sulama yardım,öneri, fikir?

s.a arkadaşlar sulama konusunda bir kaç projem var tecrübeli ve yaratıcı arkadaşların yardım etmesini diliyorum... resimlerle anlatacağım planlarımı altlarına açıklamalarını yazacağım...

1.tarla
69929436.png

fsulama.png

ilk resimde tarla ikinci resimde suyun tarlaya gideceği yer var. suyu götüreceğim başka bir tarlanın yol üzerinde olduğu için burayıda projeye koydum yoksa 4 dönüm için değmez. alttaki resimlerde güzergahı göreceksiniz.

2.tarla
76229920.png

kysulama.png

arkadaşlar bu da diğer tarla 1. tarlanın ilersinde. burada kullanacağımız kuyu 75 metre derinlikte 4 sene önce vurdurmuştuk sondajı. elektirik kullanma imkanımız var. nasıl bir dalgıç önerirsiniz. ben bu iki tarlaya yonca ekmeyi düşünüyorum. borular toprak altından gidecek. 40-50 metre atan fiskiyelerden koyup sadece şalteri indirip kaldırma işi olsun diyorum boruyla falan uğraşmayım diyorum. mesafeyide göz önüne aldığımızda bu dediğim sistemi yapabilirmiyim nasıl bir dalgıç almalıyım. suyun gideceği yer düz arkadaşlar eğim yok.

3.tarla
74292174.png

kz1o.png

bu tarlayada yonca ekmeyi düşünüyorum. yalnız ikinci resimde gösterdiğim tarlanın alttaki 10 dönümlük kısmı nisan ayında su göllendiği için yoncaya uygun değil oraya sulu ekebileceğim başka bir ürün tavsiye edebilirmisiniz.

4.tarla
98661643.png

bu tarlada düz özün kenarında arkadaşlar. burayada uzağa atan tabancalardan alıp boruyu toprak altından götürmeyi düşünüyorum.

arkadaşlar benim amacım şu: toplamda 53 dekar yonca 10 dekar sulu başka bir ürün ekebileceğim bir tarla oluyor elimde. şimdi su kanalları olan arkadaşlar için komik gelebilir ama bizim buralarda su yok. bende madem bu işi yapıyoruz adamakıllı yapalım diye düşünüp bir şeyler yapmak için uğraşıyorum bunun yanında arkadaşlar 600 dönümde kuru tarla ekeceğiz yıllık. kabaca hesapladığımda 2000 metre boru gidiyor tabi bunun bide harfiyatı var. bu 63 dekar yerin etrafınıda telle çevireceğim. dalgıç motor ve fiskiyeleride alacağım. sizce ileriyi düşündüğümüzde değer mi? kurtarır mı? bu arada erkunt 80 ve 165lik mf traktör, balya makinesi,kurulu bir düzen var. babam işçi emeklisi ben öğretmenim.

Ynt: sulama yardım,öneri, fikir?

Suyu komşun olan tarla sahiplerinede satacak mısın yoksa sadece kendin için mi kullanacaksın,komşularada veririm dersen onların tarla başlarınada çıkış ver ve yer altına döşeyeceğin boruların bir kısmını onlardan iste boru yükün hafifler,dalgıç ve sulama için tecrübeliler yanıt verse daha iyi olur.

recover90 link=topic=59111.msg637573#msg637573 date=1349801353' Alıntı:
Suyu komşun olan tarla sahiplerinede satacak mısın yoksa sadece kendin için mi kullanacaksın,komşularada veririm dersen onların tarla başlarınada çıkış ver ve yer altına döşeyeceğin boruların bir kısmını onlardan iste boru yükün hafifler,dalgıç ve sulama için tecrübeliler yanıt verse daha iyi olur.
bu konuyu bir araştırayım hiç aklıma gelmemişti... ok-*-s

Öncelikle Sizi Tebrik Ediyorum...

Ben Sulama İşi İle Baya Yoğun Çalışırım, Pancar Motordur, Lombardindir, Milli Pompadır, Elektrikli Dikbaşlıklı Pompadır, Dalgıçtır, Yeraltı Borusudur, Kılıftır....vs

Kuyunuz 75 Metrede İse Ve Suyu Götüreceğiniz Mesafe Toplamda 617 Metre İse Bi 50 ' Lik Trafo İle Elektrik Hattı Çektirmeniz Ve 50 KW ' lık 5 ' Li Dalgıç Alıp Bu Sistemi Kurmanız Sistemin Su Bitmedikçe En Azından Bi 10 Yıl Stabil Bir Şekilde Sorunsuzca Çalışmasını Sağlayacaktır...

Yeraltı Borusunu Da 6 Metrelik 5 ' li Borularla Döşeyebilirsiniz...
Ve O Kuyu Yanında Kaç Fıskiyeye Basıyorsa Yeraltı İle De Aynı Sayıda Fıskiye ye de Basar ;)

Bu Arada Elektrik Tesisatı Ve Dalgıç Maliyeti Tahminimce 20 Bin Civarı Tutar...

Gelelim BU KADAR MASRAFI YAPMAYA DEĞER Mİ? Konusuna...
İleride Suyu Götüreceğiniz Tarlalarınızı Büyütüp Ektiğiniz Ürünleri Genişletirseniz Bence Değer ;)
Ki Yonca İle De İyi Para Kazanırsınız Yani, Makine de Kendinizin Varmış Zaten...

omerfarukkoc link=topic=59111.msg637593#msg637593 date=1349803430' Alıntı:
Öncelikle Sizi Tebrik Ediyorum...

Ben Sulama İşi İle Baya Yoğun Çalışırım, Pancar Motordur, Lombardindir, Milli Pompadır, Elektrikli Dikbaşlıklı Pompadır, Dalgıçtır, Yeraltı Borusudur, Kılıftır....vs

Kuyunuz 75 Metrede İse Ve Suyu Götüreceğiniz Mesafe Toplamda 617 Metre İse Bi 50 ' Lik Trafo İle Elektrik Hattı Çektirmeniz Ve 50 KW ' lık 5 ' Li Dalgıç Alıp Bu Sistemi Kurmanız Sistemin Su Bitmedikçe En Azından Bi 10 Yıl Stabil Bir Şekilde Sorunsuzca Çalışmasını Sağlayacaktır...

Yeraltı Borusunu Da 6 Metrelik 5 ' li Borularla Döşeyebilirsiniz...
Ve O Kuyu Yanında Kaç Fıskiyeye Basıyorsa Yeraltı İle De Aynı Sayıda Fıskiye ye de Basar ;)

Bu Arada Elektrik Tesisatı Ve Dalgıç Maliyeti Tahminimce 20 Bin Civarı Tutar...

Gelelim BU KADAR MASRAFI YAPMAYA DEĞER Mİ? Konusuna...
İleride Suyu Götüreceğiniz Tarlalarınızı Büyütüp Ektiğiniz Ürünleri Genişletirseniz Bence Değer ;)
Ki Yonca İle De İyi Para Kazanırsınız Yani, Makine de Kendinizin Varmış Zaten...

teşekkür ederim. yalnız şunu sorabilirmiyim. bu dalgıcı çalıştırmak için evde kullandığımız elektirik yeterli olmaz 380 voltda verebiliyor tedaş kuyu evin hemen yanında. yoksa trafo almam gerekir mi?

ibo71 link=topic=59111.msg637667#msg637667 date=1349809373' Alıntı:
teşekkür ederim. yalnız şunu sorabilirmiyim. bu dalgıcı çalıştırmak için evde kullandığımız elektirik yeterli olmaz 380 voltda verebiliyor tedaş kuyu evin hemen yanında. yoksa trafo almam gerekir mi?
Evet Gerekir...