Maraş'tan bir mektup geldi dediler ki hayvancılık ölmüş!..

Bilinen bir türküdür. 'Maraş ' tan bir haber geldi/Dediler ki meyrik öldü.'
Bize de Maraş ' tan bir mektup geldi. Okuyunca hayvancılığın nasıl yok edildiğini öğreniyorsunuz.
Zaman zaman görüşlerine yer verdiğimiz Eşref Şekerli, Kahramanmaraş ' ta süt hayvancılığı yapıyor. Hayvan alıp satıyor. Asıl mesleği olan kuyumculuk hassasiyeti ile bu işi yapmaya çalışıyor. Birçok kimsenin göremediği bakış açısı ile hayvancılığı sorguluyor, inceliyor ve yol gösteriyor.
Eşref Şekerli, yine çok tartışılacak bir konuyu bize yazmış. Hayvancılık yapanların sürekli zarar ederken, onlara yem, makine, ilaç, ekipman, malzeme satanların nasıl büyüdüğüne dikkat çekiyor.

Eşref Şekerli ' nin mektubu şöyle:
'Ali Bey, hayvancılık sektöründe hayvancılık yapan her geçen gün zarar edip iflas ederken, onlara makine, ekipman, yem, sperma, ilaç, satan sektörler büyüme rekorları kırıyor.
Bu işe başladığımda en zengini bendim. Şimdi hepsine borçluyum. Köy garajındaki arpa satan tüccardan tutun makine ekipmanımı tamir ettirdiğim kaynakçıya bile borcum var. Makine ekipman fiyatları ile bazı güncel kullandığımız malzemelerin fiyat karşılaştırmasını aşağıda bilgilerinize sunuyorum.
Yem karıştırma vagonu (8 metreküp) 45 bin lira, 2010 model son teknoloji Volkswagen Tiguan aynı fiyat. Birisi demir yığını, diğeri konfor ve teknolojide son nokta.
Sağım sistemi (2x10) 50 bin euro. 2010 model Mercedes C 180 aynı para.
Kare balya makinesi 45 bin lira bir emeklinin ömrü boyu alacağı ikramiyeden fazla. Yine son model bir araç fiyatı.
Piknik tüpü contası 5 kuruş. Aynı malzeme sağım sistemi süt ölçer contası ise 20 euro.
Süt pompası olunca 750 euro olan bir pompa, su pompası olunca sadece 200 lira. Üstelik aynı marka.

Traktör römorku 25 bin lira. Direksiyonu bile yok. Kendi başına gidemez, motoru yok, koltuğu yok. 2008 model Nissan Navara ile aynı fiyat.
Traktör en ucuzu 50 bin, en pahalısı 250 bin euro. Ne bu Ferrari mi, Mercedes mi? Hangi fazladan donanım var bu traktörlerdeki bu fiyat olsun. Aynı traktör ikinci ele düşünce yarı fiyat oluyor. Peki soracaksınız neden insanlar ikinci el almazlar? Çünkü kredi çıkmaz çıksa da vadesi kısa, faizi çok olur. Anlayacağınız tam bir cadı üçgeni.
Buzağı kulübesi 500 euro, buzağının kendisi 700 lira.
Sağım sistemi temizleyecek dezenfektan satılıyor 5 litrelik fiyakalı bir bidon 25 lira. İçerik ne biliyor musunuz? Hipo, yani çamaşır suyu. Gerçek fiyatı 4 lira. Ama adı sağım sistemi dezenfektanı olunca fiyat en az 5-6 kat artıyor.
Makine ekipmanlarından tırnak bakım travayi 4 bin lira. Evinize oturma odası mobilyası alırsınız bu paraya.
Süt soğutma tankı (6 tonluk) 45 bin lira, orta ölçekli bir dükkan sermayesi.
Mama kazanı 5 bin lira on adet çamaşır makinesi alırsınız bu paraya.
Toprak işleme makinesi bir demir yığını, 2 ton demir 20 bin lira. 40 adet bulaşık makinesi alırsınız bu paraya.

Çift sıra silaj makinesi, 50 bin euro. Ev alınır bu paraya Anadolu ' da. Bir işletme bunu 10 senede amorti edemez. Devletin yüzde 50 hibesi var bu makineye. Parayı ithalatçı kazanıyor. Aynı makine Almanya ' da 20 bin euro.
Silaj paketleme makinesi 400 bin lira. Bir servet sanki. Fabrika kuruyoruz bu paraya. Helikopter alınır.
Kendi yürür silaj makinesi 500 bin lira. Bu paraya da 2000 model uçak alınır.
Bir sağım sisteminin yıllık bakımı 15 bin lirayı buluyor. Şehirlerarası yolcu taşıyan bir Mercedes otobüsle aynı.
Veteriner hayvanı doğurtuyor ücreti 200 lira. Doğmasa daha iyiydi. İlacı, kireci, aşısı kulübesi ve daha neler neler hepsi masraf.
İlaçlar başlı basına bir dert. Probiyotikler, enzimler. 'Şunu almazsan hayvan ölür. Bunu uygulamazsan süt vermez. Şu ürün sütü arttırır, bu eti arttırır' diyerek sizi almaya mecbur ederler.

Birde ne hikmetse fiyatlar hep Euro. Biz Avrupa ' da mı yaşıyoruz ki euro. Euro düşerse de dolara çevirirler, oda düşerse, TL ' ye.
Sonuç olarak hayvancılık yapan hep kaybeden, bize girdi sağlayan, malzeme veren hep kazanan oluyor.

Son 5 yılda çok kapanan çiftlik var. Ama hiç kapanan yem fabrikası yok. Hatta son 2 yılda ciro, kârlılık ve şube sayısında rekor kırıyorlar.
Sperma ve ilaç satan şirketlerin cirolarına ulaşmak hayal. Birde enteresan olan, ilaç ve ekipman satan şirketlerin çalışanları bile bizden konforlu araçları, giyim kuşamları, cep telefonları var. Biz ilkleri hep onlarda görüyoruz. En akıllı personeli onlar tutabiliyor. Üstelik 5 bin liraya kadar maaş verebiliyorlar. Ben sıradan elemanlarla çalışıyorum, bin 500 liradan fazla maaş veremediğim için elemanın çapsızı da beni buluyor. Bu defa satıcı daha ikna edici, alıcı sadece promosyon odaklı olunca işletme hepten kaybediyor.

Ahırlar başlı başına bir maliyet. Amortismanı yıllar sürecek bir yatırım.
Bence bilinçli olarak bu sektör sömürülüyor. Devlette bu sömürü düzenine farkında olmadan yahut bilerek sebep oluyor.
Kırsal kalkınma desteği ile yüzde 50 hibe sağlıyor. Bakın hibeye giren ürünler normal fiyatından yüzde 30 ile yüzde 50 daha pahalı. Niye? Hibe alıyorsun ya. Hibe hayvancıya mı yoksa makineyi üretene mi veriliyor? Anlamadım ki.
Sıfır faiz yahut normal faizle yatırım yapan, kendi parasıyla yatırım yapmayan herkes bu fiyatları sorgulama fırsatı bile bulamadan satın alıyor. Parası peşin, elinde olana firmalar mal satmak istemiyor. Kredili olan müşteriler tercih ediliyor. Böylece hayvancılık bir çok kimseye ve kesime ekmek kapısı oluyor. Hayvancının canı çıksın.
Yem bitkisi eker hayvancı dane mısırın kilosu 570 kuruş. Mısır tohumu 25 kiloluk torba 250 lira yani kilosu 10 lira.

Nedir bu fiyatlar?
Bizim üretmeye çalıştığımız litresi 85 kuruş olan süt için mi?
Tanesi 700 lira olan buzağı için mi?
Yoksa kilosu 14 lira olan et için mi bu kadar para yatırıyoruz.
Uyanalım artık. Hayvancılık yapalım derken servetimiz elimizden gitti. Bizden başka herkes bu işten para kazanıyor. Biri bizi gaza mı getirdi. Bilmem ama bilerek yaptıysa helal olsun.'

Hayvancılığa yatırım yapanlar ve yapacak olanlar birde yukarıda okuduğunuz bilgiler ışığında değerlendirmenizde yarar var. Hayvancılığa yapılan yatırımlardan kim kazançlı kim zararlı çıkıyor?

ALİ EKBER YILDIRIM...

Ynt: Maraş'tan bir mektup geldi dediler ki hayvancılık ölmüş!..

Ben de düşünüp taşınıp bir yonca balya makinasının nasıl olupta 40-45 bin liradan satıldığına akıl sır erdiremiyorum.Dişli sistemi dışında bir numarası yok.İki lastik teker,bükülmüş sac.Dışardan gelenin taklidi olduğu için patent parası da yok.Ama ne hikmetse balya makinası üretenler pıtrak gibi çoğalıyor.Orta halli Anadolu kasabalarında bile atölyelerde yapılıyor.Ben maliyetinin 7 bin lirayı geçtiğinden çok şüpheliyim.Ve anlaşmışlar gibi aralarında çok fazla fiyat farkıda yok.Yazıda sözü edilen 45000 liralık yem karıştırma vagonunuda fuarlarda gördüm.Bükülmüş saç huni.

bunu anlatacak bir merci olsa ama nerde...
üretim ve üretme bu mantıkla bu sistemle yürütülüyor.
tarım makinalar desteginin bir an önce kalkması gerekir.yoksa traktör l eşdegere olacak

bugün süte zam yogurtda peynire ekmege zam yapılacak basında haberi var..hepiniz biliyorsunuz.
bugdayı 530,-550 tl verdik %80 nimiz yemlige
arpayı 500-550 arasında vadeli verdik yine %85 miz.
nohutlarımız elde kaldı ithal nohut getiriyorlar ukraynadan rusyadan radyasyonlu..
şuan buğday arpa kaç para çünkü kimsenin elinde kalmadı..
mazot-gübre aldı başını gidiyor..
övünen gururduyan çiftçiler sıfır faizle aldıkları kredileri bile ödeyemiyorlar...?
zamanında %40 - 80 iken faizler bu borçlar ödeniyordu.
borcumuz ertelensin diye takla atıyoruz...
aldıgın mal deger kaybediyor alacagı na güç yetmiyor..
kim kime hala alkış tutuyor anlamak zor..
bugün soruyorsun bunların alternetifi yok muşşşşşşşşşşş...
böyle kafayla gidersniz sizin altarnatifiniz çok olcakkkkkkkkkk.

gelin hayvancılıgı ilkel yöntemle yapalım.
yemi kendimiz üretelim.arpa fiğ vs
saman makinası şuan bedava gibi
altını temizlemeye basit kürek
iyi bir çobana yatırım yap makinacılar-yem fabrikaları kaznmasın.

BOZKURT07 link=topic=59000.msg635883#msg635883 date=1349254753' Alıntı:
maleseff çok doğruuu :(
burda bir sorun var ama kimse kendi işini yapmadı fabrikatörde iş adamıda memuruda emekliside parası olan da olmayanda bu işe girdi güya hayvan bir ara para yaptı ya herkesin iştahı kabardı kimse maliyetini hesaplamadı örneğin ben bir dana satıyorum 3ooo tl bunu duyan şehirli arkadaşım diyorki vay be paraya bak bilmiyorki bu şehirli arkadaşım ben o danayı 3 yıldırda yetiştirdiğimi o parayı üç yılda kazandığımı maliyetinin bana kaça geldiğini o sanıyorki ben o parayı bir ayda kazanıyorum ben şunu derim arkadaş herkes bildiği işi yapacak biyasanın bu kadar aşağı çekilmesinin sorumlusu daha fazla para kazanma hırsında olan bu aç gözlü insanlar bunların yüzünden biz gerçek üreticiler zor durumda kaldık

çağlı link=topic=59000.msg636156#msg636156 date=1349306737' Alıntı:
burda bir sorun var ama kimse kendi işini yapmadı fabrikatörde iş adamıda memuruda emekliside parası olan da olmayanda bu işe girdi güya hayvan bir ara para yaptı ya herkesin iştahı kabardı kimse maliyetini hesaplamadı örneğin ben bir dana satıyorum 3ooo tl bunu duyan şehirli arkadaşım diyorki vay be paraya bak bilmiyorki bu şehirli arkadaşım ben o danayı 3 yıldırda yetiştirdiğimi o parayı üç yılda kazandığımı maliyetinin bana kaça geldiğini o sanıyorki ben o parayı bir ayda kazanıyorum ben şunu derim arkadaş herkes bildiği işi yapacak biyasanın bu kadar aşağı çekilmesinin sorumlusu daha fazla para kazanma hırsında olan bu aç gözlü insanlar bunların yüzünden biz gerçek üreticiler zor durumda kaldık
sana harfıyen katılıyorum bilader..göreceksin önümüzdeki sene millet samana yüklenecek aç gözlüler yani..sonra düşecek 1 kruşa..hep zenginlerin oyunları bunlar..doktor adam beshane kurmuş battı kardeşim git doktorlugunu yap köylü kazansın o hayvandan parayı..diyecek söz çokta anlatmak zor..

çok şükür her şeyi ilkel yöntemle yapıyoruz bu yıllar biraz makinalaşmaya gitmiştik ama o da bitti artık tarladaki taşı bile elle temizleyeceğiz kemreyi kürekle dolduracağız daha neler neler inekleri elle sağacağız koyunu kırklıkla kırkacağız bundan sonra makinada yok oy da yok nah alır zaten hiç vermemiştik vermeyeceğizde' hasta partiye' sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa

hayvancılık ve tarımın ruhuna 'el-Fatiha'başımız sağolsun : ' ( :(

Köylü ne yapsa diğerlerinin gözü kalıyor. Hem 3-5 kuruşa ürünümüzü elimizden alıyorlar hemde bize haset edip düşmanlık yapıyorlar.
Zamanında arabalar hep benzinliydi , mazotumuz kırsal motorin ucuzdu daha az yakardı. Şu dizel arabalar arttı , başımıza musallat oldu , kırsal motorini kaldırdılar , euro dizel belası geldi. Hem daha fazla yakıyor hemde daha fazla ödüyoruz.
Marketteki süt , peynir , et , kıyma her gün zamlanıyor bizim ürünler yıllardır aynı , insanda üretim şevki bırakmıyorlar. Bu iktidar için konuşmuyorum bunu zaten kim gelirse gelsin sıkıntılarımız aynı oluyor. Zamanında köylerde nüfus kalablıktı bizi oy deposu olarak görürler , seçimler hasat zamanına uygun gelirse ürün fiyatlarında ağzımıza bir parmak bal çalarlardı.
Parası olan sanayici , bir araya gelen birkaç kişi yukarıda yazıldığı gibi ne duruyoruz tarımda çok para var hadi tarıma girelim dediler.
Tarla fiyatları uçtu gitti , üreticilerin elinden tarlaları emlakçıklar toparlıyor , en önemli rant aracı oldu toprak. Gerçek üretici bu fiyatlar ile nasıl tarla sahibi olup işletmesini büyütecek , miras ödeyecek kardeşlerine. Birkaç sene sonra işletmelerimiz dahada küçülecek bu aşırı yükselen tarla fiyatları yüzünden. Bu fiyatlar ile kime nasıl miras ödeyecen?

hasanfuat link=topic=59000.msg635939#msg635939 date=1349273561' Alıntı:
Bizim bolgede Bugdayin kilosunu 600 kr tan alip 650kr kepek satan fabrikalar var mantik bunun neresinde
geçen un fabrikasının sahibiyle konuştum kırıntı yı (elek altı malaz )bugdayı 600 den satıyomuş kepek 700 un 1000 lira kilosu , dedi bende allah gözünüzü doyursun bugdayı 650 ye alıyonuz kırıgını 600 e satıyonuz dedim , adam hemen elektirik ,işçi vergi, vs.vs. vs. bi başladı ben sustum knş-*-s knş-*-s acıdım birazda üste para verecektim

kobra47 link=topic=59000.msg636163#msg636163 date=1349333714' Alıntı:
ALLAH bütün çiftçi kardeşlerımin yardımcısı olsun
amin gadaş amin yat:-*s

gezegen link=topic=59000.msg636169#msg636169 date=1349337134' Alıntı:
geçen un fabrikasının sahibiyle konuştum kırıntı yı (elek altı malaz )bugdayı 600 den satıyomuş kepek 700 un 1000 lira kilosu , dedi bende allah gözünüzü doyursun bugdayı 650 ye alıyonuz kırıgını 600 e satıyonuz dedim , adam hemen elektirik ,işçi vergi, vs.vs. vs. bi başladı ben sustum knş-*-s knş-*-s acıdım birazda üste para verecektim
amin gadaş amin yat:-*s
Bizden başka herkez haklı zaten :)

üretenin her zaman kaybettiği bir sistem he köylüysen hapı yuttun.sen üret fabrikacı kazansın.sen üret tüccar yesin.sen üret niye fazla ürettin diye bide cezasını çek.
sistem başından bozuk....ama kagıt üzerinde tarım da çok ileriyiz.köylü battı.ama gavuk sallayanlar çok oldugu sürece yapacak birşey yok.
bu kadar kazanılınıyorda faizsiz aldıkları kredi niye ödeyemiyorlar....