12 sonuçtan 1 ile 12 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013  Görünüşe bakılırsa Rusya ' da bu yıl kış kapıya erken dayandı...

  Gerçi eylül bitene kadar Meteoroloji 'pastırma yazı'ndan bol bol nasibimizi alacağımızı söylüyor ama 'Ekimden marta, bu yıl kış nasıl geçecek?' sorusuna verilen yanıtlar şimdiden titretmeye başladı:

  Aylar itibarıyle uzun yanıta geçmeden önce 'en kısa yanıtı' baştan verelim:

  Kış çok soğuk geçecek!

  Son 30 yılın verilerine bakıldığında son yıllarda kış, mevsim normallerine göre 'ılıman' geçiyordu. Ama 2012-2013 kışı için tahminler 'sert'.

  Rusya Meteoroloji Dairesi Başkanı Aleksandr Prolov ' un verdiği bilgiye göre, 'dondurucu kış' kapıda.

  Bu yıl özellikle Avrupa ' da termometrenin çok sert iniş-çıkış yaşayacağı günler bekleniyor.

  Bu yıl sıcaklığın kademeli olarak düşeceği ve en soğuk günlerin şubat ayında yaşanacağı bildiriliyor. Ortalamanın dışında nispeten yumuşak geçecek ay olarak kasım gösteriliyor.

  Meteorolojinin verdiği tek iyi haber, 2013 ' de baharın daha erken geleceği, nisan başından itibaren havaların ısınacağı yolunda. Meteoroloji tahmininde yüzde 70 isabet vaat ediyor.

  Son bin yılın en sert kışı kapıda

  Hava tahmin uzmanları, bu yazın rekor sıcaklıklarının ardından, Avrupa ' da son bin yılın en sert kışının kapıda olduğunu düşünüyor

  Atlas Okyanusu’ndaki Gulfstream sıcak su akıntısının hızının yarı yarıya azalması nedeniyle bilim adamları, “Kuzey Kutbu’ndan gelen soğuk rüzgârlar sıcak hava tarafından kesilmeden Avrupa’ya ulaşacak, bu da kıtayı soğutacak” görüşünü ortaya koydu.

  Meteorologlar, yaklaşan kışın Avrupa’nın son bin yılda yaşadığı en soğuk kış olacağını açıkladı. Uzmanlar, Kuzey Avrupa iklimini ılımanlaştırarak yaşanabilir kılan Gulfstream sıcak su akıntısının hızının yarı yarıya azalmasının ardından, önümüzdeki kışın tahminlerin çok üzerinde soğuk geçeceğini bildirdi. Bilimadamları, Gulfstream sıcak su akıntısının güçlü olmamasının, Kuzey Kutbu’ndan gelen soğuk rüzgarların sıcak hava tarafından kesilmeden Avrupa’ya ulaşacağı anlamına geldiğini bunun da kıtanın kış mevsimini son bin yılın en soğuk kışı olarak yaşayacağına işaret ettiği görüşünü ortaya koydu.

  RUSYA ÖNLEM ALIYOR

  Yaz boyunca aşırı sıcaklar nedeniyle birçok can kaybının yaşandığı Rusya’nın bu kış kötü hava koşullarından en çok etkilenen ülke olacağı düşünülüyor. Ülkede kış ayları boyunca can kaybı yaşamamak adına hazırlıklara şimdiden başlandı. Polis ve sosyal görevliler evsizleri kapalı alanlara yönlendirerek, insanların donarak ölmesini engellemeye çalışacaklarını söyledi. Rusya’nın tüm şehirlerinde önemli kamu binalarının ısıtma sistemleri de şimdiden sıkı bir kontrolden geçiriliyor. Özellikle başkent Moskova’da bataklıkların buharlaşması nedeniyle birkaç hafta boyunca şehrin üzerinde asılı kalan sisin, ısıtma sistemlerine zarar vermiş olabileceğinden endişe ediliyor.

  ‘Mini buzul çağı yaşanacak, ancak zamanı bilinmiyor’
  Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu (İTÜ Meteoroloji Müh. Öğretim Üyesi):

  Körfez sıcak su akıntısının (Gulfstream) Batı Avrupa’yı ılıman hale getirdiği doğrudur. Sibirya ile aynı enlemde olmasına rağmen İngiltere ve İskoçya, bu sıcak su akıntısından ötürü daha ılıman iklime sahiptir. Buzulların erimesinden dolayı açığa çıkan tatlı suyun okyanusa karışması, akıntının yukarı enlemlerde batmasını engelliyor. ‘Yarından Sonra’ filminin senaryosu da bu olayı konu alır. Geçmişteki 20 bin yıl içinde bu sürecin 100 kere yaşandığı söyleniyor. İklim değişikliğinin bu bölgelerde mini buzul çağına neden olacağını biz de dile getiriyoruz bazen. Isınmanın bir etkisi de bu körfez sıcak su akıntısının durmasıdır. Ancak bu sürecin önümüzdeki 5 yılda mı 10 yılda mı ya da 20 yılda mı yaşanacağı bilinmiyor.

  ‘ŞÜPHEYLE BAKIYORUM’

  Sıcaklıkları genellikle doğru tahmin eden Kolombiya Üniversitesi’nin İklim Tahmin Merkezi verilerine göre Ekim 2010’dan Mart 2011’e kadar baktığımda, merkezin uluslararası tahminine göre Avusturya, Almanya, Fransa, Hollanda, Polonya, İsviçre’de mevsim normallerinin biraz altında sıcaklıklar seyrederken, İngiltere’deki sıcaklık bu tabloda mevsim normallerinin üzerinde görülüyor. Yine Türkiye için de sıcaklıklar normalin üzerinde seyredecek. Bu nedenle habere biraz şüpheli bakıyorum.”

  Bilim adamlarının tahminlerine göre, Avrupa 1000 yılın en soğuk kışını yaşayacak. Bolu ' da kar yağışı başladı

  NASA’dan gelen verilere göre Türkiye’nin kuzey bölgeleri, geçen yıla oranla daha sert geçecek ve kar yağışı daha sık görülecek. İTÜ Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen ise NASA’dan gelen verilerin Türkiye’nin geçen yıla oranla daha sert bir kış geçireceğini ve kar yağışının daha sık görüleceğini belirterek “Trakya, Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz ile İç Anadolu’nun kuzey kısımlarında, geçen yıla oranla bu kış sıcaklıkları normallerinin altında seyredecek. Bu nedenle kış, bu bölgelerde daha sert olacak. Kalıcı kar yağışı kuzeyde daha sık görülecek. Ocak ayından şubat ayının 15’ine kadar kar yağışı görülebilecek. Bu veriler NASA’dan bize gelen özel verilerdir” diye konuştu.

  “KISA VADEDE BEKLENEN BİR GELİŞME DEĞİL”

  Polonyalı bilim adamlarının tahminlerine göre, Avrupa 1000 yılın en soğuk kışını yaşayacak. NASA’dan gelen verilere göre de Türkiye’nin kuzey bölgeleri, geçen yıla oranla daha sert geçecek ve kar yağışı daha sık görülecek.

  Hürriyet gazetesi yazarı ve İTÜ Afet Yönetim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise Polonyalı bilim adamlarının aksine, Gulf Stream ' in etkisinde henüz bir zayıflama meydana gelmediğini belirtti. Kadıoğlu, bu sıcak su akıntısının, okyanustaki buzulların erimesiyle uzun vadede etkisini yitirmesini beklediklerini ve bu durumun özellikle Batı Avrupa ' da sıcaklıkların düşmesine neden olabileceğini ifade etti.

  Kadıoğlu, “Bu akıntı özelikle Batı Avrupa ' nın iklimini yumuşatıyor. Etkisini yitirmesi durumunda Avrupa ' da sıcaklıklar mevsim normallerinin altına düşer” diye konuştu. 50-60 yıllık bir süreçte böyle bir gelişme öngörüldüğünü söyleyen Kadıoğlu, bu durumda Türkiye ' nin de Avrupa ' daki soğuk hava dalgasından etkileneceğini belirtti. Kadıoğlu, “Sıcak su dalgasının etki alanı Türkiye ' ye uzak. Ama Türkiye neticede Avrupa ' dan, Balkanlar ' dan gelen hava sistemlerinden etkileniyor. Bu yüzden, böyle bir gelişme olursa ülkemizdeki sıcaklıklar da etkilenir” dedi.

  KARTALKAYA ' YA MEVSİMİN İLK KARI YAĞDI

  Türkiye ' nin önemli kış turizm merkezlerinden Kartalkaya ' ya mevsimin ilk karı yağdı. Türkiye ' nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya ' da dün akşam saatlerinde etkili olan sağanak, yerini bu sabah kar yağışına bıraktı. Kar yağışı, kayak merkezinde aralıksız devam ederken, kar kalınlığı yer yer 10 santimetreye kadar ulaştı. Kayak merkezindeki otellerin yetkilileri, kar yağışının böyle devam etmesi halinde kayak sezonunun erken açılacağını bildirdi.

  TÜRKİYE ' DE HAVA NASIL OLACAK

  TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Taşcı, bazı bilim adamlarının son bin yılın en soğuk kışının yaşanacağı yolundaki açıklamalarına ilişkin olarak “(Bin yılın soğuğu) önermesi çok iddialıdır” dedi. Taşcı, son birkaç gündür gazete ve internet sitelerinde “Son bin yılın en sert kışı kapıda” başlığı altında haberler yapıldığını söyledi.

  Bu iddialı açıklamaların, Gulf Stream akıntısının debisinin azalmasına ve bu konuda Polonyalı bilim insanlarının yaptıkları çalışmalara dayandırıldığını belirten Taşcı, şöyle konuştu: “(Bin yılın soğuğu) önermesi çok iddialıdır. Çünkü, pek çok gelişmiş ülkedeki sıcaklık kayıtları ancak birkaç yüz yıllıktır. Gulf Stream akıntısı Meksika Körfezi ' nden itibaren Kuzeybatı Avrupa ' yı etkileyen sıcak su akıntısıdır. Okyanusta daha az yoğun olan sıcak su kütlesi, Atlantik Okyanusu üzerinden Kuzeybatı Avrupa denizlerine kadar ulaşır ve etkili olduğu bölgelerde iklimin daha ılıman olmasına neden olur. Örneğin Kuzeybatı Avrupa ülkeleri ile aynı enlemde bulunan Sibirya söz konusu ülkelere nazaran daha soğuktur.”

  “TÜRKİYE TAHMİNİ: 0.6 DERECE SOĞUK OLACAK”

  Gulf Stream akıntısıyla ilgili detaylı oşinografik gözlem ve modeller yapılması gerektiğini ifade eden Taşcı, şunları kaydetti: “Bu işlemlerden elde edilen veriler temel alınmalı, hava ve iklim tahmin modelleri kullanılarak hava ve iklim durumu senaryoları yeniden oluşturulmalıdır. Bu işin bilimsel tarafıdır.

  Bu şekilde çalışmalar yapılmadan yapılan açıklamalar spekülasyondan öteye gitmeyecektir. Ülkemizde, önümüzdeki üç aylık periyotta (kasım, aralık ve ocak), hava durumuna ilişkin, Amerikan National Oceanic and Atmospheric Administration(NOAA) kurumunun hazırlamış olduğu mevsimsel tahmin verileri analiz edilmiştir. NOAA ' nın Türkiye konusundaki analizinde, özellikle yurdumuzun orta ve kuzey kesimlerinde, ortalama sıcaklığın, uzun yıllar değerlerinin 0.6 derece daha düşük olacağı öngörüsünde bulunulmuştur. Ancak mevsimsel tahminlerin tutarlılık oranının düşük olma durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Mevsimsel tahminler genel bir perspektif ortaya koymaktadır.”

  EN SOĞUK KIŞ KAPIDA

  Polonyalı bilim adamlarının tahminlerine göre, Avrupa 1000 yılın en soğuk kışını yaşayacak. NASA’dan gelen verilere göre de Türkiye’nin kuzey bölgeleri, geçen yıla oranla daha sert geçecek ve kar yağışı daha sık görülecek. Sert kış mevsiminden en fazla evsizlerin etkilenmesi bekleniyor. Rusya ve Polonya, donarak ölmelere ve mal kaybına karşı önlemler almaya başladığını belirtiyor. Rus medyasının Polonyalı bilim adamlarının tahminlerine dayandırarak verdiği habere göre, Meksika Körfezi’nde doğup Kuzey Avrupa’ya doğru yol alan Gulf Stream sıcak su akıntısının ivmesinde ki düşüş, Avrupa’da sert kışlar yaşanmasına neden olacak.

  Fobos Meteoroloji Merkezi’nden iklimbilimci Vadim Zavodchenkov, Avrupa’da bu yıl yaşanacak sert kışın etkileri hakkında daha net sonuçları kasım ayında alacaklarını bildirirken tahminlerin yüzde 70 oranında gerçekleşeceğini söyledi. Türk bilim insanları da konuyla ilgili yaptıkları değerlendirmelerde, söz konusu akıntının Batı Avrupa’nın iklimini yumuşattığını anımsatarak sıcakların düşmesiyle birlikte Türkiye’nin de Balkanlar’dan gelen bu hava sisteminden etkilenebileceğine dikkati çektiler.


  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013
  Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi’nin (ECMWF) mevsimlik tahminlerine göre Türkiye genelinde kış mevsimi sıcaklıkları mevsim normalleri civarında Ege ve Akdeniz kıyılarında ise mevsimnormallerinin 0 ile 05 derece üzerinde olacak

  Türkiye’de 1994’ten bu yana (1997 hariç) pozitif sıcaklık anomalileri mevcutken en sıcak yıl 2 derece anomali ile 2010 oldu 2011 yılı sıcaklıkları ise mevsim normalleri civarında gerçekleşti Gözlemlere dayalı trend analizinde Türkiye’deki ortalama sıcaklıklarda 100 yıllık bir zaman diliminde 08 derece artış trendi görülürken bu küresel trendle de uyumluluk gösterdi Yapılan iklimindisi çalışmasında da Türkiye’de yaz günleri ve tropik gecelerde artış soğuk geceler ve soğuk günlerde ise azalış gözlenirken bu durumun bir ısınmaya işaret ettiği değerlendirildi Son 3 yılın yağışlarının ise normallerin üzerinde gerçekleştiği gözlendi Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) 5 Değerlendirme Raporu’na göre küresel ortalama sıcaklık sanayi öncesi dönemlere göre yaklaşık 1 derece yükselirken Türkiye’nin de yer aldığı Akdeniz havzasında yüzyılın ortalarında sıcak dalgaları artık rutin hale gelecek

  ANTALYA 32 DERECE

  Hava sıcaklığının 27 derece ölçüldüğü Antalya’da plajlarda yoğunluk yaşandı Kentte dün en yüksek hava sıcaklığı 32 derece olarak kaydedildi Nem miktarının yüzde 56 olarak ölçüldüğü kentte deniz suyu sıcaklığı ise 23 derece oldu Turistlerin doldurduğu Kundu bölgesindeki plajlarda ise termometreler 32 dereceyi gösterdi


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013  ekinleri soguk ve don alırsa....

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  03 Mayıs 2009
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  41
  Mesajlar
  3,160
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013  Bu sene ayvalarda çok ürün var. Eskiler ayvalarda çok ürün olursa kış sert geçer derlermiş. Yinede kışın nasıl olacağını Allah bilir. Kesin olan şu ki ekonomik açıdan zorlu bir kış geçireceğimiz kesin.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013  Alıntı ydincbayram link=topic=59683.msg645363#msg645363 date=1352114921 Nickli Üyeden Alıntı
  Bu sene ayvalarda çok ürün var. Eskiler ayvalarda çok ürün olursa kış sert geçer derlermiş. Yinede kışın nasıl olacağını Allah bilir. Kesin olan şu ki ekonomik açıdan zorlu bir kış geçireceğimiz kesin.
  evet

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013  bahar ayının kuraklıgı veya yagışlı olması şuan belli degil. bunuda 3 aylık dlimler ve 6 aylık dilimalar arasında açıklıyorlar bizde aylık ve 3 aylık veriliyor tahmin.adı üstünde tahmin.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013  hayırlısıyla..

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,140
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013  hayırlısı allahtan.bu yıl inşallah ülke geneli buğdaylarda don ve soğuktan etkilenme olayı gecen yıla bakarak olmaz gibime geliyor.gecen yıl buğdayda cıkış olmadan kar kapatmış ve sürekli don olmuş buğday cillenmeden zarara uğramışdı.bu yıl genelde ekim işini erken yaptı millet ve şuan bizim buralar buğday ekili alanlar tarlayı tutmuş durumda.yinede allah bilir.hakkımızda hayırlısı neyse o olsun.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013  buyıl derin ektim tohumu.ama daha kuruda çıkmamış tohum var.dün ekinleri gezdim çok acil yagmura ihtiyaç var.erken ekilenler buruşmuş ve cansız ve solmuş bu arada birçok ekinde buğdayda özellikle çok aşırı sarar ma var oylum oylum bu yıl baharın vardı bu hastalık....
  hayırlısı

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  06 Ekim 2012
  Şehir
  aksaray
  Yaş
  37
  Mesajlar
  187
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013  hayırlısı olsun allah afetinden korusun cümlemizi...

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,227
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013  Accu tahmininden özetle 2011 benzeri bir kış beklentisi sonucuna ulaşılabilir. Pekçok veri bu beklentiyi destekliyor. Yağış yönünden bir sıkıntımız olmayacak. İç ve yüksek kesimler karasallık ve rakım avantajıyla yağışları kar şeklinde alabileceği için kar yönünden bir sıkıntı yaşamazlar. Geçen kışa kıyasla çok daha ılıman bir kış geçirecekleri de aşikar. En olumsuz tablo Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları için var. Dağları ise bolca kar alabilecek. Marmara Avrupa ' daki soğuklara en yakın konumda olduğu için bizi etkileyecek sistemlerin soğuk tarafında kalma şansına diğer bölgelerden daha fazla sahip. Kışları zaten normalde az kar alan hatta bazı yerlerde hiç kar yağmayan güney kesimler için de normal kış şartları öngörülüyor. Bolca yağmur alacaklar. Yine de detaylara çok fazla takılmayın. Hiçbir kış birbirinin kopyası değildir

  https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.n...56502003_n.jpg

  havaturka sitesinden...

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013  avrupa ve rusyayı kış sardı.bu arada rusya arpa ve buğday tedarikcisi arıyor..

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,227
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Bu Kış Nasıl Geçecek? 2013  Bu sene geçtiğimiz kışa göre çok farklı olacak. Geçen sene ocakla birlikte başlayan ve uzunca bir süre devam eden neredeyse nisana kadar süren kesintisiz bir soğuk periyod geçirdik. Bu kış içinse beklentimiz soğukların kalıcı olmayacağı sıcaklık dalgalanmalarıyla geçecek bir kış. Hatırlarsanız geçen kış lodoslu günlerin sayısı bir hayli azdı. Bu sefer daha fazla lodoslu gün bekliyorum. Tabii ki lodosun ardından ani sıcaklık düşüşleri ve kar yağışları da yüksek ihtimal olarak görünmekte. Özellike Marmara için beklentimiz bu şekilde.
  Yağış miktarı bakımından sıkıntı yok normalin üzerinde olmasını bekliyorum. Sıcaklıklar ise dalgalı bir seyir izler ve ortalama olarak normale yakın olur diyorum.

  ARİFTARİF

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 2014 Kurak geçecek...
  Konu Sahibi ParaMiliter Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 13.Şubat.2014, 21:27
 2. NEW HOLLAND TÜM MODELLERİNDE COMMON RAİLE Mİ GEÇECEK?
  Konu Sahibi hannas Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 22.Haziran.2012, 22:33
 3. BU SENE KIŞ NASIL GEÇECEK?
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Eylül.2011, 00:55
 4. Fındık arazisinden yol geçecek
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Ocak.2009, 10:41
 5. Dizel, benzini geçecek. İşte tarih
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 17.Mayıs.2008, 15:24

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status