Arkadaşlar Bir sorunum var.

Ortalama 6-7 ay önce bir komşumuzla ortak bir kombi-kürüm aldık. ikinci el 1100 tl.ye.

ekim ayı sonu ödemeliydi.Kürüm ben yokken ortağıma teslim edilmiş. ilerleyen günlerde ortak kürümü boyatacam.50 tlye anlaştık dedi.sonra yemin billah 200 tl boya masraf çıkarttı.bu masrafı kabul etmedim.ortaklığımız bitti.borcu üslendi.kürüm onun oldu.

kürümü satan esnafa durumu izah ettim.ondanda benim hisseme karşılıkta senet aldı.geçen gün satıcıdan kendi senedimi istemeye gittim. Kürümü kabullenen eski ortak para ödemediği için benim senedi de vermiyor. ikisini de bankaya koyacağım dedi.

Bu mal bana teslim edilmedi.hiç kullanmadım da. kürüm desem komşu el koydu.hemde aramız çok bozuk.sizce ne yapmalıyım. 550 tl lik bir senet var.

Ynt: Arkadaşlar Bir sorunum var.

satıcının elinde senedin varsa yapacak pek fazla şey yok. mecbur ödiyecen. ya ortağınla anlaşma yoluna git, ya da 550 liraya iyi bir ders aldığını kabul et. diğer şıklar illegal olur ki onu da ben tavsiye etmem.

kürümü halen çözemedik ama komşu fln dinlemem önce döver sonra parayı alırım :)
senetlere sen mi imza attın
gezegen link=topic=59663.msg645217#msg645217 date=1352058908' Alıntı:
parayı öde senetleri eline al ya o alet neyse sana verecek yada o parayı ödeyecek imzası yokmu
abininde dediği gibi eğer ortaklık warsa sen kendine cevir senetleri kürümüde kendi evine al senetleride sonra git senetleri sen wer bankaya ödesin bi mazemeyide veme ona fln birz burnu sürtsün..
bence ortak mala hayatta girmeyin ben babamla bile anlaşamıyorum bazı konularda :) değil başkasıyla

abi allahtan bürük bir ekipman almamışsınız ... abi otak işten hayır gelmez mevla çok büyük değilmiş keşke elin bolarınca tek başına alsaydın ... malın parasını ödemek zorunda kalırsan o makinanın yarısı senindir ... boya işini beraber yaptırsaydınız keşke ve 75 tl için keşke nalet olsun deseydin ama işte adamın zoruna giderse demez muhtemelen sende benim gibi yapmışsın bazen 500 tl yi aramam bazense 50 krşu ararım ... canın sağğolsun

Alaattin kardeşim benden hızlı davrandı.Kürüm, diğer adıyla kombi kürüm ekim öncesi son toprak işleme aletidir.Öndeki tırmıklar toprağı son kere kabartıp havalandırır arkasındaki dönen hafif merdaneler toprak yüzeyini düzler. ' MF 240 ve arkadaşları soğan savaşına başladı ' başlıklı konumda 240 ' ın arkasına takılı olan alet.
Mart ayında Konya Köylü tarıma kürüm sordum.Peşin 3000 lira,200 lirada Amasya ' ya nakliye dedi.Sonra ben ilçede gördüm.Gıcır gıcır ikinci ele 1000 tl dediler.Haftaya almaya gittik.Satılmış.İlk anda almadığıma üzüldüm.Şimdi tekrar kolluyorum,temiz birşey gelmesini.Çünkü böyle temizini görünce sıfır almak anlamsız artık.
Konuya gelince,
Ben olsam komşu benim payımı satıcıya ödemiyorsa muhtarı konudan bilgilendiririm. O, girişimde bulunmazsa da konuyu öğrenmiş olur.Sonuç çıkmazsa aleti motora takar satıcının kapısına bırakırım .Ortağın yaptığı boya masrafıda boşa gitmiş olur.Ben yazın 100 liralık boya ve astarla 6 tane alet boyadım.Paylaşacağım.Böyle ortaklık mı olur?

arkadaşım satıcı aynı malı iki ortağa satmış. Teslim edilen malın ödemesine dair iki tane senet var. Satıcının mal tesliminde iki ortağında imzasını alması gerekirdi, satıcının malı sana teslim ettiğine dair herhangi bir belgesi var mı elinde senin imzan olan, dediğine göre yok. Çünkü diğer adama teslim etmiş varsa onun imzası vardır mal teslim tutanağında. Satıcıyla bu konuyu izah ederek anlaşmaya çalış, yok olmazsa o zaman adam senin senetleri bankaya verebilir ama sende bana mal teslimi yapılmadı dolayısı ile ödemeyi kabul etmiyorum diyerek işi yokuşa sürebilirsin ve sonuçta yalan da değil sana mal teslimi yapılmamış, teslim aldığına dair resmi bir belge yok ortada.

Bu işin tek çözümü ortak aldığın komşudan geçiyor heralde abi.Ya acı zulüm 100 lira kendi payına düşen boya parasını verip lanet olsun diyecen kullanacan makinayı,ya da ortakla bir şekilde orta yolu bulup,aldığınız adama durum izah edilecek,senin seneti alacaksın o adam bir 550 liralık daha senet yapacak veya para verecek vs neyse işte.Aramız feci bozuk demişsin ama sanırsam arayı düzeltmekten başka çare yok,köprüyü geçene kadar :).Bir yol da teslim almadığına dair iddiada bulunmak ama o tarafı biraz zor sonuçlanır sıkıntılı olur gibi gözüküyor.

Genelde ortak alınan ekipman yüz güldürmüyor, bir arkadaşla vakti zamanında demir sürgü (tapan) aldık 450 liraya daha kapımın önünde sabahladığını bilmem her gün biri takar gider sorarım kimin bu diye benim ortağı söylerler yarısınında benim olduğunu kimse bilmez, bazılarıda 2 ortak mibzer 5 ortak patlatmalı nohut mibzeri ikinci el batöz falan alıyorlar bir ev köpeği gibi geçiniyorlar. Gelelim meseleye malın teslimatının sana değilde diğer ortağa yapıldığını şahitlendirirsen dolayısı ile sıyrılabilirsin.