Bulgaristan verim şampiyonu Milena

Bulgaristan Pazarcık ' taki bir tarımsal işletmeden temin ettiğimiz Milena cinsi buğday tohumlarımız bugun bize ulaştı. kısaca bahsetmek gerekirse bu tarımsal işletme ülkemizdeki koopatifler tarzı bir yapılanma. tüm köylünün tarlaları bu kooperatif tarafından kirayla alınıp işleniyor. bireysel olarak tarım uğraşan yok. köylü kira geliriyle geçimini sürdürüyor. pazarcık şehrinin tüm tarlaları 3-4 kooperatifin elinde. çok büyük traktörler ve son teknoloji ekipmanlarla ürünlerini yetiştiriyorlar. gelelim milena buğdayına. kısaca şöyle anlatayım, çok soğuğa ve çok kurağa aşırı bir şekilde dayanıklı, kılçıksız, beyaz başaklı, kırmızı, iri taneli, yarı sert, ekmeklik kalitesi çok iyi, verim en kötü şartlarda 450-480 kg, normal iklim şartları ve bakımla 700-750 kg, çok iyi iklim şartları ve ekstra hizmet ile 900 kg ve üzeri bir verime sahip. tüm bu verimler kuru şartlarda. yağmur suyu ile yetişmede geçerli. sulanırsa verim daha da yukarılara çıkıyor. hektolitesi yani 1000 dane ağırlığı 46-48 gr, bitki boyu 85-90 cm. dekara (1000 metrekaraye ) 23-25 kg arası ekim yapılıyor. ukrayna odeska kökenli , bulgarların melezleme yolu ile elde ettiği bir çeşit. trakya bölgesi ve balkanlarda çok iyi sonuçlar alınabilecek bir çeşit. resimlere dikkat ederseniz tohumlar ilaçsız, bu işletmede tohumlar ekimden birkaç gün önce ilaçlanıyor.

http://imageshack.us/f/29/1006418.jpg/

http://imageshack.us/f/31/1006420.jpg/

http://imageshack.us/f/854/1006419s.jpg/

http://imageshack.us/f/259/1006423.jpg/

Ynt: Bulgaristan verim şampiyonu Milena

bir kaç kişiden bu tohumun ismini duydum ama ekim yapan kimse bilmiyorum,
resimlerdede görüldüğü gibi iri tane yapısına sahip bir çeşit bu yüzdende dekara 25 kg atılıyor sanırım.
sen daha önce ektinmi bundan Gürkan, birde tohumu nasıl getirtebildin Bulgardan?
biliyorsun yasal yönden hiçbir tohumun ithalatı yasak.

hayırlı olsun dikkat edersen trakyada kılçıksız buğday ların çoğunu ofis 2. sınıfa soktu bilgin vardır. ayrıca kardeşleme olayı nasıl ?ek bakalımda konu hakkında yaza bizide bilgilendirirsin.

TÜRKİYEDE YOKMU ,,BURDAN TEMIN ETME ŞANSIMIZ YOKMU,,,

DS tohumculuk var. Kırşehir ' de Trakya ' da üretimi yapılıyor.Bizim buraya geliyor. Bu firmanın enola tohumundan bu yıl 300 350 arası aldık. Diğer buğdaylar 150 200 verdiği yerde.

KETA 1 BUĞDAYI DA BULGARLARIN ODA ANORMAL VERİMLİ KURAĞA DAYANIKLI VE ÜSTELİK KUMLU TARLALARDA ZAYIF TOPRAKTA BİLE EKSTRA VERİMLİ GEL GELELİM BUĞDAY YEMLİK ....
EĞER MİLENANIN EKMEKLİK KALİTESİ İYİYSE EKİLEBİLECEK BİR TOHUM BENCE (ULAN ŞU BULGARLAR KADAR OLUP EKTRA BİR TOHUM GELİŞTİREMEDİK )

bu bugdayı biz ektik daha dogrusu arkadaş ekti cok aşırı bi verim almadık ben odeska ekmişdim yüksek rakamları aldık iyi fiyatlarada sattık konya sulu yerlerde ekiliyor

Güzel paylaşım gürkan abi. Bende ilk defa duydum. Sizin o taraflarda daha önce eken oldu mu? Yoksa siz ilk mi deneyeceksiniz. Artık seneye biçerken verim ve kalitesi nasıl olacak senden bilgi bekliyoruz. Ona göre senden tohumluk alırız...;)

umut71 link=topic=59045.msg636675#msg636675 date=1349527266' Alıntı:
KETA 1 BUĞDAYI DA BULGARLARIN ODA ANORMAL VERİMLİ KURAĞA DAYANIKLI VE ÜSTELİK KUMLU TARLALARDA ZAYIF TOPRAKTA BİLE EKSTRA VERİMLİ GEL GELELİM BUĞDAY YEMLİK ....
Keta 1 ' den biraz bahsedebilir misin bize, keta 1 ' in yanısıra ektiğin ya da komşularının ektiği diğer çeşitlerle aynı yıl içerisinde kıyasladın mı verim durumlarını.

bartu link=topic=59045.msg636661#msg636661 date=1349516624' Alıntı:
bir kaç kişiden bu tohumun ismini duydum ama ekim yapan kimse bilmiyorum,
resimlerdede görüldüğü gibi iri tane yapısına sahip bir çeşit bu yüzdende dekara 25 kg atılıyor sanırım.
sen daha önce ektinmi bundan Gürkan, birde tohumu nasıl getirtebildin Bulgardan?
biliyorsun yasal yönden hiçbir tohumun ithalatı yasak.
bu tohumu tarar un(hayrabolu) getiriyor.