yağmurlama sulamada yardım...

arkadaşlar özün kenarında bir tarlam var ama tarla küçük. sontajla 6-7 metreden su çıkıyor. ben bu çıkan suyu 1200 metre uzaklıktaki tarlama götürebilirmiyim. suyun gideceği yolun 100 metresi yokuş o yokuşu çıkınca yol düzeliyor. ben pancar motoruyla götürebilirmiyim onu merak ediyorum götürebilirsem kaç fıskıye çalıştırır. pancar motoru haricinde başka bir imkanla götürebilirmiyiz. bunun maliyeti çokmu olur. götüreceğim tarla 100 dönüm kurtarırmı.

Ynt: yağmurlama sulamada yardım...

Kot farki cok onemli biz 20 donum meyvelik icin depolara yaklasik 1.5 km su bastik. Basincsiz oldugu icin traktorde yakit masrafi kabul edilebilirdi ama kot farki yuksekse elektrik sart olabilir

O Mesafeye Bi De Pancar Motor Ile Suyu Götürürsnüz Ama Fiskiye Çalıştırmaz, Salma Sulama Yapabilirsiniz...
Ya Dalgıç Atıcaksnız, Ya Da Sondajı O Tarlanıza Biraz Derin Kazdırıp Suyu Bulacaksınız...

Gençler yanlış biliyorsunuz. 15 lik pancar motoru okadar mesafeye su basabilir . fiskiye dediğinizde fiskiye ve adedine göre değişmekle birlikte günlük 30 lt civarı mazot yakıyor bizzat kendim denedim. 600-700 mt si bayır geri kalanı düz olmakla birlikte 1350 mt de sizin tabirinizle 7 ile 9 arasında randımanlı fiskiye çevirebiliyor. günlük 5 ila 6 dölüm pancar sulayabildim.

çok fazla masraf yapmak istemiyorsan çift motor kullanabilirsin.
kuyuya kurduğun motordan tarlaya kadar hat dizersin tarlaya giren hattı da 2. motorun emiş kısmına direkt bağlarsın.
kuyunda nekadar su varsa o kadar fıskiyeyi tam randımanlı kullanabilirsin.
kuyudaki motor yüksek kota basınç yapmaya güç harcamadığı için az yakıt tüketecek, tarladaki motor emiş yapmaya güç harcamadığı için az gazla fıskiyelere yüksek basınç verecek.
eğer kuyundaki su yeterliyse güzel sistem derim. denenmiştir.

arkadaşlar kurmak istediğim sistem şu resimden bakın bir de

krsulama.png

suyun ulaşacağı tarla düz sayılır arkadaşlar aşırı eğimli değil. suyun geleceği yerde sıkıntı var.