Niğde Ulukışla'da Mısır Ekilir mi ?

Arkadaşlar Niğde ulukışla da danelik mısır yetiştirebilirmiyim. Tarla susuz su sorununu halledersek hava şartlarından dolay mısıra bir şey olurmu malum Adana na gibi değil oralar soğuk çok kar yağıyor. Ne dersiniz dostlar yapabilirmiyim ?

Ynt: Niğde Ulukışla'da Mısır Ekilir mi ?

Hemşeri sayılırız.Suyu bulursan olur niye olmasın Mayıs ayında ekersin geç donlardan korunmuş olur.Önemli olan suyu istediğin zaman temin edebilmek.Hadi dediğin zaman sulama yapabilecek şartları sağlaman lazım.

Niye yalan söyleyim bu işte biraz acemiyim tedirginliklerim var ama senin fikrin ve Ya bir yol bul
Ya bir yol aç Ya da yoldan çekil... yazın beni tetiklicek galiba hadi bakalım hayırlısı köylülerle konuşalım bakalım suyu nereden buluruz...

Soğuk iklim kuşağındaki ülkelerde nasıl yetiştirilebiliyorsa,(Ukrayna, İrlanda w.s.s Ukrayna Dünya Mısır fiyatlarının belirlenmesinde etkindir) Ulukışla da da yetiştirilebilir. Yeterki olağan şartlar sağlansın. Su, Elektrik w.s.s. gibi.
Birde işin başında durmadan olmaz....Kontrol edemediğin iş senin işin değildir...
Selamlar & Saygılar...

hacimmet link=topic=59322.msg677022#msg677022 date=1357061032' Alıntı:
Mısır için bol su gerekli su işini hallederseniz neden olmasın.
Kardeşim Çok Şükür su sorunu çözülecek gibi inşallah hemen çözeriz. (Yazınıza geç cevap verdiğim için özür dilerim )

Hermiyas link=topic=59322.msg677033#msg677033 date=1357061788' Alıntı:
Soğuk iklim kuşağındaki ülkelerde nasıl yetiştirilebiliyorsa,(Ukrayna, İrlanda w.s.s Ukrayna Dünya Mısır fiyatlarının belirlenmesinde etkindir) Ulukışla da da yetiştirilebilir. Yeterki olağan şartlar sağlansın. Su, Elektrik w.s.s. gibi.
Birde işin başında durmadan olmaz....Kontrol edemediğin iş senin işin değildir...
Selamlar & Saygılar...
Abi motive edici yorumun için Çok teşekkür ederim. Mısır ekimini meslek olarak görüyor ve ona göre hareket etmeyi planlıyorum bu işte yeniyim bilmediklerimi de siz değerli abilerime ve kardeşlerime sorarak öğreniyorum. saygılarımı sunuyorum. (Geç cevap verdiğim için sizden de özür dilerim)

danelik olunca biraz sıkıntı olur kanatindeyim .bizim burda eken oldu danelik geç yetişiyo .malum yöre geneli ekim sonu kasımgibi yağışlar başlayınca danelik mısırda biçimyapsan bile nemli olduğundan kurtma sorunoluyo .iyi araştır derim sonuçta sen umut bağlıycan.niğde iklimşartlarında danelik eken varmı .yoksa su ve toprak uygun olduktan sonra her ürün olur ama hava şartlarıda uygun olması lazım.

tümosan 8095 link=topic=59322.msg686673#msg686673 date=1358319423' Alıntı:
danelik olunca biraz sıkıntı olur kanatindeyim .bizim burda eken oldu danelik geç yetişiyo .malum yöre geneli ekim sonu kasımgibi yağışlar başlayınca danelik mısırda biçimyapsan bile nemli olduğundan kurtma sorunoluyo .iyi araştır derim sonuçta sen umut bağlıycan.niğde iklimşartlarında danelik eken varmı .yoksa su ve toprak uygun olduktan sonra her ürün olur ama hava şartlarıda uygun olması lazım.
Abi bu işte bilenler ile görüştüm orada bir sıkıntı olmaz korkmadan ekebilirsin dediler. Ben de Allah izin verirse ekmeyi düşünüyorum.

mehan01 link=topic=59322.msg686677#msg686677 date=1358321273' Alıntı:
Abi bu işte bilenler ile görüştüm orada bir sıkıntı olmaz korkmadan ekebilirsin dediler. Ben de Allah izin verirse ekmeyi düşünüyorum.
allah işini rast getirsin .yalnız iyi araştır sen umut bağlıycan sonunda.ekecen yerde veya civarında daha önceden eken varmı adana hava şartlarıyla niğdeninki farklı olur biçimde sıkıntı olmasın sonra .

tümosan 8095 link=topic=59322.msg686679#msg686679 date=1358321943' Alıntı:
allah işini rast getirsin .yalnız iyi araştır sen umut bağlıycan sonunda.ekecen yerde veya civarında daha önceden eken varmı adana hava şartlarıyla niğdeninki farklı olur biçimde sıkıntı olmasın sonra .
Allah razı olsun. Abi ne zamandır bunu araştırıyorum tarım müdürlüğüne bile gittim konuştum çok şükür olumsuz bir görüş almadım.

Ne kadar bi alanda ekim yapmayı planlıyorsunuz?
Suyu nereden temin edeceksiniz? ( sulama kuyusu, dere ?? ) ve suyun miktarı ( kuyu ise debisi Lt/dk. )
Arazinin coğrafi yapısı nedir ? ( eğim engel vs )
Arazinin toprak yapısı ve yaptırmışsanız analiz sonuçları?
Son olarak tarla kendinizin mi yoksa kira mı? eğer kendinizinse yatırım yapma gücünüz ne durumda?
Cevabınıza göre size ekonomik bir yatırım yapma konusunda fikirlerimi belirteceğim...

omaraga42 link=topic=59322.msg686706#msg686706 date=1358329529' Alıntı:
Ne kadar bi alanda ekim yapmayı planlıyorsunuz?
Suyu nereden temin edeceksiniz? ( sulama kuyusu, dere ?? ) ve suyun miktarı ( kuyu ise debisi Lt/dk. )
Arazinin coğrafi yapısı nedir ? ( eğim engel vs )
Arazinin toprak yapısı ve yaptırmışsanız analiz sonuçları?
Son olarak tarla kendinizin mi yoksa kira mı? eğer kendinizinse yatırım yapma gücünüz ne durumda?
Cevabınıza göre size ekonomik bir yatırım yapma konusunda fikirlerimi belirteceğim...
1-Tarla 55 dönüm
2-Tarlanın yakının da kuyu var debisini bilmiyorum
3-Arazi düz
4-Toprak yapısı verimli fazla ilaç değmemiş
5-Tarlayı kiraladım

mehan01 link=topic=59322.msg686718#msg686718 date=1358332954' Alıntı:
1-Tarla 55 dönüm
2-Tarlanın yakının da kuyu var debisini bilmiyorum
3-Arazi düz
4-Toprak yapısı verimli fazla ilaç değmemiş
5-Tarlayı kiraladım

Dönümle dekar arasında fark var ama çoğu çiftçimiz aynı kullanıyor.55 dekar yani 55000 m2 mi? Anladığım kadarıyla kuyu tarlaya ait değil komşuya ait.Elektrik varmı yokmu belirtmemişsin.Sana bu kuyunun saat maliyeti ne olacak? Birde tarlayı tek yıllığına mı kiraladın yoksa uzun dönem için mi?

omaraga42 link=topic=59322.msg686789#msg686789 date=1358351270' Alıntı:
Dönümle dekar arasında fark var ama çoğu çiftçimiz aynı kullanıyor.55 dekar yani 55000 m2 mi? Anladığım kadarıyla kuyu tarlaya ait değil komşuya ait.Elektrik varmı yokmu belirtmemişsin.Sana bu kuyunun saat maliyeti ne olacak? Birde tarlayı tek yıllığına mı kiraladın yoksa uzun dönem için mi?
Dönümü evet 55000 m2. Kuyu tarlaya ait değil ilerisinde bahçe var ordan çekeceğiz. Kuyunun saat maliyetini bende bilmiyorum. Elektirik Çekili var. Tarla sahibi ile görüştüm 10 yıl kiralamaya bile gönlü var eğer ödemede anlaşırsak Allahın izni ile anlaşma yapacağım.