'80-66 S ve 285 S ile anız bozmadayım'

Ynt: '80-66 S ve 285 S ile anız bozmadayım'

omerfarukkoc link=topic=59376.msg641251#msg641251 date=1350852688' Alıntı:
Kolay Gelsin Hemşerim :D
Güzel Paylaşım...
Da Anızı Neden Kazayağı İle Bozuyorsun, Çizel Veya Pulluk Daha İyi Olur... :S
Pullukla bozduğumuz yerlerde var kazayağıyla da. çizelde aktarma olmadığından çabuk otlanıyor, kazayağı çizele nazaran toprağa az işlese de çizelden iyi karıştırıyor(kazayağının sağlam malzeme olması şartıyla).kullandığımız kazayakları güzel malzeme,çoğu yerde 20 cm kadar işliyor. zaten biz yağmuru bekleyip kazayağı çektiğimizden iyi iş çıkarıyor sıkıntı olmuyor. Sonra 2000 dönüm arazinin hangi birini pullukla sürecen hem zaman kaybı hem yakıt...
Bu şekilde güz ' den 1 kez sürüyoruz, baharda da ekip 1 düz 1 çap verip sürüyoruz gayet güzel ekinlerimiz oluyor. Ama bu şekilde buğday eksen pek verim alamazsın. Biz yulaf ağırlıklı ekiyoruz...

paylaşım için tşkler ama böyle 4 parmak işlemeyle anızmı bozulur ayrıca kültivatörler dediğin gibi sağlam gözükmüyor şaseleri çok zayıf gözüküyor onların 2-3 kalınlığındaki şaseleri kırıp duruyoruz bu sene şimdi çift şase arıyorum müsait zamanda alacam. bunu sürdünüz ekim mi yapacaksınız tekrar sürülecekmi

phantomerkunt link=topic=59376.msg641274#msg641274 date=1350857281' Alıntı:
paylaşım için tşkler ama böyle 4 parmak işlemeyle anızmı bozulur ayrıca kültivatörler dediğin gibi sağlam gözükmüyor şaseleri çok zayıf gözüküyor onların 2-3 kalınlığındaki şaseleri kırıp duruyoruz bu sene şimdi çift şase arıyorum müsait zamanda alacam. bunu sürdünüz ekim mi yapacaksınız tekrar sürülecekmi
Kardeş baharda 2 kez daha sürülecek. sen meraklanma 3. sürümden sonra bulgur gibi oluyor;)bu sene anız da çok biçim de yüksek oldu ondan belli olmuyor. kultivatörler 3 senedir yay ve pabuç haricinde başka bir yer kırmadı. biz günlük yağlıyoruz yağlamazsan kırarsın tecrübeyle sabit. Ayrıca videodan öyle göründüğüne bakma en az 15-20 cm işliyor ve 1. videoya dikkat edersen hidroliği sonuna kadar indirdiğimi görürsün;))
mesela aşağıdaki resimde anızsız bir tarlayı 2. kez kultivatörle sürdüğümde çekmiştim. İşte bunun üstüne 1 defa da çap verip sürdüğümü düşünürsen bence sıkıntı yok:)

Ali SARAÇ link=topic=59376.msg641280#msg641280 date=1350862048' Alıntı:
ahmet sen bütün i$leri bunlarla yapıyon td110a naptıracan merak ediyorum valla :D
ali, td 110 la ilgili avrupai planlarımız var bakalım hayırlısı, zaten şu anda onun için ekipman yok. seneye ya çalıştırır ya değişiriz;)) fiyatlarla ilgili yine brifing yaparız senle...

ahmetdursun link=topic=59376.msg641287#msg641287 date=1350865823' Alıntı:
Kardeş baharda 2 kez daha sürülecek. sen meraklanma 3. sürümden sonra bulgur gibi oluyor;)bu sene anız da çok biçim de yüksek oldu ondan belli olmuyor. kultivatörler 3 senedir yay ve pabuç haricinde başka bir yer kırmadı. biz günlük yağlıyoruz yağlamazsan kırarsın tecrübeyle sabit. Ayrıca videodan öyle göründüğüne bakma en az 15-20 cm işliyor ve 1. videoya dikkat edersen hidroliği sonuna kadar indirdiğimi görürsün;))
mesela aşağıdaki resimde anızsız bir tarlayı 2. kez kultivatörle sürdüğümde çekmiştim. İşte bunun üstüne 1 defa da çap verip sürdüğümü düşünürsen bence sıkıntı yok:)
tamam yüzü düzgün ama belli bir derinlik lazım bence hidroliği ne kadar indirirsen indir kültüvatör ne kadar batacak ki ben şaseyi ortadan kırıyorum yay falan önemli değil ne yağlaması. inşallah bu sürümden iyi mahsül kaldırabilirsiniz

phantomerkunt link=topic=59376.msg641306#msg641306 date=1350894599' Alıntı:
tamam yüzü düzgün ama belli bir derinlik lazım bence hidroliği ne kadar indirirsen indir kültüvatör ne kadar batacak ki ben şaseyi ortadan kırıyorum yay falan önemli değil ne yağlaması. inşallah bu sürümden iyi mahsül kaldırabilirsiniz
evet yağmur yağmadan sürersen kultivatör batmaz. hatta yağmazsa kultivatörle sürülmez. Biz güzel verim alıyoruz bu şekilde sonuçta toplam 3 kez sürülmüş oluyor. Yulaf için yeterli hatta 1 kez sürüp yağmur yağıp öylece kaldığını da biliyorum. Yine de güzel ekin olmuştuu. Burda önemli olan çok gömüp ekipman kırmak veya çok işletmek değil, toprağın tavını yakalamaktır. Ha şu da var yöreden yöreye sürüm derinliği değişir. Bizim burda 25 cm geçersen tabandan kireci kist ' i çıkarırsın o da verim açısından iyi olmaz. Mesela çoğu yöre kultivatörün arkasına merdane takar biz takmayız, gerek yok çünkü arazi genelde kıraç pek kesek olmuyor.

kuzu112 link=topic=59376.msg641307#msg641307 date=1350895683' Alıntı:
285 le 80 66 yı kıyaslarmısın kardeş.ikisinin de artı ve eksilerini.sence hangisi daha iyi..
Kardeş tüm ayrıntılarıyla anlatsam akşam olur. Ama kısaca şunu söyleyim 285s toprakta seridir fakat motoru çabuk yıpranır. 80-66 hantaldır ama motoru uzun ömürlüdür. yolda yükte kullanım ve konforda 80-66 S tartışılmaz.