arkadaşlar bir yardımcı olurmusunuz

benim 80000bintl param var bununla yeni bir sondaj kuyusu açmayı düşünüyorum eğer kuyuyu açsam param kalmaz ta yaza kadar kopetatıften mazot gübre tohum almam lazım sondaj kuyusu açmasam gelecek seneye kadar hiç kımseye ne koperatıfe nede kımselere borcum olmaz bunun hesabıda eskı ektıklerım 300,310, dönüm pamuk ekıyordum ve 620 dönümde buğday ve arpa ekıyorum şu anda eğer kuyu açsam 500 dönüm pamuk olacak gerıye kalanda 420 dönümün hepsı sulu olacak buğday yada arpa SİZCE NE YAPAYIM ARKADAŞLAR fikirlerınızı belirtsenız sevınırım :S

Ynt: arkadaşlar bir yardımcı olurmusunuz

tt6054c link=topic=58985.msg635678#msg635678 date=1349192364' Alıntı:
80.000 bin tl gitmezki sondaja en fazla 10-15

bizim burda sondaj tam randımanlı kuyu derınlıklerı 300 metreden ta 500 metreye kadar gidiyor 160kv trafo 6 inç boru 180 metre pano sondaj kılıfı 5 milim kalınlıklı olan 250 metre geniş olanından metresi 70 kuruş 390 metrekablo 3x70 ucuz olanını diyelım alümünyom kablo abonman şu bu derken sondaj kazıma 80000bini bile geçer bunlar sadece şu anda aklıma gelenler

kobra47 link=topic=58985.msg635683#msg635683 date=1349192788' Alıntı:
unutum 150hp dalgıç pompa tabı bu bahsetiğim kuyuda ALLAH ,ın iznıyle 40,45 litre sanıyede su verır

musa abi sen bunu yaparsan tarlanın verimi ikiye üçe katlanır tabi yıllarcada sana hizmet verir

şerefli1 link=topic=58985.msg635688#msg635688 date=1349193272' Alıntı:
musa abi sen bunu yaparsan tarlanın verimi ikiye üçe katlanır tabi yıllarcada sana hizmet verir

aynen öyle muzafer kardeş 2002 de bizim diğer kuyuyu açtık bize çok faydası oldu pamuk ektık sebze ağaç ve sayre bu sene bizim kuyunun ımkanlarıyla 400 dönüm yer suladık 200 tondan fazla saman satık hepsı kuyu sayesınde

Abi diğer masrafları bilmem ama kabloyu 3x70 ten kast ettiğin 3 kablo gidecek olması mı?Eğer öyleyse 150hp pompa için 3 faz gider yani 4 kablo gider 150 hp pompa için kablo kesiti belirlemek için pompanın gücü 1hp=746W,150x746=111,.... yaklaşık 112 kilo watt yapar bunu karşılayacak kablo kesiti 12mm falan olur,yani 4x12mm kablo bi çocuk bileğinden kalın olur,bu kabloyu pompa bağlatacağın yere bırakırsan ucuzu pahalıya getirir,Kendin temin edersen daha az gider .Ama bu söylediğim sadece kablo için.

su yaşam demek biz ukraynadan konya su basacagız isarile su satıyolar bize yok sulu tarımı engellemek icin yeni kanunlar cıktı kuyulara kota saati takılcak sanırım bu kanundan haberiniz yok dünya ulusları sulu tarım sahası acmak icin yatırım yapıyor bizim DSİ de sulu tarımı kapatmaya calışıyor önce kendi tesilerindeki 400 500 tonluk yüzme havuzlarına kota getirsinler kuyulara takılacak saat bedelide 7 bin tl BİMAR da dahl gerekn yerlere tepkimizi msj ilettik sanırım yasayı iptal edecekler sulu tarım yapmak icin ülkemi degiştirelim veya türkiye su basalım dedik suyun kıymetini bilmemiz gerekir verimsiz topraklar suyla ıslah edilir 2 kat kaliteli ürün suyla alınır susuz hic birşey olmaz

suyun faydası olur tabi geçen sene kira ile pancar ekmeye yer almıştık uygundu 54 dekar kuyu vardı dalgıç harıza yaptı dalgıcı çıkardık 4 mü 5 mi ne boro çıktı yani 20 ile 30 metre arası diyeyim bizde şarşırdık suda güzeldi 300 500 metreyi duyunca çok aşada su çıkıyor o zaman sizin orda kazdır bence abi

devletin kendisi eşkiya olmuş harac kesiyor maksatları rant cıkarmak yeni gelir kapıları elde etmek amacları belirsiz ne yaptıklarını bilmeyen kişilerin eline kaldık

Elektrik Hattı, Trafo, Motor, Kablo, Sondaj, Kılıf, Kum Filan Derken Gider Beyler O Para... Tecrübelerimle Sabittir Bu ;)

Abi Suyun Çıkmasından Eminsen Sondaj ' ı Kazdır... Ve Yanına Da Dediğin Gibi Pamuk Ek, Bi Mani Olmazsa O Parayı Gelecek Sene Pamuk ' la Telafi Edersin....
Ama Borç ' tan Huzursuzluk Duyarım Ben Dersen Ve Şu Anda O Parayı Verecek Bi Yerin Yoksa Dursun Kenarda, Seneye Üzerine Biraz daha Katarsın Hem Kooperatif, Gübre...vs Gibi Borçların Olmaz Hemde Peşin Olaraktan Kuyunu Kazdırmış Olursun...

Eğer sondaj vursam 930 dönöm tarlam hepsi sulu olur 80;90;bin para gider borçlanirsam koperatiften mazot günbre tohumluk gelecek senenin ağustos ayina kadar toplam borç. 70000bin olur. İnsan borçlanmadiği zamanda bir şey alamiyor borçlu olduğu zaman daha dikatli oluyor.