yonca biçimi hakkında

arkadaşlar bu yonca işine yeni giriyoruz biçimiyle ilgili bir kaç bilgi öğrenmek istiyorum.
1. biçim için hangi makineyi önerirsiniz? tanburlumu? sıkmalı tanburlumu? yoksa bu zıpkın dedıklerı aletimi ben biraz araştırdım tanburlu için yoncayı yakıyor diyorlar. ama sıkmalı olursada yoncayı yerden erken kaldıracağımızı söylüyorlar. zıpkın olursada yoncanın biçim süresi erken olur diyorlar yani siz neyi kullanıyorsunuz neyi tavsiye ediyorsunuz?

2. bu 3 aletin hasat sürelerini yazabilirmisiniz. yani tanburlu ile biçtiğimde kaç gün sonra balya yapabilirim. sıkmalı ile biçtiğimde kaç gün sonra yapabilirim? zıpkın ile biçtiğimde kaç gün sonra balya yapabilirim?

şimdiden teşekkürler...

Ynt: yonca biçimi hakkında

biz tanburlan biçiyoz komşu elle yani tırpanlann biçiyo aynı sürede uzuyorlar aslında sulamaylan alakalı bişey
zıpkına baktım şimdi onun bıcakları aynı bizim kanatlı ekin biçme makinası gibi onlar körelince çakması çok zor olacaktır diye düşünüyorum en azındn bizim ekin biçme öyle
millet tanbur yakıyo kökünü yoluyo vs. diyorda bn daha bi zararını göörmedim

sıkmalı tanburla yerden hemen alırsınız doğru ama fiyatlarıda epey yüksektir bide 65 hp güç ister

cevaplarınız için teşekkürler hacimmet ile daha önce görüşmüştüm bu konuyla ilgilide görüşcem tekrar aslında kafama takılan daha çok soru var hepsini bir toparlayım burdan sizede hacimmetede danışacağım işallah.

hocam biz ve kasabamizda bulunan ciftcilerin %100 u tamburlu disk diye tabir ettigimiz alet ile biciyoruz sikmali olsa 2 gun erken bicersin yilda 6 bicim olur 12 gun avantajin olur sikmalilarin fiyati digerinin 5 kati

Sıkmalı biçim makinaları şuan en profesyonel olanları ama piyasaya çalışanlar bizim bölgemizde sıktırarak biçim yapmıyorlar onların tabiriyle kırarak yapıyorlar oda tamburlu ve zıpkınlı makinalardan daha kalın topladığı için ortalama 3-4 gün daha geç balye yapılıyor aslında gece ve sıkarak biçim yapsalar daha kısa sürede balye yapılması lazım,ekstra bir ücretle biçtirirseniz sıkarak biçerler yada makinayı aalmanız lazım silimdirli makinalarda yaprak kaybı neredeyse hiç yok verimdede o yüzden artış olabilir birde bazen tamburla biçip tırmık yaptığımız tarlalar sert rüzgara denk gelirse tekrar saçılıyor yaprak ziyan oluyor.