Çiftçi arkadaşlar ne kadar doğru seçim yapıyor

Arkadaşlar bildiğiniz gibi gelişen teknoloji çoğalan markalar yapılan kampanyalar bankacılıktaki faiz indirimleri ve kolaylaşan kredi alımları genellikle elimizde bulanan traktörümüzü değiştirmemize neden oluyor. Peki traktör seçiminde (güç bazında) ne kadar doğru seçim yapıyoruz arazimize göre uygun traktör ' mü alıyoruz yoksa gereksiz yere israfmı yapıyoruz buyrun tartışalım. cidd*-*-*

Ynt: Çiftçi arkadaşlar ne kadar doğru seçim yapıyor

3-5 dönüm zeytinlik bi o kadarda tarla war mısır fln ekiyoruz işte birazda hayvan
nimet war onu makinalarda birde 54 c war onuda her türlü işte kullanıyoruz..
ama dediğin gibi bazı kişiler tarlada ekmez çalışmaz ama govalaklık olsun diye gide 75 hp çeker motor alıyor bunuda fırsat bilen galericiler işte değerlendiriyor diyeyim :)

Bence birçok kişi yanlış seçim yapıyor.Arazimiz dalgalı 4*4 ihtiyacı var,kuru tarımda senelik 400-500 dönüm kadar ekeneğimiz var,50-100 arası fiğ,100-150 civarı çekirdek ekimi yapıyoruz.Ot biçme makinasıyla piyasa da çalışıyoruz.Geçen Temmuz ayına kadar traktörümüz 285di,temmuz ayında 3,085 aldık,bize fazla olduğun düşünmüyorum.

Ayrıca kuru tarımda 1000 dönüme hatta 1500e kadar yanında ufak bir yardımcı motor olduğu sürece bu motorun yeteceğini düşünüyorum.

piyasaya çalışıyoruz ekip, dikip, işleyip, hasat ettiğimiz tarlanın dekarı belli değil td95 td65 mf 265 ile arada başak 2085 de yardım ediyo

bu yıl 500 dekara yakın buğday,100 dekar yonca,40 dekar mısır ektik 480-s8 var zor ve uzun sürede de olsa görüyor işi, TD75D alma çalışmalarına başladık ama.ki ben TD75in ideal olacağını düşünüyorum.

mustafagursacli link=topic=59779.msg647223#msg647223 date=1352465995' Alıntı:
tamamen israf 60 dekar arazi 86 bg 4x4 traktör ama yatırım yaptım traktör her zaman para fazi i,ndirimi felan derken zorunlu tasarruf yaptım ...
Elbette ısraff 60 56 neyinize yetmiyor.. :D

Toplam işlediğimiz Arazi 900 Dönüm.. Tamemen kuru tarım, buğday ve nohut üzerine. Traktörümüz 654 Enternational(1973), Asistanı ise nimet Hanım :D

Bu secim kisini ihtiyaclarina gore deyisir. Benim zamanim kisitli islerimi cabuk bitirmem gerekiyor vede rahatima duskunum elektronik daha cok otomatik az hata yapan makineler tercih ediyorum. nhtl100 var ama suan icin bana az geliyor on pto lu maxxum 110 dusunuyorum 1000-1500 donum tahil ekiyorum. Celik silo yapmayi dusunuyorum kombine ekime gececem traktorum deyistiimde. Daha da buyutmeyi dusunuyorum. Akilli gps sistemi almayida dusunuyorum daha az gubreleme ve ilaclamada hata yapmak icin bunlar olmasada olur fakat profesyonel anlamda yapmaya calistigim icin bana normal geliyor

1500 Dönüm Arazimiz Var New Holland TL100A Ve 70-66s Yetişiyorlar... Sulu Tarım Yapıyoruz...

Bu Arazinin 100 ' ü Fasulye 200 ' ü Ayçiçeği 50 ' si Pancar Kalan 1150 ' si De Buğday,Arpa,Yulaf Oluyor...

Sulama İçin Boru Taşıma Sulama Gibi İşlere 66 Yetiyor; Aktarma, Hazırlama, Römork Çekimi Gibi İşler İçin De TL100A ' yı Kullanıyoruz...

Bence Gayet Doğru Bir Seçim Yaptığımızı Düşünüyorum... Hatta 70-66s ' i de DT+Mavi Yaparsak Daha Da Güzel Olacak... Çünkü Yeri Geliyor DT Olmadığı İçin Sıkıntıya Sokabiliyor Bizi...

BUNU herkes her kesim konuşur söyler.ev alısınız alırız 100-150 m2 büyük alırız.
arsa bahçe tarla alınır büyügü alınır.araç alınır büyügü alınır.
mezar kazarlar geniş olsun derler....bu uzar gider.
herkes zevkine ve işine göre alır.100 dekar yerim 100hb traktör almak isterim.evet şimdi 74 hb ama 90-*100 alacagım.zev benim.
adamın 30 yeri var 500 dekar yer ekiyor ne yapsın buadam 40-50 hb mi alacak elbet 100 beygir alcak.bag bahçe iş degil ki küçük alalım.
4x4 çıktı moda oldu.faydası da oldu.

öküzüm büyük olsunda çekerse çekmesin demiş atalar bu türk milletine söylenmiş.

köylü link=topic=59779.msg647251#msg647251 date=1352471144' Alıntı:
BUNU herkes her kesim konuşur söyler.ev alısınız alırız 100-150 m2 büyük alırız.
arsa bahçe tarla alınır büyügü alınır.araç alınır büyügü alınır.
mezar kazarlar geniş olsun derler....bu uzar gider.
herkes zevkine ve işine göre alır.100 dekar yerim 100hb traktör almak isterim.evet şimdi 74 hb ama 90-*100 alacagım.zev benim.
adamın 30 yeri var 500 dekar yer ekiyor ne yapsın buadam 40-50 hb mi alacak elbet 100 beygir alcak.bag bahçe iş degil ki küçük alalım.
4x4 çıktı moda oldu.faydası da oldu.

öküzüm büyük olsunda çekerse çekmesin demiş atalar bu türk milletine söylenmiş.
Büyük Olması Her Zaman İçin İyidir Abi...
Uygun EKipmanını Kullanrsın Küçük Traktörünün Dönüme Yaktıgı Yakıt Hasabıyla Aynı Yakar Büyük Traktörde...
Ama Zaman Ve İş Bitimi Bakımından Bir + Olur...

Ve Arazi Büyüdüğünde Mecbur Büyük Alma Mecburiyeti Doğacaktır İleride ;)

omerfarukkoc link=topic=59779.msg647253#msg647253 date=1352471339' Alıntı:
Büyük Olması Her Zaman İçin İyidir Abi...
Uygun EKipmanını Kullanrsın Küçük Traktörünün Dönüme Yaktıgı Yakıt Hasabıyla Aynı Yakar Büyük Traktörde...
Ama Zaman Ve İş Bitimi Bakımından Bir + Olur...

Ve Arazi Büyüdüğünde Mecbur Büyük Alma Mecburiyeti Doğacaktır İleride ;)
Tek sorun traktör büyüdükçe tek olursa ara işlerinde yakıtın anasını ağlatıyor :D

büyük traktör ,tarlada çalışırsa küçük traktöre göre yakıttan ve zamandan kazanır....amma yok boru götüreyim yok römork çekeyim dersen (benim gibi)yav bu depo ne zaman bitti deyip oğlana kızarsın