Mardin / Kızıitepe 2.ürün Soya Fasülyesi

Ynt: Mardin / Kızıitepe 2.ürün Soya Fasülyesi

bolgede yeni yeni ekiliyor net bir bilgi yok amacım ikinci ürün mısıra alternatif olusturmak eger 250 kg/da uzeri verim alabilirsem mısıra iyi bir alternatif olusturuyor dekar kar oranı bakımından asıl getiri destekte var 500 tl/kg

Merhabalar temmenileriniz icin tesekkurler
Hasad tamalandi. 3 farklimtohum ekmistim 150 ile 270 kg / da verim ortamalari geldi. Gelecek yil ekecegim tohum belli oldu biraz daha iyi bakim ile (biraz hatalarimiz oldu bu yil yabanci ot ekim hatasi gibi ) kismetimizdede varsa 300 kg/ da i gecebilecegime inanniyorum. Sonucta ikinci urun misira ciddi bir altrnatif olusturyor.
Bolge Kiziltepe Senyurt beldesi

unsal link=topic=59081.msg645206#msg645206 date=1352058228' Alıntı:
Merhabalar temmenileriniz icin tesekkurler
Hasad tamalandi. 3 farklimtohum ekmistim 150 ile 270 kg / da verim ortamalari geldi. Gelecek yil ekecegim tohum belli oldu biraz daha iyi bakim ile (biraz hatalarimiz oldu bu yil yabanci ot ekim hatasi gibi ) kismetimizdede varsa 300 kg/ da i gecebilecegime inanniyorum. Sonucta ikinci urun misira ciddi bir altrnatif olusturyor.
Bolge Kiziltepe Senyurt beldesi
Bereketli olsun, Allah yenisine erdirsin. Bu ürünün taneleri ilgili resimlerde yayınlarsanız seviniriz.

Cok tesekkur ederim Mehmet Bey,
Soya fasulyesi birinci urun veya ikinci urun olarak ekilebliyor. Birinci urun olarak nisan sonundan haziran ayına kadar ekilebiliyor. Akdeniz /Guneydogu bolgesi sartlarında pamuk ekimi zamanı gibi. Nisan sonu - mayıs bası gibi oluyor
Sıra arası 70 cm sıra ustu 4-5 cm gibi.( dekara 7-9 kg gibi) İlk defa ekilecek topraklarda soya tohumunu bakteri ile asılamak gerekiyor. Taban gubersi olarak 25-30 kg Dap ust gubreye genelde gerek yok diyorlar ortalama yetisme suresi 135-150 gun gibi sanırım konyada ektiler bu yıl internetten okumustum.

İkinci urun olarak en gec Temmuz ayının ilk haftasında ekilmesi tavsiye ediliyor ( olgunlasma Zamanı ekim sonu kasım ayına gelıyor bu donemlerde asırı yagmur tane dokmesi yapabiliyor zarar olarak) ikinci urun ekimde sıra arası 60 cm gibi diyorlar sıra uzeri 3 cm gibi

Benim yaptıgım hatalar bakteri kullanmadım, yabancı ot mucadelesinde gec kaldım 4-6 yapraklı iken yabancı ot mucadelesi yapmak lazım daha sonra gec oluyor bitki zayıf kalıyor( dar , genıs yaprak ile soya fasulyesinde ilacla mucadele yapmak mumkunmus daha sonradan ogrendım)

Sulama dongusu olarak 10-12 gunluk sulama dongusu tavsiye ediyorlar 5-6 defa sulama gibi ( ciceklenme zamanı, bakla tutma zamanı, bakla tane olusturma, tane sisrme zamanı olan donemlere sulama tavsiye ediliyor

Hastalık olarak beyaz sinek, yesil kurt zararlısı var ben sadece yesil kurt mucadelesi yaptım.

Ben extra olarak ust gubre verdim (15 kg / da ure )

Ekimde dikkat edilecek en onemli nokta soya fasulyesı kuruya ekim olmuyor toprakta rutubet olması gerekiyor cimlenmeyi saglaması için
Cukurovada birinci urunde 400-500 kg /da verimler gordum ikinci urunde 250-400 kg / da verimler alındı.
2012 destek miktarı 500 tl su an ki urun fiyatı borasda 1000-1100 tl civarı

Diger bir avantajı tarla ıslahı acısından faydası var topraga azot bırakıyor. Topragı mısır gibi yormuyor. Sapı samanı hayvanlar icin cok faydalı diyorlar bizim bolgede hayvancılık yok o yuzden kendim bu konuda yorum yapamayacagım ama cukurovada bunu balya balya topluyorlar

Su an icin aklıma gelenler su an icin bunlar aklınıza takılan seyler varsa elimden geldigince yardımcı olmaya calısırım

selamlar,
Bu sene 250 ha kadar bir alan ekeceğiz Afrikada. Buranın iklimine uygun geliştirilmiş tohum kullancağız. Aşağı yukarı 2,5 3 ton aldıkları söyleniyor hektarda.

Ekimi mibzerle mi yaptınız ? Hasat için hangi makinayı kullandınız memnunmusunuz bu konularda tecrübelerinizden faydalanmak isteriz.

yusuf

YUSUFCUR link=topic=59081.msg647873#msg647873 date=1352582652' Alıntı:
selamlar,
Bu sene 250 ha kadar bir alan ekeceğiz Afrikada. Buranın iklimine uygun geliştirilmiş tohum kullancağız. Aşağı yukarı 2,5 3 ton aldıkları söyleniyor hektarda.

Ekimi mibzerle mi yaptınız ? Hasat için hangi makinayı kullandınız memnunmusunuz bu konularda tecrübelerinizden faydalanmak isteriz.

yusuf
Sorması ayıp turkiyede arazi bittide afrikaya kadar gitmeniz mi gerekti görüyorum dağlar taşlar boş tutun ekin böyle araziler boş dururken elin afrikasına yer ekmeye gidenlere tav oluyorum kusura bakmayın ne şekildede eleştirirsenizde eleştirin benim fikrim bu