canlı ağırlığı 250 olan bir siyah alacayı 7 ayda 650 kiloya getirebilirmisiniz?

Ynt: canlı ağırlığı 250 olan bir siyah alacayı 7 ayda 650 kiloya getirebilirmisiniz?

pancar küspesi mısır slajı ve yeşil ot yanında yüksek proteinli yem kullan 7 ayda istediğin kiloyu yakalarsın ama hayvan saf kan ise

Ynt: canlı ağırlığı 250 olan bir siyah alacayı 7 ayda 650 kiloya getirebilirmisiniz?

İlk önce hayvanın genetik özellikleri önemli. Daha sonra besleme önemli. Et neden oluşur kastan. Kas yapmak için ne gerekir protein. O zaman hayvanına bol bol protein ağırlıklı yemler yedirmelisin. Fakat burada dikkat etmen gereken hayvanın sağlığıda tabiki.

İstediğin artış 400 kg,süre olarak 210 gün kabul edersek günlük 1,9 kg gibi bir canlı ağırlık artışı ister.Bana 1,5 kilodan sonrası biraz zor geliyor ama 270 gün yani 9-10 aylık bir besi düşünürsen daha başarılı olabilirsin.Irk vs özelliklerini es geçiyorum o mevzu uzun :)

arkadaslar ben 200 veya 250 kilo canlı ağırlığı olan bir danayı şu yöntemlerle 7 ay içerisinde 650 veya 700 kilo ağırlığa getiriyorum.gece 9-10 arası keif yem 1,8 kg buğday ezmesi,3 kg arpa ezmesi kepeğiyle ,3 kg mısır tane ezmesi,3 kg palet yem, 2 kg ayçiçek küspesi .sabah 11-12 önlerinde birşey kalmaz.daha sonra 3,5 kilo kuruyonca bazen 4 kg veriyorum.işin asıl kısmı YONCA boy uzatıyr ve et yapıyor işte benim sırrım bu ,besileriniz taş gibi olacak.

bu dediğin masallarda olur arkadaş alaca hayvan günde 0.9-1.8 arası alır anca oda anne sütünü iyi almış mayayı tutmuş ve besin iyi ise diğer arkadaşın dediği gibi min 9 ayda sen 6 ayda hayvan kesime getirecem diyorsan et ırkı şarol limuzin hereford angus belçika mavisi bakıcaksın ki canlısı 700 kg olur iyi bir bakımla bunu yapan başarlı olan çook müşterim var referanslarımı verebilirim 25 tır sattım 1 yılda 5074300843 istediğiniz zaman danışabilirsiniz facebook sayfamızdan hayvanlarımızıda görebilirsiniz

Sayin Visivisi kac kg civarinda kesif yem veriyorsun?
Bunun disinda sut hayvanciligi yapiyormusun? yapiyorsan nasil bir rasyon uyguluyorsun?

Selamlar

kalite bi besi danasını güzel bakım ile o kilolara ulaştırmak hayal değil.16 aylık besi danamızı kesmek zorunda kaldık 357 net eti geldi. canlı ağırlığı siz hesaplayın + tam süper beside değildi 18 aylık oluncayakadar normal ondan sonra net 450-500 et ağırlığına ulaştırmak için süper besi yapacaktık ama olmadı baba kaşalarken düz yerde ayağını kırdı onun için kestik.

bozkurt 07 hangi yemle besliyordun dananızı birde kendi dananızmıydı satınmı aldınız bakın buzalık döneminde hastalanmayan sütü 70-90 gün içen birde 4 aylık oluncaya kadar yonca tüketen buzağı ileride o kilolara gelir

sait beylik link=topic=59361.msg732916#msg732916 date=1366133797' Alıntı:
bozkurt 07 hangi yemle besliyordun dananızı birde kendi dananızmıydı satınmı aldınız bakın buzalık döneminde hastalanmayan sütü 70-90 gün içen birde 4 aylık oluncaya kadar yonca tüketen buzağı ileride o kilolara gelir
[/quote

kendi danalarımız.. öğünde arpa ezmesi+ pamuk küspesi+ keçi boynuzu ezmesi+ CP besi yemi+ mısır slajı karışımlı arpa samanı öğlen yonca

Daha önce besicilik yapmadım ama aldığımız dersler ve yaptığım araştırmalarda gördüğüm bilimsel çalışmalarda kültür kombine ırklar için günlük canlı ağırlık artışının en çok 1.6-1.8 civarında olabileceği belirtilmişti. Ancak teorikle pratik arasında uyuşmazlıklar olabilir.

Bir işe başlarken en kötüsünden hesap edip başlamak doğru olanı. Kötüsünden hesapladığınızda aklınız kesiyorsa, iyisinde her halde kazanırsınız.

Bu düşüncelerle tecrübe edenlere sormak istiyorum. Vasat bir danayla (tahmini olarak 1 yaşında 200-250 kg c.a gelebileceğini düşünüyorum) besi yapıldığında 100 kg c.a için 2-2,5 kg kesif yem verilerek günlük asgari ne kadar canlı ağırlık artışı sağlanılabilir?

BOZKURT07 link=topic=59361.msg733037#msg733037 date=1366142322' Alıntı:
kendi danalarımız.. öğünde arpa ezmesi+ pamuk küspesi+ keçi boynuzu ezmesi+ CP besi yemi+ mısır slajı karışımlı arpa samanı öğlen yonca
Siz dana değil güreşe tosun beslemişsiniz yoksa bu verdikleriniz uzun dönemde danadan alacagınızı geçer.Besi yaparken karlılıkta önemli..