NASIL EKMELI

ARKADASLAR GECEN SEZON NADAS OLARAK 1300 DEKAR BUGDAY EKMIŞTIM...MALUM VERIMLER IYI DEGILDI...KURU TARIM.BU YILDA YARISINI EKEYİM DİYORUM ÇİZEL CEKİP....BEN NORMALDE 2 YILDA BİR NADAS YAPARIM.3.YIL BOŞ KALIR HEPSİ...BENDE TARLALARI IKIYE BOLUP HERSENE YARISINI EKIYIM DIYORUM....SIZ NASIL YAPIYORSUNUZ

Ynt: NASIL EKMELI

Bu sene iyi olacak Allahın izniyle :) sen onların dediğine bakma. 2011 yazında Türkiye son 50-100 yılın en kurak yılını geçirecek diyorlardı Maşallah bereket oldu heryer. Her sene aynısını derler ama tutmaz.

TT 55 link=topic=59123.msg638155#msg638155 date=1349957984' Alıntı:
toprağın kapasitesi ve kalınlığına göre karar ver.
Ayrıca maddi durumda önemli, bir dekar buğday ekmenin maliyeti en iyi ihtimalle 40 liradan başlıyor. 600 dekar 25000 ile 30000 lira arasında bir maliyet bunuda hesap etmek gerekiyor. Maddi durumun iyi ise hepsini ek.

öyle yap bizde tarlalarımızı geçen sene hem büyüttük hemde 2 senedir çerezlik çekirdek dikmeye başladım eskiden 80 dönüm bi sene 40 küsür dönüm bi sene ekerdik bu sene 90 dönüm daha ekledik 210 küsür dönüm etti toplam 100 dönüm bi sene 110 dönüm bi sene eskiden her yıl bi taraf herg edilirdi çerezlik çekirdek ektiğimiz için olmuyo artık ama fazla bi zararı yok herg etsek bile zaten senede en az herg tarlayı 2 kere kazayağı çekiyoduk noluyo 2 kere değil 3 kere kazayağı çekiyoruz ama geçen sene bitirdi bizi kuraklık hiç yağmur görmedi tarlalar karda 1 gün erdi bi gün dondu tarlaya fazla yararı olmadı eğer o kar birden eriseydi çok fazla yarari olurdu tarlalara büyük ölçüde verim artardı yazın ortasında bütün dereler şarıl şarıl akıyodu kar çoktu yani bizim orda ama tarlaya bi yararı olmadı maleseff ...