Müstahsil Makbuzu Kesen Tüccarlar Neden Eksik Ödeme Yapıyor

Arkadaşlar çiftçiden mal alan tüccarlar (mesela buğdayı ) borsanın belirlediği rakamın altında fiyat verip alıyor ama müstahsil makbuzuna da borsanın belirlediği fiyatı yazıyor sanki o fiyata almış gibi gösteriyor. Ben danelik mısır satışı yaparken neye kime güvenecem de fiyat verecem tüccar benim değilde kendi istediği rakamdan mı alacak o zaman borsa niye var ki ben borsanın verdiği rakamlara güvenerek plan yapacam ama eğer mısırda da durum buğdayda pamukda olduğu gibiyse biz ne yapacaz bu nasıl iştir ya

Ynt: Müstahsil Makbuzu Kesen Tüccarlar Neden Eksik Ödeme Yapıyor

Şimdi ben kısmet olursa danelik mısır ekmeyi planlıyorum ama maliyetimi hesaplayamıyorum şimdi maliyetimi borsanın verdiği rakamlara göre hesaplayınca iyi (mesela kilo başına 560 krş.) ama fabrika bana daha düşük fiyat verebilir mi ( mesela kilo başına 490 krş)

mehan01 link=topic=58982.msg635654#msg635654 date=1349187911' Alıntı:
Şimdi ben kısmet olursa danelik mısır ekmeyi planlıyorum ama maliyetimi hesaplayamıyorum şimdi maliyetimi borsanın verdiği rakamlara göre hesaplayınca iyi (mesela kilo başına 560 krş.) ama fabrika bana daha düşük fiyat verebilir mi ( mesela kilo başına 490 krş)
560 dan 490 na inceği sanmam. şuan en yüksek fiyatı TMO verdi 590. fabrikalarda bizim burda 550 , 560 dan aldı. ama seneye ne olur bilemeyiz. geçen yıla bakış mısır 50 krş ile 70 krş arasında düştü. en iyisi şuanki piyasadan hesaplamak lazım.

Allah izin verirse bu sene ilk kez mısır ekecem bakalım fabrika bana gelecekmi ürününü bize ver diye yoksa ben mi tüccara gideceğim malımı al diye göreceğiz.