Korunga Tarımı hakkında bilgi

forumda ve nette araştırdım bişeyler buldum ama bizzat ekip deneyen birilerinden bilgiye ihtiyacım var.
64 dekar kepir toprak dediğimiz buğday tarımına çok elverişli olmayan bir tarlamız var. ıslah etmek adına korunga ekmek istiyorum. eğer bu işle uğraşan arkadaşlar varsa paylaşımlarını bekliyorum.
ekimi, verimi, çıkan ürünün fiyatı ve pazarı nasıldır?
ilginizi şimdiden tşk ederim.

Ynt: Korunga Tarımı hakkında bilgi

korunganın pazarı altın gibidir ekimide çok zahmetsiz hasatıda öyle senede bir kez hasat alırsın ..
şöyle diyim korunga kesi dediğimiz yani patozlanmış hali bir remorku 1000 tl ydi bu yaz bizim oaralarda...

piyasası nasıl bilmem ama hayvan varsa ekin ekimi basit mibzerle 12 13 kg tohum atmıştık verimi iyidi 30 dönüm yerde 5 6 römork kes çıkıyordu 5 yıl ömrü var sonra seyrekleşiyor

şerefli1 link=topic=58956.msg635387#msg635387 date=1349104534' Alıntı:
korunganın pazarı altın gibidir ekimide çok zahmetsiz hasatıda öyle senede bir kez hasat alırsın ..
şöyle diyim korunga kesi dediğimiz yani patozlanmış hali bir remorku 1000 tl ydi bu yaz bizim oaralarda...
by-edo link=topic=58956.msg635390#msg635390 date=1349105517' Alıntı:
piyasası nasıl bilmem ama hayvan varsa ekin ekimi basit mibzerle 12 13 kg tohum atmıştık verimi iyidi 30 dönüm yerde 5 6 römork kes çıkıyordu 5 yıl ömrü var sonra seyrekleşiyor

64 dekar kepir yerde buğdaydan avantajlı olur sanırım. verdiğiniz bilgilere tşk ederim.

B)TOPRAK İSTEKLERİ

Korunga toprak istekleri bakımından kanaatkârdır. Toprak seçiciliği olmamakla beraber derin yapılı, geçirgen, gevşek, kuru ve kireçli, tınlı - kumlu toprakları sever. Yonca tarımına uygun olmayan zayıf ve çakıllı topraklarda korunga yetiştirilebilir. Hatta alt katlarında köklerin işlemesine imkan verecek çatlakların bulunması koşuluyla, taşlı kayalık arazide de tarımı yapılabilmektedir. Bu gibi kayalık yerlerin değerlendirilmesinde, kumlu arazide,kurak ve kireçli yerlerde korunga tarımı büyük önem taşımaktadır. Korunganın tuza dayanıklılığı zayıftır. Taban suyu yüksek, ağır, killi ve ıslak, kireçsiz, asiditesi yüksek topraklar korunga tarımına pek elverişli değildir. .

Kepir yerde buğday veya ayçiçeği daha iyi olur. Bizim bölgemizde en verimli topraklar kepir topraklardır. Korunga daha çok tarımsal üretim değeri düşük topraklardan katma değer oluşturmak için önerilen bir ürün.