erkuntlardaki perkinslerin motor ömrü ne kadar.

Ynt: erkuntlardaki perkinslerin motor ömrü ne kadar.

agır işler için zf ayak işlerive hafif işler için e serisi daha ekonomik..
zf şanzuman çok agır ve güçlü bir şanzuman..e seris hafif ve pratik bir şanzuman desek herkes anlar..
zf şanzumanlı bir erkuntu egimli yerde bile itme şansın sıfır gibi...ama carraro tipin de itme çok kolay olur..zf bayılması agır kalması şanzumanın yapısından..eger ki büyük traktör alacaksan zf çok önemli...
orta bir traktör alacaksan kendine göre agır iş de kullnacaksan zf almalısın..
piyasa işleri.hafif toprak yapılı yerlerde ,toprak işlmede zorlama olmayacaksa e serisi daha avantajlı...
traktörün pullukda yavaş ve oturaklı gitmesi...gerekli derinlik verilerek işlenmesi tarımın olmassa olamazı..buda zf nin kalitesini ve gücünü yansıtır..
mf-jondre-newholland -steyr,linder de bazı modellerinde lüks serilerinde zf kullnmaya başladılar...
özellikle jondere ve newholland.. cnh grubunun bir yetkilisinin basın sohbetinde dile gelmişti..2012 yılıydı galiba..

• Beğen
Tepkiler: bbionik

Durumu güzel açıklamışsın teşekkür ederim ben 60e veya 70e almayı düşünüyordum e serisi bana daha uygun gibiydi ama sonra nasip oldu 3060 ferguson aldım şu anda çok memnunum herşeyiyle memnunum motoru erkunt 70 ile aynı çiftte erkunta göre daha seri ama ağır çiftte patinaja kaçıyo erkunt hiç esnemiyor...

resmi bir rakam varmı firma tarafından garanti edilen motor saat ömrü vs
bu konuya bu resmi veri sayesinde netlik kazandırabilirsiniz
ama eger konu perkins se ve kişisel kullanım farklarından bahsediyorsanız servislere yada tamircilere rektefeye gelen bir erkunt sahibi varsa o kaç saatte rektefe yaptırdıgını söylerse daha gerçekçi bir sonuç çıkabilir

örnek vermek gerekirse
1992 yılında aldıgımız 240 mf perkins motorluydu 1998de sattık ozamanalr arazi miktarımız azdı 2 traktör vardı yıllık 300 saat civarı çalışmıştır ortalama olarak
satma sebebimiz rektefesi gelmişti yani 6 yılda motor bitti tahmini 2bin saat çalıştı belki 500saat daha giderdi
ve tekrar 1998 240 mf aldık 2010 da sattık satmadan birbuçuk iki sene falan önce rektefe yaptırdık bu makina zamanında arazimiz birazarttı ama evdede 3 traktör vardı yıllık ortalama 250-300 saat civarı çalışıyordu kaba hesap 10 yılda 3bin saatte motor bitti
rektefeyede çekerek görütmüştük zaten diger trakörle
yalnız hatirladıgım 1 şey var
1998 model mf 2008 gibi rektefe oldu 10 yıl ve 3bin saat civarı çalıştı
1996 model fiat 55-56 2009un son 3 ayında rektefe oldu 13 yıl ve tahmini mfnin ikikatı saat çalıştı 5500-6000 saat falandı
ve 240mf nin rektefe ücreti ozaman 2700 lira yı geçmişti aradan 1yıldan fazla zaman geçip rektefe olan fiat ise 1900-2000lira civarında bir ücretle rektefe olmuştu yani perkinsin güzelligimi mfnin güzelligimi bilmem ama rektefe ücreti ve motor ömrü kötü gibi geldi bana
mfnin yaktıgı yagları saymıyorum bile

doğrudur iveco motor ömrü perkinsten fazla gibi hele 200 serisi çabuk ölüyo biz 2000 yılında 40 saatte bi 255 ep aldık 1800 de motor bitti aynı yaşta 4-5 binde 54 c ve 6056 var komşularda motorlar daha sapasağlam. Ama avrupa fergusonların motor ömürleri oldukça fazla biz 135 ispanyol ve 165 ingiliz eskittik ikiside 10000 in baya üzerine çıktı 135 rektefe istedi ama 165 blok patlattık o daha çook giderdi...

bir sohbetde yetkililerle günlük 8 saat üzerinden kış ayları olmadan normal şatlarda 20 bin saat olrak ama sıkı ve agır iş olrak 10 bin 15 bin saat olarak hesablanabilir...denildi.. ilk yılrada ama 10 bin saat kreteride vardı..
kullnım farkı çok önemli...artık yeni nesil motorlar her bakımdan itina istiyor..

2010 yılında 60 e erkunt aldık motor şuanda 2500 saatte daha hiçbir sorun çıkmadı.Biz traktörü aldığımızda erkunt traktör gazetesi vermişlerdi o gazetede bir röportajda adam 70lik erkuntu 17000 saat kullanmış ve sadece 11000 saatte debriyaj balatası değiştirmişti.Bizde 1990 model mf 285 i 8000 saatteyken rektefesini yaptırdık.Rektefe olalı 5 sene oldu hala sorunsuz çalışıyor.

768 link=topic=59072.msg645071#msg645071 date=1351986970' Alıntı:
Zf nin özelliği o,motor gücünü en az kayıpla tekerleklere iletmek. 60 e serisinin şanzımanının nh dan farkı yok, o durumda nh da alabilirsiniz. Ama, benim alacağım traktörün motoru perkins olsun diyorsanız o ayrı konu. Şunu da unutmayınız ki traktörü traktör yapan motoru değil şanzıman,difransiyel ve hidrolik bölümüdür. :)
Yes aynen katılıyorum arkadasım

• Beğen
Tepkiler: metemet

traktöre bakmaya göre değişir bakımları yapılıp toz felan aldırılmazsa perkinsler minumum 8000 10000 saat yapar.benim 260 5900 saatte daha rektefe felan istemiyor sakaryada 12000 saatte rektefe yapılmayan gold var toz aldırıpta 2000 saatte yaptıranda var kullanmaya bkar

dizel motorlar çok dayanıklı olur.

motor genelde aşınmadan yıpranır. birbirini izleyen bir takım sebep sonuç ilişkilerinin sonucundan motor biter.

bunların başlıcaları

yağlama sorunları (yağ eskimiştir yada bozulmuştur..azalmıştır,yağ pompası tam basınç yapmamaktadır.

motora giren kalitesiz hava toz karışım. zımpara etkisi yaratır.

kalitesiz yakıt. sübaplarda oluşan aşırı kurum ve zivt nedeniyle kapanmayan sübaplar.

üretim hataları hatalı parçalar. kapalı yağ ve su kanalları

Yani aynı üretim bandından arka arkaya çıkan iki traktör birsi 15-20 yıl sorunsuz kullanılırken diğer kısa sürede rektefe olabilir. biraz da şans gibi birşey.

• Beğen
Tepkiler: Aydngmci

bizde 86 model fiat 640 vardı 15.000 satte orjınal motoruydu daha 6000 saatten fazla yapar ama yağına çok baktık 150 saatte değiştirdik yani kullanım ve bakım çok önemli

ben 260 gold kullanıyorum 4000 saatte mazot otomatiği dışında herşey orjinal ve daha 4000 saatde sorunsuz gider forumda videolarda var sesi hala fabrika çıkış sesi gibi

85 model MF 240S traktörlerde , motor kapağı taşlama hatası vardı, 3000 saatte kapak taşlatmak gerekirdi, CNC tezgahlar iyileştiği için günümüzde böyle hatalar gözükmüyor, 3 piston motorlar kullanıcıya bağlı olarak 8000 saate kadar gider, 4 piston olanlar, her sezon balye makinesi çevirdi, 10-12 000 saat arası gidiyor.
ZF şanzımanda topladık, diğer şanzımanlara göre bir kaç dişli farkı var, geri vitese senchromench taktık.