Arkadaşlar Sitemizde Kim Hangi Marka ve Model Slaj Makinası Kullanmakta ?

Ynt: ARKADAŞLAR KİM HANGİ MARKA VE HANGİ MODEL SLAJ MAKİNASI KULLANMAKTA.

arkadaşlar, bi sorum olacak yeni sezonda nasip olursa kesinlikle çift sıra bagımsız makina alacam piyasaya da çalışacağım tabi diğerlerinden farklı olmak için 3 tane büyük romork da alınacak ama traktörü kredi kullanmadan değiştiremiyecem. 1 sezon 72 hp 4 silindir motor iadare eder mi? baba ya kalsak traktörüde yeni almıştık bunu verelim 100 hp üzeri alalım diyo bende bir yıl idare edelim bunu satmadan seneye 2. el 100 bg üzeri alalım diyorum. görüşlerinizi rica ederimm.

BOZKURT07 link=topic=59073.msg637106#msg637106 date=1349680512' Alıntı:
arkadaşlar, bi sorum olacak yeni sezonda nasip olursa kesinlikle çift sıra bagımsız makina alacam piyasaya da çalışacağım tabi diğerlerinden farklı olmak için 3 tane büyük romork da alınacak ama traktörü kredi kullanmadan değiştiremiyecem. 1 sezon 72 hp 4 silindir motor iadare eder mi? baba ya kalsak traktörüde yeni almıştık bunu verelim 100 hp üzeri alalım diyo bende bir yıl idare edelim bunu satmadan seneye 2. el 100 bg üzeri alalım diyorum. görüşlerinizi rica ederimm.
72 hp cevirirmi sira bagımsızı bilemem ama hafif mısır olur kendime biçerim yavaş yavaş dersen belki cevirir yani ben 54-cle yonca bagladım yaptımı oluyor ama yakıtı motoru seni üzüyor.. :)
cevreye çalışırken milleitn begenmemesi durumları çok oluyor kimi altan biçtin der kimi yukardan insanlarla ugraşması gerçekten zor 100 bg civarı ikinci el alırsanız daha ii olur sanki ama tabi araştırın derim yapan warsa oluyorsa denenir yani..

2011 çelmak tek sıra kullanıyorum jx 75 le diğer makinelere göre motoru biraz fazla tutuyor dışarıyada çalışıyorum ama fazla degil 200 dekar civarı diyelim yılda.

BOZKURT07 link=topic=59073.msg637106#msg637106 date=1349680512' Alıntı:
bulundugunuz çevredeki verimlere bağlı olarak değişsede dışarıya çalışamazsınız yaşıyacagınız sıkıntı kazanacagızı aşar..tavsiyem 3105 yada bir 110 90 alın derim birde slaj işi ağır iş traktörü deneyip geri verebileceginiz biyerden alın derim..

2011 tek sıra çelmak var.kendimize diye aldık piyasa da çıkıyor arada.640 traktörle çevirmede sorun yok fakat önüne ağırlık takmadan iş yapamıyorum.350 kg ağırlıkla anca görüyorum işimi.çelmak iyi makina.sağlam makina.fimaksı bilmem ama tınazdan falan iyidir.çift sıra bağımsıza 8095 tümo yada erkunt 90e alabilirsin.kabinsiz model bakarsan fiyatları en uygun iki makina bu.yani en azından benim tavsiyem bunlar olur.işinide çok rahat görür.

kuzu112 link=topic=59073.msg637142#msg637142 date=1349699261' Alıntı:
2011 tek sıra çelmak var.kendimize diye aldık piyasa da çıkıyor arada.640 traktörle çevirmede sorun yok fakat önüne ağırlık takmadan iş yapamıyorum.350 kg ağırlıkla anca görüyorum işimi.çelmak iyi makina.sağlam makina.fimaksı bilmem ama tınazdan falan iyidir.çift sıra bağımsıza 8095 tümo yada erkunt 90e alabilirsin.kabinsiz model bakarsan fiyatları en uygun iki makina bu.yani en azından benim tavsiyem bunlar olur.işinide çok rahat görür.
aynen ya silaj makinlarının en büyük sorunu zati ağılık bence :)
ben 54-cye takıyordum arkaya bide römork bağlıyorduk önünde 4 tane ağırlık oldugu halde 54cnin hep kafası yukarlardadı :D şimdi erkunt çekerdeyizde kurtulduk o derttten :D

bugün tesadufen babam fimaks ve çokcanlar satan bi bayi ile görüşmüş traktörü denemk için makına getirelim demişler artık deneyip ona göre bi yol izleyeczz

BOZKURT07 link=topic=59073.msg637151#msg637151 date=1349702743' Alıntı:
bugün tesadufen babam fimaks ve çokcanlar satan bi bayi ile görüşmüş traktörü denemk için makına getirelim demişler artık deneyip ona göre bi yol izleyeczz
arkadaşım sende ne marka traktör var bilmiyorum ama eğer piyasaya iş yapcaksan tam 110 bg bi traktör uygun olur.site üyelemizden ali saraç ile 2 adet sıfır çelmak sıra bağımsız aldık.ben 95 bg kabinli klimalı tümosanda kullanıyorum oda td 110 kabin klimada kullanıyor o benden 1 vites seri gidiyor vede daha az mazot yakıyor.demek istediğim şuki slajda güç ne kadar fazla olursa yakıtta okadar düşüyor vede daha fazla yer biçiyorsun traktör zorlanmadığı için daha hızlı gidiyor.
sana makinada tavsiyem çelmak sıra bağımsız.diğerlerini sakın düşünme.

teşkkürler size ve ali saraça özelden yazacaktım sizin yazmanız iyi oldu. sizden çok öğreneceğim konular olacak :) normal şartlarda 95 lik klima açıkken dönümde ne yakıyor. 100 bg üzeri kabinli traktör ne önerirsiniz. babam plus70 i verelim sıfır alalım diyo bende 2. el alalım 2 traktör olsun iş ler daha seri olur diyorum çünkü bölgemızde 2500 dönüm cıvarı mısır ekiliyor ve hiç çift sıra bağımsız yok hepsi tekli makına ve romorklar 3 ,4 tonluk çok zahmetli oluyor dampersiz, dolayısıyla diğerlerinden farklı olmak için büyük romorkta alacam götürü iş yaparım eve kadar kendimiz çekeriz fiyat da ona göre olur dıyorum. :S ama tabi bunlar benim düşüncelerim iyi hesaplar yapmam ve siz gibi bu işin içinde olanlardan bilgi rica edecm tüm arkadşlara teşekkürler.

Şimdi dışarıda 5000 dönüm yer olsada sizin günde yaktıgınız mazot ve yaptıgınız iş oranı önemli olan yoksa sadece kendinizi yorarsınız baştan belirtelim...Yakın mesafe için bile (1 2 km için) en az 1 çiğneyen 2 taşıyıcı traktör vede slaj yapan motor olması lazım tabiki 4 yada 5 te çalışan insan..Yoksa iş kaçmaz günde 10 dekar yerle uğraşır durursunuz...Dönümde dekarda ne yaktıgından çok gün sonunda nekadar mazot harcadınız kaç dönüm yer yaptığınız önemlidir yani Küçük bi hesapla 100 110 litre 450 500 liralık mazot yakarsınız günde slaj yapan traktörde makine ve motorunuz yıpranmasınıda bu hesap a dahil etmeyi unutmayın..

Kardeşim 2 gündür full slaj yapıyorum dekarda 2.5 lt 3 lt arası mısıra göre değişiyo klima akşama kadar 2 kademede açık yakıtım bu ilk ürün mısırlarda daha faZla yakarsın diyorlar sebeye görecez biz bu işe girerken dekarda 5 lt mazota göre girdik şimdi yarısını yakıyo cihankn dediği gibi daha hızlı daha az yakıt istiyosan en az 110 100 beygirlede yaparsın biraz fazla yakarsın

Ali SARAÇ link=topic=59073.msg637281#msg637281 date=1349720624' Alıntı:
Kardeşim 2 gündür full slaj yapıyorum dekarda 2.5 lt 3 lt arası mısıra göre değişiyo klima akşama kadar 2 kademede açık yakıtım bu ilk ürün mısırlarda daha faZla yakarsın diyorlar sebeye görecez biz bu işe girerken dekarda 5 lt mazota göre girdik şimdi yarısını yakıyo cihankn dediği gibi daha hızlı daha az yakıt istiyosan en az 110 100 beygirlede yaparsın biraz fazla yakarsın
Kaç dekar yapıyorsun günde kardesim

40 50 yanımda slaj cekenlere tarlanın çamur olup olmamasına göre değişiyo 2 gün önce çamur bi tarlaya girdik romork dolunca bide bastılar 5 ton gelmiş romork mecbur bi vites düşürdüm boyle şeyler etkiliyo günlük slaj dekarını normalde cok raht 50 yapılır

Ali SARAÇ link=topic=59073.msg637331#msg637331 date=1349724019' Alıntı:
40 50 yanımda slaj cekenlere tarlanın çamur olup olmamasına göre değişiyo 2 gün önce çamur bi tarlaya girdik romork dolunca bide bastılar 5 ton gelmiş romork mecbur bi vites düşürdüm boyle şeyler etkiliyo günlük slaj dekarını normalde cok raht 50 yapılır
ben fimaksla sabah 8 de başlayıp gece 11e kadar 20 dekar anca yaptım fimaksı verip çelmak veya tınaz almayı düşünüyorm