BESİ HAYVANCILIĞI HAKKINDA ,,YARDIM

ARKADAŞLAR RESİMDE Kİ SMENTALLERI ALMAYI DÜŞÜYNUYOM ARKADAŞLAR YAKLAŞIK 50 TANE ,,3-6 AYLIK ARASI

canlı kilo 11.5 tl den alacam ,,

MAYIS AYINA KADAR YAKLAŞIK 8 AY,,

MISIR SİLAJI
PANCAR KÜSPE VE
KEPEK YADA RAZMOLLA BERABER KARIŞTISAM VERSEM BESI KONUSUN DA SIKINTI OLUR MU,,

Ynt: BESİ HAYVANCILIĞI HAKKINDA ,,YARDIM

arkadaşım canlı kilo 11500 bence çok pahalı et olarak hesaplarsan 22000bin e geliyo yani ortalama şu anda et olarak 150şer kilo gelseler oda 3300lira yapar bence çok pahalı malum et fiyatları kesimde maksimum 15000 lira yani hesabını sen yap ona göre

3-6 ay arası bunların gelecegi maksimum 200kg dır canlı oda çok zor.. 2300tl yapar oda.. ama ortalama 150kg ancak gelirler oda 1750 tl eder.. aslında bu kalitedeki danalar için çok pahalı da degil sana ortalama 1500tl den verseler gayet iyi bence.. simental ırkı herzaman para eder.. bunun yerini montofon toplasan mesela daha ekonomik olur ama simental verimi başka.. dedigin şekilde en az 6 ay besleyeceksin sonra bi 6 ayda arpa ve fenni yem,mısır silaji,pamukçigidi ile beslersen her biri 300kg üstü rahatlıkla gelir.. ona göre hesabını yap sana ne kalır hesapla..bence karın olur.. keske meran olsaydı baharda 3-4 ay merada otlatabilseydin yem maliyetini düşürüp sonra sıkı bi 6 ay besiye alsan ozaman yaşları biraz daha büyüdügünden daha iyi bi gelişim ve kilo atarlardı.

ARKADAŞLAR BU DANALAR IN SAHİBİ İLE GÖRÜŞTÜM CANLI 140-150- KILO ARASI,,
TEŞEKKURLER YORUMARINIZ İÇİN ,,BENIM ASIL SORUM ŞUDUR,,
BAHARA BU DANLAR 2500 -3000 ARASI EDER TAHMINIM BENIM SAMAN SIKINTISI VAR ,,

SAMANIN KILOSU 500 LİRA ,,SILAJIN KI VE KUSPENIN KI BIZIM BURDA 100 LIRA ,,O YUZDEN SAMANSIZ SILAJ VE KUSPE ILE BAHARA ÇIKARABILIRMIYIM,,YADA ÇOK AZ BI SAMAN LA ,,

evet az bi saman ve slajla cıkar bahara ama hiç samansızda olmaz hayvanın kurukaba yem alması lazım geviş getirip sindirim sistemini calıştırması için.. sadece slaj verirsen hayvanların sindirim sistemlerinde problemler olur..

Samansız çıkmaz demiş ceya ama samansız çıkar ekonomik olur mu olmaz mı onu bilemem arkadaşm 7 senedir hayvancılık yapıyor süt sığırcılığı daha çiftliğine saman girmedi samansızda gayet oluyo isteyene özel mesajla telefpnunu vereyim samanın ne kadar gerekli olduğunu tartışabilirler hayvanım olsa bende saman yedirmem gerek yok bencede

TEŞK
Ali SARAÇ link=topic=58984.msg635847#msg635847 date=1349215877' Alıntı:
Samansız çıkmaz demiş ceya ama samansız çıkar ekonomik olur mu olmaz mı onu bilemem arkadaşm 7 senedir hayvancılık yapıyor süt sığırcılığı daha çiftliğine saman girmedi samansızda gayet oluyo isteyene özel mesajla telefpnunu vereyim samanın ne kadar gerekli olduğunu tartışabilirler hayvanım olsa bende saman yedirmem gerek yok bencede

ALI SAOLASIN GARDAŞ,,,, ÖZEL MESAJ ATTIM ORDAN ARKADAŞIN NUMARASINI VWRIRSEN SEVİNİRİMM ,,

Ali SARAÇ link=topic=58984.msg635847#msg635847 date=1349215877' Alıntı:

ali şöyle adam saman vermiyordur ama kuru otu ,yoncası veya yem bitkisi vardır.. yani hayvanın kuru kaba yem ihtiyacını karsılaması lazım hayvanı sadece slaj veya kesif yemle beslenemez ikisinin de zararları var..slajda kaba yeme girer ama %70 i sudur slajın yani hayvanın kaba yem ihtiyacını karşılamak için çok fazla vermek lazım.. kışın hayvanların kuru ot ,saman ihtiyacı vardır. yoksa yeterli kesif ve kaba yemi vermeden silajla beslemeye kalkarsan hayvanda mide problemleri olur gelişmede dengesizlikler olur.. kuru ot veya bugday samınının faydası hayvanın geviş getirmesini sağlar midesini çalıştırır bunun için yedirmek lazım yoksa besin degeri çok düşüktür kapalı ahırda kışın beslenen hayvanlar çok fazla hareket etmezler agızları fazla çalışmaz geviş getirmeleri lazım yeterince hastalıklardan korunmaları içinde gerekli bu.. az da olsa kuru kaba yem verilmeli bence.. saman hayati bi besin degildir zaten.. sıgır herseyi midesidir onun için en çok midesine dikkat etmek lazım kar etmek için.. midesi düzenli çalışmayan hayvandan verim alamassınız çabuk hastalanır çabuk kilo kaybeder iştahı azalır v.s.
tabi hesabı size kalmış... 3kg kaba yem ihtiyacını ancak 10kg slaj veya 3kg saman yedirilerek giderilebilir..slaj içerdigi besin degerleri ile daha karlı ama hayvanın midesinide düşünmek lazım bence..