DANELİK MISIR MALİYETİ

Arkadaşlar danelik mısırda dekara ne kadar masraf gidiyor hesaplıyorum hesaplıyorum işin içinden çıkamıyorum bana yardımcı olurmusunuz . İlk sürmeden depoya girene kadar ki masraflar ne kadar.

Ynt: DANELİK MISIR MALİYETİ

50 kilo gübre 60 lira çift sürmek dekara 2 lt yaksa 8 lira ızgara çekmekte 3 lt yaksa 12 lira ekimi başkasına yaptırırsan 10-15 o tutar ilaç 30 liralık falan atarsın heralde suya ne kadar gider değişir biçer döver 20 lira tohum parasını hiç bilemicem 200 lira gider yani tahminimce

arcltf verdiğin bilgiler için Allah razı olsun diğer kardeşlerim abilerim de bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim bu benim için çok çok önemli abilerim kardeşlerim lütfen...

maygun10 link=topic=59555.msg643530#msg643530 date=1351697667' Alıntı:
Tarla kendininse ; Ortalama 300Tl/ dekar(1000M2) hesabı doğrudur,arkadaş.Son yıl gübre ve akaryakıt ve tohum fiyatları yükseldi.Onun icin bu maliyet çıkıyor.

80-100 kilo arası atamanıza bağlı gübre gider..Tohum, mazot,ilacı,sulaması derken 300 ü bulur geçebilir de....

bizim burada ..1000 m2 maliyeti 450 tl ..tarla kirası içinde ..tabi arazi tesviyeli olursa bu biraz daha düşüyor işçilik azalıyor o zaman .burada suyun saati 18 tl ..sizin orada nasıl bilmiyoruz ..siz en güzeli size yakın bir bölgeden bilgi alın ..daha garanti olur

ben alt gübreyi 60 lira yazmıştım bide üste veriliyo tabi sıralı yazayım derken unutmuşum pardon 300ü bulur tarla kendininse yani 60 kuruştan dekara 500 kilo başabaş noktası olur 1500 kilo alsan dekarda 600 lira cebine kalır onlada traktör alet ıvır zıvır alırsın sana bişey kalmaz:)

Abilerim Kardeşlerim ben bu işi ilk kez yapacağım o yüzden traktörüm aletim yok dönüm başına işçiliği traktörü biçerdöveri kiraya tutacağım öyle ürün almaya çalışacağım siz değerli insanların verdiği bilgiye göre dekardan 1500 kilo alsak bunun nereden bakılsa 750 kilosu masrafa gidiyor değil mi ?

ben kendim dışarıya iş yaptığımda ızgara 40 çift sürmek 40 lira olarak iş görüyorum heleki sulamayıda traktörle yapmak zorundaysan hiçbişey kalmaz eline...

arcltf link=topic=59555.msg643871#msg643871 date=1351761267' Alıntı:
ben kendim dışarıya iş yaptığımda ızgara 40 çift sürmek 40 lira olarak iş görüyorum heleki sulamayıda traktörle yapmak zorundaysan hiçbişey kalmaz eline...
sen de çok insafsızmışsın yaw burda 25 liraya çift sürüyolar :)

Konuyu dağıtmayayım net olarak bilgim yok ama elde alet edevat yoksa eğer sadece ticaret amaçlı değil de hayvan yemi vs için yetiştirecekseniz hazır satın almayı düşünün

valla kardeş burada tarla tesviyesi bozulmasın diye çift tek tek sürülür çok uzun zahmetli bir iş oluyor o zaman bizdede dönerli pulluk var onla sürüyoruz yani teknoloji satıyoruz:)

arcltf link=topic=59555.msg643877#msg643877 date=1351763800' Alıntı:
valla kardeş burada tarla tesviyesi bozulmasın diye çift tek tek sürülür çok uzun zahmetli bir iş oluyor o zaman bizdede dönerli pulluk var onla sürüyoruz yani teknoloji satıyoruz:)
anladım tabi her yerde çalışma şartları piyasa farklı tabi :)

Ben bu işi ticari amaç için yapıyorum üretip satacağım yaşım oldu 29 artık kendi işimin patronu olmak istiyorum artık el kapısında çalışmak istemiyorum bu iş de bana çok uygun çok şükür satacak çevremde var fırsatı değerlendireyim diyorum ama giderler kafamı karıştırıyor benim ekeceğim tarla kısmet olursa 46 dönümlük bir yer elime ne kadar para geçer onu bile tam kestiremiyorum.

aynen öyle zaten millet genelde doğru düzgün yeri sürüver demez cünkü 5dekarı olanda bile traktör vardır ya tarla çok oturmuştur traktörleri çekmez olur ya kendisi memurdur sürmeye vakti yoktur o yüzden piyasası 40 lira buralarda:)

sulamayı nasıl yapacaksın akardanmı dürbüneylemi? madem kendi işini yapmak istiyorsun al bi 55-56 20 bine bi ızgara pulluk ara sürme ve ilaç makinesi hem kimseye minnet etmemiş olursun hemde uzun vadede daha karlı olursun 35 bini gözden çıkar yani bence

Benim o kadar sermayem yok abi elimdekinin tamamını mısıra yatıracam gerekirse borçlanacam yani riske girecem o yüzden birazda stresliyim

ben sana bi tavsiyede bulunayım abi bi çiftçinin yanında bi yıllık işe gir kendi tarlalarınıda onun traktör alet edevatlarıyla işlersin seneye kendi düzenini kurmaya başlarsın