Mısır çiftçinin yüzünü güldürdü

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
KAHRAMANMARAŞ (CİHAN)- ABD’de mısır üretimindeki azalma ve talepteki artış Türkiye’de çiftçilerin yüzünü güldürdü. Elbistan Ovası ' nda yetişen patlak mısır ve yemlik mısır bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü.

Elbistan Ovası ' nda 7 bin dönüm alana patlak mısır ekildiği ve 4 bin ton civarında rekolte elde edildiği öğrenildi. Patlak mısır tüccarlar vasıtasıyla önce Mersin, oradan da ABD ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Bu yıl mısırın çiftçi için çok iyi bir kazanç yolu olduğunu ifade eden Elbistan Zahire Pazarı Kooperatifi Başkanı İbrahim Alagöz, mısır sayesinde çiftçinin oldukça kazançlı bir yılı geride bıraktığını belirtti. Alagöz, “Bölgemizde ağırlıklı olarak buğday, arpa, pancar ve ayçiçeği ekiliyor. Çiftçilerimizin büyük bölümü yıllardır bu ürünleri ekiyordu. Şimdi bölge çiftçimizin gözde bitkisi mısır oldu. Patlak mısır sayesinde Elbistan çiftçisinin cebine en az 8 milyon TL girdi. 5 milyon TL de yemlik mısırdan geldiği zaman kazancın boyutu ortaya çıkıyor.” dedi.

Tüccarlarla sözleşme imzalayan çiftçilerin patlak mısırın tonunu bin 490 TL’den sattığını anlatan Alagöz, “Sözleşme imzalamayanlar ise tonunu 2 bin TL ile 2 bin 100 TL arasında satıyor. Mısırı önce biz ülkemize ithal ediyorduk. Şimdi ihraç ediyoruz. Bu çok önemli bir ayrıntı. Gelecek yıllarda buğday, arpa ve pancar gibi ürünlerin yerini mısırın alacağını söyleyebilirim. Geleceğin en kazançlı ürünlerinden biri mısır olacak.” şeklinde konuştu. Mısırın fazla bir külfet getirmediğini aktaran Başkan Alagöz, “Diğer bitkiler gibi sürekli bakım isteyen bir bitki değil. 2 -3 defa sulayıp bir kere çapalasanız yetiyor. Elbistan Ovası Türkiye’nin 4. büyük ovası. Bu nedenle bu tür alternatif ürünler bizler için önem arz ediyor. Bölgemizin mısırının ABD ve Avrupa ülkelerine satılması bizi sevindiriyor.” ifadesini kullandı. CİHAN

Ekleme Tarihi

Ynt: Mısır çiftçinin yüzünü güldürdü

bizim buradada sözleşmeli ekenler vardı ..kg 1300 lira .geleceksene fiyat hoşuma giderse bende 30 dk ekmeyi düşünüyorun dekardan iyi bakılırsa 650 kg oluyor

Ynt: Mısır çiftçinin yüzünü güldürdü

konuyu açan ibrahim kardeşim msjım sana degil yanlış anlama ama bu haber direk yalan haber
hükümetin adamı çıkmış konuşmuş üfürmüş acaba kaç kişiyi kandırırım demiş resmen

mazot kaçlira gübre kaçlira tohum kaç lira devlet destegi hangi ürüne nekadar ve tarım bakanının televizyona çıkıp filanca ürüne şukadar kkuruş destek veriyrouz dedigi destek il tarım müdürlüklerindeki listelerde kaç kuruş nekadar bu adamlara hala inanıyorlar ya işte bende buna inanamıyorum

kusura bakmasınlar ancak 2 kişiden 1 ini kandırırlar o 1ide ben olmam
daha geçen hafta 56kuruştan 25ton mısır sattım ben uzayda yaşamıyorum

o röportaj yaptıkları adam tepeden inmedir az araştırılırsa görülür siyasi olarak o göreve getirildigi

kaldıki nerdeyse bütün masrafları aynı olmak üzere normal mısırdan 1000kg alıyorsan patlak mısırdan 300-350kg alırsın 1100-1300 liraya satsan tonunu(biizim burda böyle tarla komşum ekti ve pişman oldu)

2-3 kere sulayıp 1defa da çapa yapsan yeter demiş o adam çiftçiligin ç sini biliyorsa ben yüksek bir bina bulup kendimi aşagı atarım