Sizin Erkuntunuz kaç litre yakıyor?

Ynt: Sizin ERkuntunuz kaç litre yakıyor?

delpi pompa ile diger pompaları karıştırmayın.model model farklıdır.yeni model traktörlerin tüm eleman ve parçaları vs pahalıdır.
parça tekeli fabrikalarda oldugu sürece bu degişmez.yan sanayi açıgı ve kaliteyi yakalarsa ve çin piyasa girese ve de girdi zaten fiyatlar ucuzlar zaten fabrikda fason yaptırıyor artık. fabrikalarda garanti sürelerini ve orjinal yedek parçalarını zamanında bakım yapsınlar diye zora koşuyor.ama nereye kadar.

hemen pompa sökülmez.iyi bir servisse traktörü test eder pompa veya diger elemanlarda ise işlem yürütür.deneme yoluyla işleri sapa sürdürmeyin.
evet bizim erkuntun biride bayılıyor sorun yarattı ama 300 saati bekledik sonra usta telefonla talimatı verdi olay çözüldü.enjektörler hatalı veya tıkalı sorun bulundu pompa el degmeyecek.servise kalsaydık 250 tl ver pompayı sökeyim pompacı baksın dedi.olay kafa ve mantalitede.usta var erkuntun pompasını traktörü ikiye bölerek çıkarıyor usta var sadece pompayı söküyor.

arkadaşlar 80 liği olanlar bir ölçülü kap alın mazot hortumunu sökün bidindaki mazota hortumu atın boş traktörle 1500 devirde 5 km gidin gelirken son gaz da gelin yakıt 5 km veya 10 km de 1 litre veya 2 litre yakıt yaktıysa sorun yok.sorun pompa dışında.
pompa dışındaki sorunu enjektör sibob ayarı vs gideremeyenler iyi bir ustaya ihtiyacı var............

yani 10 km de 2 litre ve altı ayakacak.

bizde svet 80-4e var 4 lü 13 no ünlü pulluk kullnayıyoruz dekara (1000m2) 1,5 rampalarda 1,7 lt gibi bir yakıt sarfiyatı var ama kaliteli sürüm yapmak şartı ile yakıt konusunda gayet güzel bende yüke gelince çekmem demiyor pancar işi yapanlar bu işin zorluğunu bilir şuan pancartarlası su kusuyor suyun çamurun içinde pancar çekiyoruz 5 ton remorkları alıp alıp çıkartıyor bir kaç gün önce kantara pancarı satmaya ben götürdüm 3 remork net 14 ton pancar yüklü tahmini % 6 - 7 eğimli bir rampa kantar çıkışı yol bozuk toprak yol 3 ün 1 i ile vurumaya kıyamadım 2 nin 4 ile vurdum rampaya banamısın demedi ama boşta yakıyor ayak işlerinede pek kullanmamamk lazım derim.

Temelde yatan 2 hata var; 1. Traktör satıp aylık kota derdinde olan bayiler çok abartı rakamlar söylüyor, uç sınırlarda traktörler sürüm yapıp dikkat çekiyorlar.
2.Bu traktörü alan çiftçi kardeşlerimiz oldu bittiye gelip, üstüne birde 2 beden büyük ekipman alınca.. yakıt, hararte v.s. hepsi sorun oluyor.
Bölgemizde; TD 85 4x4 4 lü 11 inc kullanıyor, 266 G 265 v.s. Tümosan 7480 bunlar 2wd 3 lü 11 ve 3 lü 12 inç pulluk kullanırken, Erkunt 70 4wd sahipleri 5 li 12 inc pulluk aldılar ve hararet, yakıt, çekmeme gibi birçok sorundan şikayetçiler. Bence Erkuntlarda sorun yok, kullanıcılarda sorun var.:)

nailyetek link=topic=59536.msg644399#msg644399 date=1351856420' Alıntı:
Temelde yatan 2 hata var; 1. Traktör satıp aylık kota derdinde olan bayiler çok abartı rakamlar söylüyor, uç sınırlarda traktörler sürüm yapıp dikkat çekiyorlar.
2.Bu traktörü alan çiftçi kardeşlerimiz oldu bittiye gelip, üstüne birde 2 beden büyük ekipman alınca.. yakıt, hararte v.s. hepsi sorun oluyor.
Bölgemizde; TD 85 4x4 4 lü 11 inc kullanıyor, 266 G 265 v.s. Tümosan 7480 bunlar 2wd 3 lü 11 ve 3 lü 12 inç pulluk kullanırken, Erkunt 70 4wd sahipleri 5 li 12 inc pulluk aldılar ve hararet, yakıt, çekmeme gibi birçok sorundan şikayetçiler. Bence Erkuntlarda sorun yok, kullanıcılarda sorun var.:)

haklısın abi adam 60lık erkunta takıyo 4 lü 12 yi 2 nın 2-1 iyle çift sürüyo çok çekiyo diye hava atıyo akşam kahvede benim erkunt niye çok yakıyo diyo bils-*-

bende 70e var4 lü12no pullukla seri 1le dönüme yani 2500metre kare yerde üç buçuk litre yakıyo benim motor 450saatte bence normal daha önce 185 massey vardı o aynı şekilde dört litre yakıyordu bence normal geliyo

80.4 lüx 250 saatte 3lü 18 no ile ortalama 2-2.5 litere klima falan açık genelde vites 1L ile derinlik ise açtğım konularda bakarsanz görürsünz ölçmedim hiç yani :D bizim buraların ortlama yakıtı ne az yakıo ne çok

fatih.337 link=topic=59536.msg662169#msg662169 date=1355139938' Alıntı:
80.4 lüx 250 saatte 3lü 18 no ile ortalama 2-2.5 litere klima falan açık genelde vites 1L ile derinlik ise açtğım konularda bakarsanz görürsünz ölçmedim hiç yani :D bizim buraların ortlama yakıtı ne az yakıo ne çok

Zaten üstünde Perkins var, bu motorların özelliklerinden bir tanesi ise yakıtlarının muadillerine göre uygun olmasıdır zaten.

İyi akşamlar,
02.12.2012 pazar günü 40 dönüm (1 dönüm 1000 m²) tarla sürdüm.
Dolu depoyla 3 km. uzaklıktaki tarlaya gittim.
Traktör 85 saatte idi. Tarla sürümü bittiğinde 93 saat oldu.
Depoyu tekrar doldurdum.
61 Lt. mazot yakmış.
Yani 1 dönüme 1,5 Lt. civarı.
Açıkçası yakıttan memnun kaldım.
Ancak dün yani Cumartesi günü de iki ayrı parça tarla sürmüştüm. OKS 2 saat sonra kaldırmadı.
Bugün ise sabah çalıştı, 2 - 3 saat sonra yine kaldırmadı.
Kullandığım pulluk Alplerin 4 lü 10 inç pulluğu. Maalesef pulluğu traktörü almadan 4 ay önce yeni aldığım için şu an değiştirme imkanım yok.
Pulluğu değiştirme durumumda da açıkçası 11 inç mi, 12 inç mi alacağımada kararsızım.
Ayrıca sürdüğüm tarla düzde değildi. Yamaç bir tarlaydı. Toprak tavındaydı.
40 dönümüm yarısını 15 gazla, diğer yarısını da 16 gazla sürdüm.
16 gazla olan sürümde traktörün performansı daha iyiydi.

Hakan TOKSOY link=topic=59536.msg662322#msg662322 date=1355156423' Alıntı:
İyi akşamlar,
02.12.2012 pazar günü 40 dönüm (1 dönüm 1000 m²) tarla sürdüm.
Dolu depoyla 3 km. uzaklıktaki tarlaya gittim.
Traktör 85 saatte idi. Tarla sürümü bittiğinde 93 saat oldu.
Depoyu tekrar doldurdum.
61 Lt. mazot yakmış.
Yani 1 dönüme 1,5 Lt. civarı.
Açıkçası yakıttan memnun kaldım.
Ancak dün yani Cumartesi günü de iki ayrı parça tarla sürmüştüm. OKS 2 saat sonra kaldırmadı.
Bugün ise sabah çalıştı, 2 - 3 saat sonra yine kaldırmadı.
Kullandığım pulluk Alplerin 4 lü 10 inç pulluğu. Maalesef pulluğu traktörü almadan 4 ay önce yeni aldığım için şu an değiştirme imkanım yok.
Pulluğu değiştirme durumumda da açıkçası 11 inç mi, 12 inç mi alacağımada kararsızım.
Ayrıca sürdüğüm tarla düzde değildi. Yamaç bir tarlaydı. Toprak tavındaydı.
40 dönümüm yarısını 15 gazla, diğer yarısını da 16 gazla sürdüm.
16 gazla olan sürümde traktörün performansı daha iyiydi.

Çok iyi hatta çok çok iyi. Bizim burda 1 dekar=1000m2 1 dönüm=1600 m2 yani seninki bizim oraya göre 1 dönümde 2,25 litre yakıyor bu hiç bir şey değil. Maşallah.

bizde haşmet 110 var 6 li 12 li inç ayarlı ünlü pullukta ayarlar 35cmde yken yine 30 35 cm derinlikte vites tarla 4L de dekara 1,2 litre yaktı. traktör 80 saatte daha yakıtı düşer dyolar bakalım.hızıda 6 km/s devir 17-18

SmhGwz link=topic=59536.msg643212#msg643212 date=1351618021' Alıntı:
Gerçekten SAbır işi ilk dediğiniz 80 dönümde sizin motorda o zman 4 litre yakmış oluyor ?
birde Şöyle bbişey war arkadaşlar Bizim Motorlarda U.K yazıyor yani Orjinal ingiliz perkins değilmiş hindinstan montajmış eh o zmn farklı bi seri açıp bunlar böyle deselerdedi Jd ler gibi almazdık arkadaş..
motorun hergun bi foryası çıkması adamı tav adiyor açıkcası jd yi yada nhyi herkes karşı bi önyargılı ama adamların ne oldugu belli ..
uyy-*s

bende söyle açıklım ben mısır yeride düz saman tarlasıda şimdi bu senenin sürümleri yeni oluyor E serisinle yeni yağan ve 2*2 nin kaçla gidiyor bilmiyorum şimdi ama normalde motoru zati 14 gazda sürsen 16 -20 gazda sürsen pek fark yapmıyor..
motorların S serisinde biz Tarla H 3 le sürüyoruz ve gidişi güzel yada Seri L2 le sürüm yapıyorum bu sürümlerle serviste sürdü motorlar yakıtta pek bişey oynamadı ..
hatta e serisinde tarları değiştirdik kum yeri sürdük yine 2.5 litre yaktı
Şu motorlara Dijital Km/H mazeme warmış nerden bulabilirm?
1. 80 dönümde 20 lt yakınca dönüme 4 lt yakmış olmaz biraz. öyle olsaydı 80x4 =320 lt yakmış olurdu :)
2. uk demek united kingdom yani ingilterenin gevurcası demektir. öyle jd gibi hindistan pakistan falan değil

ben 10 gün önce 7 li çizel ile 23 dekar yeri sürdüm hem enine hem boyuna.sonrada 2 kat sürgü(tırmık) çektim. dolu depo ile girdim ve tekrar doldurduğumda 185 tl mazot aldı.yanılmıyorsam dekarda 2 litre kadar yakıt tüketmiş. tarla tek parça değil 4 parça idi.. traktör 717 saatte bereket 60-e 4x4