PANCARDA FİYAT BEKLENTİMİZ YÜKSEK...

2012 yılı Pancar alım fiyatının henüz açıklanmadığını aktaran Muhittin Bıyıkoğlu, geçen yıl ki fiyatın 125 lira olduğunu söyledi. Bıyıkoğlu, 'Beklentimiz tabi yüksek. 140 liranın üzerinde olması en azından ama bilmiyorum önümüzdeki ay açıklanır fiyatlar. Ne verileceğini bilmiyoruz her sene enflasyona göre veriliyor. Ama bildiğiniz gibi akaryakıta yılbaşından bu yana yüzde 40 ' ın üzerinde zam oldu. Gübreye yüzde 30 ' un üzerinde zam oldu. Dolayısıyla çiftçimizin satın alma gücü düşüyor. Düştüğü içinde girdilerini yeteri miktarda kullanamıyor. Gübresini yeteri kadar atamıyor. ve tabi verimi etkiliyor.' dedi.

Bıyıkoğlu ayrıca, Şeker Pancarından, şekerin dışında mayanın ham maddesi melas üretildiğini ve Dünya ' nın 85 ülkesine ihraç edildiğini sözlerine ekledi.

Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, Türkiye ' de pancar üretiminde, pek çok çiftçinin dekara 9 ila 12 ton ürün aldığını belirterek, Avrupa ve ABD ' yi geride bıraktıklarını söyledi.

Bıyıkoğlu, 'Dünyanın en büyük şeker pancarı üretimini yapan Fransa ve Almanya ' nın ortalaması 8 ton. ABD ' nin ortalaması 7,5 ton. Polatlı da tahmin ediyorum çiftçilerimizin en az dörtte biri bu rakamları çok çok aşmış vaziyetteler. Gelişen yeni tarım teknikleriyle yeni tohum kullanımlarıyla Avrupalıyı ABD ' liyi geçmiş vaziyetteler.' dedi.

Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, Polatlı ' nın, Türkiye ' de pancar tarımında ileri noktalardan birisi olduğunu söyledi. Pancarın, Türkiye ortalamasının 4-4,5 tonlardan son yıllarda 5-5,5 tonlara yükseldiğini belirterek, Polatlı ' nın bu rakamın çok ötesine geçerek 6,5 tona ulaştığını vurguladı.

Pek çok çiftçinin dekara 9 ton ila 12 tona kadar ürün aldığını anlatan Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, 'Örnek vermek gerekirse, dünyanın en büyük şeker pancarı üretimini yapan Fransa ve Almanya ' nın ortalaması 8 ton. ABD ' nin ortalaması 7,5 ton. Polatlı da tahmin ediyorum çiftçilerimizin en az dörtte biri bu rakamları çok çok aşmış vaziyetteler. Gelişen yeni tarım teknikleriyle yeni tohum kullanımlarıyla Avrupalıyı ABD ' liyi geçmiş vaziyetteler.' dedi.

Son iki yıldır Türkiye ' nin ekilmeyen başka bölgelerindeki kota aktarımıyla Polatlı ' nın bu yıl 289 bin tona ulaştığını hatırlatan Muhittin Bıyıkoğlu, 'Polatlı ne yazık ki eski yıllarda 366 bin tonlara çıkan üretim yapmaktaydı. Fakat bu uygulama sonucunda Polatlı ' nın üretimi 200 bin tonlara düştü. Ankara Şekar Fabrikasıda 800 binden 400 binlere düştü. Son 2 yıldır Türkiye ' nin ekilmeyen başka bölgelerindeki kota aktarımıyla Polatlı bu sene 289 tona ulaştı. 50 bin ton ilave geldi. Bu çiftçimiz için sevindirici bir durum. Pancar tarımı çiftçi açısından en garantili tarım bana göre. Devlet desteği çok yüksek. Tohumu ve gübresi verilmekte. Ankara ' da eski yıllarda 125-135 bin dekar civarında pancar ekimi yapılırken, bu rakam 70 bin dekarlara düştü. Bunun da yüzde 60, yüzde 65ini Polatlı karşılamakta biriz öncede dediğim gibi Ankara şeker fabrikası 800-850 bin tonlardan 400 bin tona inmiş vaziyette. Tabi bu uygulanan kota sonucu oldu.' diye konuştu.