Gübretaş'ın özel mısır gübresiyle yüzde 20 verim artışı sağlandı

Bilinçli Üretici Kazanır ' projesi kapsamında geliştirdiği özel gübrelerle 8 farklı tarla ve bahçede deneme ekimleri yapan Gübretaş, Sakarya ' nın Söğütlü ilçesi Akçakamış köyünde özel mısır gübresiyle yetiştirilen ürünlerin hasadını yaptı. Deneme ekimlerinin ilkinde Lüleburgaz ' da gerçekleştirdiği kanola hasadında ortalama verimin üzerinde artış sağlayan şirket, ürettiği özel mısır gübresinin kullanıldığı deneme tarlasında yüksek verim hedefine ulaştı.

Çiftçilerin katıldığı törende konuşan Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Tahir Okutan, gübre fabrikalarının 60 yıldır ülke çiftçisine hizmet ettiğini söyledi. Bu yıl 8 yerde tarla denemesi yaptıklarını kaydeden Okutan, 'Bunlardan birisi Trakya bölgesinde kanolaydı. Onun hasadını yaptık. Beklediğimizden daha iyi sonuç elde ettik. Burada da mısırla ilgili bir deneme yaptık. Mısır ekiminin yapıldığı tarlada bilimsel yöntemlerle dengeli gübreleme yapılarak başarılı bir sonuç elde edildi.' diye konuştu.

Tarlanın bulunduğu bölgede mısır üretiminde ortalama dekar başına 110 kilogram taban gübresi kullanılırken, bilimsel yöntemlere dayanan deneme üretiminde dekar başına 90 kilogram gübre kullanıldığını anlatan Okutan, şöyle devam etti: 'Bölgede ortalama verim dekarda bin 100 kilogram. Bu yıl ortalama bin 200 kilogram verim bekleniyordu. Deneme ekiminde; mısır için özel üretilmiş ' 13–24–12+10(SO3)+ME ' taban gübresi kullanıldı. Deneme tarlamızdan dekarda bin 500 kilogram verime ulaşmayı hedeflemiştik, bunu gerçekleştirdik. Üstelik bunu yüzde 20 daha az gübre kullanarak sağladık.'

Verim artışının kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Okutan, bilinçli tarımsal üretim yapılmasını teşvik ederek üreticilerin gelir düzeyini artıracak yüksek verimli ve üstün kaliteli ürünler yetiştirilmesini hedeflediklerini vurguladı.

Okutan, 'Dengeli ve düzenli gübreleme ile çiftçilerimizin girdi maliyetlerini minimize etmenin yanı sıra, bitkiye ve bölgeye özel gübreler sayesinde gübreleme maliyetini düşürmektir. Son 5–6 yılda 4 bin 500 ' den fazla toprak numunesini analiz ederek, tarımsal alanlardaki makro ve mikro besin maddelerin sonuçlarını bir projede bir araya getirdik. Elde ettiğimiz bu verileri, ürüne özel gübre çeşitleri geliştirerek üreticilerimizin faydasına kullanıyoruz. İnşallah dekarda 2 bin kilo mahsul alırız ki mısırda dünya çapında söz sahibi oluruz. Yurt dışından ülkemize mısır ithal ediliyor. Eğer üretirseniz ithalatın da önüne geçilmiş oluruz. Zaten yurt dışıyla rekabet edemememizin sebebi de verimden kaynaklanıyor. Bunu da mısırda aşmış olacağız.' diye konuştu

Ynt: Gübretaş'ın özel mısır gübresiyle yüzde 20 verim artışı sağlandı

Vallahi ben gübretaştan humplus , süper ekin gübresini buğdayda uyguladım iyi sonuç aldım dönüme 544 ortalamam var tohumda ' ' tekirdağ ' ' idi bakalım şimdi odeska ve esperia almış babam da ben bilmem odeskayı satalım dedim .Ayrıca günebakanda da altın çiçek , micro ve birde gübretaş dışı beatrac kullandım dönüme 233 ortalamam oldu CC Allaha bin şükür .

vale link=topic=59296.msg640307#msg640307 date=1350573548' Alıntı:
3 senedir kullanıyorum ..etkisi var ama abartılacak kadar değil
aynen aycan abi .. danelikte özellikle biraz etkisi olduğunu bende kabul ediyorum ama slajlıkta pek bi $eklini göremedim .. slajlık mısıra dayıcan mısırı bas 20-20 sonra üre devam .. gübredeki değerleri ve ekilen ürünün azot fosfor ve potasyum isteklerini aynı zamanda toprak tahlinini göz önüne alıp o $ekilde gübreleme yaparsak gübreta$ın x firmanın gübresi mübresi hikaye dogru gübrelemeyi o zaman yapabiliriz ..

gübretaşı ben gübre diye bir daha kapımdan içeri koymam. mısırı bilmem ama 20.20 si bildiğin tozzz nişastaa:) 2 sezondur toros kullanıyorum memnunum.

nailyetek link=topic=59296.msg640707#msg640707 date=1350678459' Alıntı:
Hacı hangi sene iyiydi ki, fuarda müdüre şikayet ettik durumu; o da bizim burdaki depoyu suçladı,
içinden her pislik çıkıyo kuş tüyü plastik parçe donmuş taneler..

Arkadaşlar DAP gübresinden ben bir şey anlamadım geçen yılda aynı oldu benim tarlam ile yan yana takım takıma köylümüz mısırı eker iken 45kg Üre kullandı bende 50kg dap Attım biçer iken iken komşum 1200 Aldı hasatta bende 750 buyur bakalım yani komşumun başka mevkideki arazilerindende aynı verimi aldı dap gübresinde bir anormallik var olabilir

Ferhat suat link=topic=59296.msg641276#msg641276 date=1350857663' Alıntı:
Arkadaşlar DAP gübresinden ben bir şey anlamadım geçen yılda aynı oldu benim tarlam ile yan yana takım takıma köylümüz mısırı eker iken 45kg Üre kullandı bende 50kg dap Attım biçer iken iken komşum 1200 Aldı hasatta bende 750 buyur bakalım yani komşumun başka mevkideki arazilerindende aynı verimi aldı dap gübresinde bir anormallik var olabilir

toprak analizi yaptırdınmı bana biraz anormal geliyor komşunun 1200 alıp senin onun altında alman.

ben analiz yaptırdım bende azot fazlası var ve azot kullanmıyorum yer gübresinde azot yok bende sadece erişin çıkardığı tavuk gübresi yetiyor CC Allah ' a çook şükür ama analiz şart.

Ferhat suat link=topic=59296.msg641276#msg641276 date=1350857663' Alıntı:
DAP daki azot miktarı %18,ürede %46.Yani kısaca gübreler çeşit olarak ve içerdikleri maddeler olarak farklı.Bence yanlış karşılaştırma yapmışsınız.Mısır için hangisi daha önemlidir onu bilemeyecem bize uzak mısır,bu işi hakkıyla yapan arkadaşlar o konuda bilgi verecektir ama bence sizin sorun bitkiye az azot vermeniz

trakyalı17 link=topic=59296.msg641282#msg641282 date=1350863709' Alıntı:
toprak analizi yaptırdınmı bana biraz anormal geliyor komşunun 1200 alıp senin onun altında alman.
öyle analiz yaptırdım ama bizim o bölgede genelde üre kullananlar vereim aldı gerçekten ama kabahati ben hep kendimde ararım yoksa sonuca ulaşamaz insan