzelde bi kusur vardır. ağır olup rampada hızlı gidecek bi makinada yok zaten.. modifiyeyle ağırlaştırılan traktörler problem çıkarıyor. en güzeli orjinali.

erkunt servet 80.3 var yakıtı ılk coktu sımdı dusuyo 5 km dık rampa ındım 5 tonla 6 sefer ne frenler ısındı nede bısey ve h4 ındım arkadan ne ramuk surebıldı nede motoru bırakdı. erkunt bıraz daha ıyı rampa ınmek konusunda bız 2 teker 4 teker ve arkasnda 3 tonluk 3/2 dolu tankerle ındık l4 hıc bı sıkıntı olmadu kesınlıkle surme sıkıntısı yok. servet kullanıcısı olarak soluyorum. ama kıymet al. bence almısken bıraz buyuk olsun 1 pıston daglar kadar fark var. olmassa alcaksan 80.4 al ama kıymet al sahsen servetı aldıgımızda yoktu olsaydı bende ondan alırdım.

Semih_ link=topic=58948.msg635492#msg635492 date=1349118865' Alıntı:
Massey gerçekten sürmesini bilene hiç kaçırmıyorr onca yerden indim çıktım 2000 285 S ile :)

bence bütün traktörler hemen hemen aynı ağırlıktan biraz fark edebilir ama dediğin gibi sürmesini bilen 135 likle bile istediği yerden iner....biraz ağır iner o var

En küçük viteste inmek başlı başına bi hta olur. Ve frene asla basmayacaksın tek çekerler için söylüyorum.Frene bastığın anda alır götürür. Ben gaza basarak iniyorum...:)

bizim için en önemli mesele yokus inebilmesidir... ve şöyle söylüyeyim yazın kısmet 55 e bindim
çııkarken gerçekten mest etti cok iyi çıkkıyor fakat inerken tam bir fiyasko bizim 55-46 kabak lastikle daha iyi iniyor !!
4 tekerlekli remorkla inecekseniz mutlaka frenli remork kullanın ve ön tarafını hidrolikle kasın...
inerken en uygun vites takviye 4 ve seri 1 dir... inerken kademe kademe gaz verin baktınız kayacak gibi gazı kökleyin!!!! kaymaya başladığında ise gaz verip veriip çekin eğer yapacak bişey kalmadıysa son çare atlayıp kurtulun cöö-*s