DEBRİYAJDAN GELEN SES

SELAM arkadaşlar 2012 model jx 75 pro 4x4 kabinli klimalı traktörüm var alalı bir yıl oldu 300 saatte bir sorunum var debriyajdan ayağımı çekerken kavrama anında bir ses geliyor çoğunlukla yük altındayken diyelim ki pulluk toprakta gömülü debriyaja basıp durduk tekrar hareket etmek için debriyajdan ayağımı çekerken (285 mf lerin fren sesine benzeyen) bir ses servise sordum normal olabilir diyor başka bir ustaya sordum balata yanmış olabilir diyor fikri olan arkadaşlardan bilgi vermesini rica ediyorum.

Ynt: DEBRİYAJDAN GELEN SES

motorcu link=topic=59739.msg646465#msg646465 date=1352311286' Alıntı:
Bazen zorladığım zaman kalkarken benimkilerdende öyle ses geliyo ama sıkıntı yok.Kullandığım traktörler tümosan 90 80 dt.
bencede bir sıkıntı yok.arkadaşım sene 90 da sıfır 55 46 fiat almıştı.ondada aynı ses vardı.yıllarca kullandı.hiçbir şey olmadı..

olağan bi ses bence de problem olacağını sanmıyorum, debriyajdan ses geliyordu aynen gittim usta dedi balata bitmiş iyi değiştirdik yine ses yapıyo bu kez balata yeni ondan dedi usta neyse bekledik bir kaç ay içinde ses kesildi.şimdi normalde ses yok lakin dediğin gibi arkadaşım yük kaldırırken veya çizel toprakta saplanmış halde kaldırırken aynı sesi yapıyor diğer zamanlarda asla duymuyorum

Sorun diyemeyiz tam olarak cunku 5 senedir mevcut o ses. Tumosan 74.80 ve 82.80 de var o sesler. Aynen dediginiz gibi traktor yuk alindayken gaza fazla yuklenip debriyaji yavas yavas birakirken olusuyor.

Arkadaşlar yapmanız gereken debriyaj kovanın da bi pencere yada delik bulup baskıya balata temizleme sipreyi satılıyor 10 lira gibi alıp içeriye sıkın bi kişi sıksın biri debriyaj a bassın bi çalıştırın tekrar sıkın aynı şekil ses kalmaz bizim ls ler biri shuttle li biri düz düz olan kalkarken yükte gangg diye ses yapıyordu fabrikayı aradım söyledim pilastik le kapatılmış bi delik var dediler ordan sık dediler 1 ay oldu ses felan kalmadı. Bronz balataymış.

TEŞEKKÜR ederim arkadaşlar demekki çoğu traktörde varmış bu ses zaten her zaman yapmıyor sadece yük altındayken 2.viteste yapıyor bu gün servis geldi oda bir sorun olmayacağını söyledi daha garanti bitimine bir yıl var herneyse açığa çıkar debriyaj çok yukarıdan kavrıyordu onu ayarlattım ileri geri mekik kolu biraz zor geçiyordu onuda ayarladılar birde şu depo doldurma işi hızlı doldurduğunda tam doldu diyorsun biraz bekleyince çeyrek depoya düşüyordu mazot deposunun üstünde şamandıranın yanında havalandırma hortumu dirsek yapmış onuda düzelttiler görüşlerini yazan arkadaşlara teşekkür ederim...