TARLAMI ÜST ÜSTE BUĞDAY EKERSEM ,, VERİM DÜŞER Mİ,,NE YAPMAM LAZIM ..

Ynt: TARLAMI ÜST ÜSTE BUĞDAY EKERSEM ,, VERİM DÜŞER Mİ,,NE YAPMAM LAZIM ..

Dar yapraklı hububat türü ürünün yerinde geniş yapraklı baklagil türü iyi olur aynı yerde aynı ürün olur ama iyi olmaz topraktan hep aynı gıda alınacak hep aynı zamanda sürülüp ekilecek hatta aynı yabanı ot ilacının tesiri bile az olur çünkü bağışıklık kazanıyor.

biz 3 yıldır nadasa bırakmadan aynı toprağa aynı cins bugday ve arpayı ekiyoruz. verim düşük oluyormu evet nadasa bırakana göre düşük oluyor ancak şöyle bir durum var. 2 sene üzerinden hesaplarsak nadasa bırakan dönümden 350kg ürün alıyor. 100 dönümde 35 ton mahsul eder. biz ise 250 kg ürün alıyoruz buda 2 senede 500 kg 100 dönümde 50 ton yapar. bizim buralar kuru tarım oldugu için nadasta 2. ürün yok tarla 1 sene tamamen boş kalıyor bazıları ayçekirdeği ekiyor ama onlarda bugdayda yine 250 kg alıyor. yani bizim burda nadasa bırakmak saçma geliyor bana ama yılların alışkanlığıyla bırakan bir sürü çiftçi var. üst üste ek bence ama tohum cinsini değiştirebilirsin biz bugdayda demir2000 arpada aydanhanımla tarm32 cinsini ekiyoruz.

Ben 8 senedir aynı tarlaya buğday ekiyorum.Ortalama 400 kg alıyorum.8 senedir nadas etmedim.Çizel daha sonra goble vurup ekiyoruz.

Buğday ekilen yerlere nohut iyi bir alternatif. ayrıca nohut ekilen yer azot bakımından zengin hale geliyor. Nohut kuru tarımda çok iyi mübadele bitkisi.

yalnız arpa ekeceğin yeri iyi belirle arpadan buğdaya geçiş zor oluyor. 3 sene önce arpa olan yeri buğdaya çevirdiğimizde ilk sene yarı yarıya 2. sene yemlik fiyatına gitti buğday bu senede hatrı sayılır derecede arpa vardı buğdayda. arpadan arındırmak zor oluyor tarlayı...

Bitkilerin kendileri ile uyumluluğu önemlidir. Kendisi ile uyumsuz olan bitkiler (örneğin Buğday) aynı tarlaya üst-üste ekilirse her ekilen yıl verim düşer. Ayrıca üst-üste ekimlerde, bilhassa tilki kuyruğu gibi, dar yapraklı mücadelesi nispeten pahalı ve zor olan yabancı otlar çoğalır.

atila link=topic=59063.msg636924#msg636924 date=1349625260' Alıntı:
Bitkilerin kendileri ile uyumluluğu önemlidir. Kendisi ile uyumsuz olan bitkiler (örneğin Buğday) aynı tarlaya üst-üste ekilirse her ekilen yıl verim düşer. Ayrıca üst-üste ekimlerde, bilhassa tilki kuyruğu gibi, dar yapraklı mücadelesi nispeten pahalı ve zor olan yabancı otlar çoğalır.

fiğ ekiyorum aslında ,,,gene fiğ ekerim ,,,teşekkurler arkadaşlar...

mustafagursacli link=topic=59063.msg637152#msg637152 date=1349703079' Alıntı:
neye takılsın emın o yasta sadece traktör kullandığını sanarsın
Tamam dogru o yasta traktör süremem,ama gıcıklık vermesi için onu vurgulamasına gerek yok.

Emin Ünal link=topic=59063.msg637153#msg637153 date=1349703321' Alıntı:
Tamam dogru o yasta traktör süremem,ama gıcıklık vermesi için onu vurgulamasına gerek yok.
böyle bi konuya bu kadar takılma.gıcıklık vermek istesem sonunda kızardım ama ben bu işareti yaptım :)

gokhanozkan link=topic=59063.msg637213#msg637213 date=1349714702' Alıntı:
böyle bi konuya bu kadar takılma.gıcıklık vermek istesem sonunda kızardım ama ben bu işareti yaptım :)
Tamama abi.. :) Sen haklısın.Bir konu için aramızı bozacak degiliz.

o değilde bugün bir yazı okudum nadasa bırakmak yerine kök bitkileri ekmek tarlaya daha faydalıymış,,yani boş kalacağına aspir,nohut vs ekmek daha iyiymiş. bils-*-