JHONDERE 5050 E 4X4 İLK İZLENİMLERİM (TARLA TİPİ)

Ynt: JHONDERE 5050 E 4X4 İLK İZLENİMLERİM (TARLA TİPİ)

bizim burda asfalltta calısan traktorlerın agırlıkları hep sokuludur asfalttfa calısıyorsan yanı yolda fazla agırlıga gerek yok bence

kafama takılan bir durum var :S.ama bu kafama takılan soruya mutlaka cvp bulacağım.açıkcası bu jhondere 5050 nin çekişi karşısında şaşırıyorum.şimdi 2 tane ihtimal var.
1-bu jhonderenin 5050 serileri gerçekten çok çekiyor.gerçekten rampası süper ve aynı zamanda da seri
2-evet gerçekten çok çekiyor veya çeker gibi görünüyor ama çok ağır devir bir traktör sadece yüksek vites ile gidiyor ama hız yok...

evet bu soruların cvbını en kısa zamanda bulacağım.olmaz böyle birşey.kafamda şu vitesle şurayı çıksa iyi dediğim yerleri daima 1 vites fazla çıkıyor.artık bu kadar çekiş karşısında kafamda öyle şeyler oluştu ki hani insan varsın biraz fazla yaksın bu kadar çeksin de diyesi geliyor.

bi durum daha var.ya ben önceki traktörlerim olan fiat 540 ları gözümde çok büyütmüşüm , yada bu jhonderelerin 5050 serileri gerçekten süper...

kafana takılmana gerek yok ramorkta c 1 den aşagı düşmez ne kadar rampa olursa olssn 5403 var massey ferguson 175 ligi rampada durar gibi geciyor yüklü araştır 3 vites her zaman avantajlı mf 135 gibi...

zeko3737 link=topic=59646.msg647751#msg647751 date=1352562929' Alıntı:
kafana takılmana gerek yok ramorkta c 1 den aşagı düşmez ne kadar rampa olursa olssn 5403 var massey ferguson 175 ligi rampada durar gibi geciyor yüklü araştır 3 vites her zaman avantajlı mf 135 gibi...

haklısınız galiba.baya rampa bir yerden 5500 kg civarı kum çıkardım.biraz dalgınlık biraz da frene olan güvenle ALLAH büyük c1 ile bir vurayım çıkmassa da en azından fren durdurur dedim.maşallah daraldı ama çıktı.aynı yeri bizim buralarda olan fiat 480 likler 3 ile 540 lar da takviye 4 ile ya çıkar ya çıkmaz.traktör hız yapmasa da çekiş olarak çok iyi.

başka birşeyde.bizim buralar bayağı iniş çıkışlı yerler.mesala şöyle birşey söyliyim.bizim burda 480 lerden 540 lıklar daha çok tutulur.çünkü vites seçeneği daha fazladır.mesala rampalarda 540 lıklar romörkla az yükle seri 3 ile çıkmasada seri 2 ile çıkar ve buda bayağı bir hız demektir.yine aynı rampaları yine aynı az yükle 480 liklerde 5 ile çıkmaz 4 ile çıkar 4 ilede bağıra bağıra gider.şayet basmassanda bu sefer hız yapmaz.bu traktörü alırken en büyük korkum oydu.şimdi bu traktör rampalarda romörkla az yükle c 2 ile yani 540 ın 2 sinden daha seri 480 in 5 ine denk yani c 2 ile çıkacakmı yoksa c 1 e düşüp gırgır gır mı gidecekti.dua ediyodum inşallah c 2 ile çıkar da millet zırt pırt yol istemez diye.ama çok şükür o bahsettiğim rampaların 100 de 90 ını c 3 ile çıkıyor.bazı yerde c 2 ye düşüyor onda da viraj oluyor veya yol bozuk oluyor ondan.yani evet çekiş gücü olarak gerçekten çok iyi.saygılar.....

traktörümün oturağına kılıf taktırdım , çamurluk ve kaputun üstüne de askeri kamufulaj desenli bez taktırdım.en kısa sürede resimleri sizlerle paylaşırım.korumak ve kollamak lazım bir ömür bi daha traktör deyiştirmeyi düşünmüyorum :)

yakacıklı link=topic=59646.msg648077#msg648077 date=1352643050' Alıntı:
iyi yapmıssın abi.. bnde almayı dusunuyom da kaporta ıcın kac tl ye aldın acaba?

kardeşim en son 175 dedi takan kişi ama 3 tane yaptırınca sıkı bir pazarlıkla tanesini 150 ye taktırdık.yapılan iş malzeme kalitesi tabikide 10 numara deyil ama parasını da fazlası ile hak edecek bir iş...sonuçta 150 tl ye traktörümü 2 yıl korusa bana yeter.2 yıl sonra tekrar aynısından yaptırırım....

5050 e ye izlenimlerime ek olarak.soğuk havalarda çalışmasını denedim ve sonuç mükemmel.havanın sıfıra yakın olduğu bir zaman da ısıtmayı kullanmadan (ki özellikle kullanmadım) çok seri bir şekilde çalışıyor.nerdeyse marşın sesini duymaya kalmıyor çalışyor.buda benim için önemli faktörlerden birisi.önceki traktörüm olan fiat 540 ım da güzel çalışırdı ama ısıtmak gerekirdi .ısıtsam bile de marş 3-4 defa dönerdi.oda bizim 540 köyün en temiz en bakımlı traktörlerinden olduğu halde.çoğu traktör çalışmazdı bile. demek ki hava çok daha da soğusa ısıtmayı da kullanarak çok rahat çalışacak.saygılar.

baba540 link=topic=59646.msg646063#msg646063 date=1352232129' Alıntı:

photo hosting sites

sevgili forumcular sizlere bir sorum olacak.bu ön ağırlıkları yan çevirtme şansım yokmu.veya başka bir şekilde takılabilmesi mümkünmü ? biraz fazla uzun ve dreksiyona geçtiğimde görünmüyor.ALLAH muhafaza bir arabanın arkasına falan çok yanaşayım derken bir anlık dikkatsizlik başımıza iş açar sonra.birde bi anda fazla bir manevra falan yaparsam yan yan biyere falan çarpar diye geliyor aklıma.

kardeş sen benim ağırlıklardan takacan 2006.2009 johnderelerde var yada 60 56-55 56 agırlıkları boyayıp takacan ben lazım olunca 480 fıatın var onları takıyorum yuvası aynı şekli değişik.yerinde olsam algığın yere git eski tip ağırlık istediğini söyle 4adet yerine 6 tane bile alabilirsin yeniler benimde hoşuma gitmıiyor tipsiz
http://www.ismakinesiyedekparca.com/index.asp?sayfa=yedek_parca_detay&id=4674

mesuteker link=topic=59646.msg667287#msg667287 date=1355819065' Alıntı:
kardeş sen benim ağırlıklardan takacan 2006.2009 johnderelerde var yada 60 56-55 56 agırlıkları boyayıp takacan ben lazım olunca 480 fıatın var onları takıyorum yuvası aynı şekli değişik.yerinde olsam algığın yere git eski tip ağırlık istediğini söyle 4adet yerine 6 tane bile alabilirsin yeniler benimde hoşuma gitmıiyor tipsiz
http://www.ismakinesiyedekparca.com/index.asp?sayfa=yedek_parca_detay&id=4674

vallaha kardeşim aynı benim düşündüğüm gibi düşünmüşsün.bende eski jhonderelerin ağırlıklarından takmak istiyorum.daha kısa olduğu için daha güzel görünüyor ayrıyetten de daha kibar.bunun 4 ünü verip ondan 6 tane takmayı düşünüyorum.ağırlık kilo olarak fark varmı acaba.bendekiler 4x50 toplamda 200 kilo yapıyor eski ağırlıkların birisi kaç kilo acaba.saygılar.

sonunda plaka ve ruhsatta tamam çok şükür.bize her türlü yardım ve kolaylığı sağlayan , yardımlarını hiç esirgemeyen, ricamızı bile emir sayan tarsus jhondere bayisi panzade otomotive de huzurlarınızda sonsuz teşekkür ederim.her bayi böyle olsa TÜRKİYE de traktör satışları resmen patlar.tekrar ve sonsuz teşekkürler.saygılar.

photo uploader

plakamızın sonu 50 oldu ama ah bide ortası 33 jdr 50 olaydı neyse söylerken condere diyoruz artık idare edeceğiz :)

şuan için traktörüm 50 saatte.çok fazla kullanmadım ama sanırım 50 saatte bile çok şey deyişti.traktör ilk geldiğinde sanki fren sıkıyormuş gibiydi.bunu her ne kadar rampalarda anlamasam da hafif inişlerde traktör kendini resmen bırakmıyordu.şuan için bu tamamen düzeldi diyemem ama nerdeyse kalmadı.yakıtını tabi 3 aşağı 5 yukarı takip ediyorum.net olarak bir ölçüm yapmadım ama fiat 540 - 480 likler ile hemen hemen aynı.belki biraz fazladır ama onunda 300 saatten sonra tamamen azalacağını düşünüyorum.çekiş konusunda ise çok bir deyişme olmasada ani hızlanmalarda belli bir oranda deyişiklik oldu.gelelim 50 saatlik bir kullanıcı olarak artı ve eksilerine.bunu maddeler halinde yazmak istiyorum.
ARTILARI
*kullanım çok rahat,oturağı dreksiyonu ,hani arabalarda iç mekan derler ya gerçekten traktöre in bin çok rahat çok kolay.inip binerken dizime sürten bir vites kolu veya karnıma dokunan bir dreksiyon simidi yok.ayak gazı tam istenilen yerde.ne tam sağda nede solda.
*en çok dikkatimi çekenlerden biri frenler gerçekten çok güzel.yüklü aşağı doğru bırakıyorum fren biraz inmiş gibi oluyor ama biraz sonra otomatik fren ayarı sayesinde tekrar eski yerine geliyor.
*yakıt ; henüz açılmamış bir traktör olmasına rağmen ,beklediğimden az ,
*rampda çekmesi gerçekten çok iyi.benim diyen emsali 50 beygir traktörler boy ölçüşemez diye düşünüyorum.tabi rampada iyi çekmesinin bir handikapı ise düzde biraz ağır.27 gaz devri ile 31-33 arası yapıyor.
*vites geçişleri aldığımda çok iyiydi ama sanırım biraz daha alışmış olmalı ki şimdi çok çok iyi.
*manevrası iyi.birde nede olsa eski 540 cıyız.ses bizim için önemli :) çok güzel ve gevrek bir motor sesi var.
EKSİLERİ
*dediğim gibi son hız gazı açmadan 35 civarı olsa daha iyi olurdu.benim için 30 yeterli ama 5050 yi düzde ara işlerde kullanacak arkadaşlarımıza az gelebilir.
*ön ağırlıklar fazla ilerde.hala alışamadım desem doğru olur.
*hareket halinde gelen ve traktörümün saati arttıkça azalan bir ses var.servisimize sordum.o sesin giderek azalacağını ve 300 saatten sonra nerdeyse hiç kalmayacağını söylediler.bu gerçekten benimde dikkatimi çekti.traktör ısındığında ise bu ses çok çok azalıyor.bahsettiğim ses sanki defransiyel sesi gibi...
*arka lastiğin bir ebat daha büyük olması vede lastiklerin biraz daha kalite olması iyi olurdu diye düşünüyorum.benim için sorun yok traktörümü az kullanan biriyim ama çok kullanan birisi için ilk lastikler beklenilenden çabuk bitebilir.şayet bu durumda ben lastiğimi bir ebat büyüterek daha kalite bir lastik takardım...

50 saatlik tecrübelerim bu kadar.sormak istediğiniz şeyler olursa lütfen sorun...bildiğim ve anladığım kadar cevaplamak isterim.farkettiğim birşeyse sanırım traktörüm 150 - 200 saati geçtiğinde dahada iyi olacak.yakıt olsun çekiş olsun.herşey en istenilen düzeyde olacak sanıyorum.şuan traktörüm henüz 50 saatte olduğu için gazını sadece 2 devir yükselterek 25 devirden 27 devire yükselttirdim ve hız olarak 32-33 civarı yapıyor.100 saati geçtiğinde ise 29 devire yükselttirecem şayet o zaman 35 yaparsa benim için ideal seviyeye gelmiş olur.teşekkürler saygılar...

baba540 link=topic=59646.msg668159#msg668159 date=1355910772' Alıntı:
sonunda plaka ve ruhsatta tamam çok şükür.bize her türlü yardım ve kolaylığı sağlayan , yardımlarını hiç esirgemeyen, ricamızı bile emir sayan tarsus jhondere bayisi panzade otomotive de huzurlarınızda sonsuz teşekkür ederim.her bayi böyle olsa TÜRKİYE de traktör satışları resmen patlar.tekrar ve sonsuz teşekkürler.saygılar.

photo uploader

plakamızın sonu 50 oldu ama ah bide ortası 33 jdr 50 olaydı neyse söylerken condere diyoruz artık idare edeceğiz :)
kardeş ortsıda olmuş johndereyi türkçe okursan condere tam türk işi olmuş hayırlı olsun