lütfen veteriner harici ilaç almayın kullanmayın

arkadaşlar değerli besiciler ve süt üreticileri en büyük yanlışlardan biride ülkemizde herkesin kendi ilacını veteriner tedavisi lmadan kullanması .
ben kafkas üniversitesi veteriner fakültesi 3. sınıfta ögrenciyim . kendi işletmemizde dahi babam kullanmaktaydı bunu engelledim . çünkü skullanılar ilaçlar genelde birbirine zıt etki yaparak yarar veya zarar saglar bunları bilmek için 6 yıl okul okuyoruz . hayvanlarınızın saglıgını düşünüyorsanız eger lütfen bi veteriner hekim tarafından verilen ilaçları kullanın çünkü antibiyotikler dahi yanlış kullanım sonucu hayvanı öldürebilir. eger kaliteli besicilik yapıyorsanız güvendiğiniz bir veterineriz olsun ve talimatlara uyun . bu konuda veteriner seçimide önemli tabiki. kaliteli üretim istiyorsanız yüksek verim istiyorsanız her yaptıgınızla kaliteli ekipman kullanmaya özen gösterin

Ynt: lütfen veteriner harici ilaç almayın kullanmayın

konu hayvanlarla ilgili değil ama daha dun akşam bi yaşlı teyzem köyde hastayım (bildin nezle) ilaç alıyor sonra fenalaşıyor kendisi doktorun verdiği ilaçlarla birlikte yan etki yapıyor ve az kalsın ölüyormuştu ambulansla götürdüler..
bu durumlar ciddi yani hayvanlarda canlı her ilacı hayvana vurmamak gerek ama fazlada vetenire kaptırık ilaçkolik yapmayın hayvanları..

ugurtms link=topic=59780.msg647219#msg647219 date=1352465233' Alıntı:
arkadaşlar değerli besiciler ve süt üreticileri en büyük yanlışlardan biride ülkemizde herkesin kendi ilacını veteriner tedavisi lmadan kullanması .
ben kafkas üniversitesi veteriner fakültesi 3. sınıfta ögrenciyim . kendi işletmemizde dahi babam kullanmaktaydı bunu engelledim . çünkü skullanılar ilaçlar genelde birbirine zıt etki yaparak yarar veya zarar saglar bunları bilmek için 6 yıl okul okuyoruz . hayvanlarınızın saglıgını düşünüyorsanız eger lütfen bi veteriner hekim tarafından verilen ilaçları kullanın çünkü antibiyotikler dahi yanlış kullanım sonucu hayvanı öldürebilir. eger kaliteli besicilik yapıyorsanız güvendiğiniz bir veterineriz olsun ve talimatlara uyun . bu konuda veteriner seçimide önemli tabiki. kaliteli üretim istiyorsanız yüksek verim istiyorsanız her yaptıgınızla kaliteli ekipman kullanmaya özen gösterin
Arkadaşım hiç katılmıyorum düşüncene biz işletme sahipleri hayvan hastalıklarını hangi hastalıklarda hangi etken maddelerin kullanıldığını çok iyi bilmeliyiz ve tedaviyi en az masrafla kendimiz yapmalıyız ilaçların prospektüsünde ilaç etkileşimlerini ve diğer altbaşlıklar okunursa açıklayıcı olur yanlış ilaç kullanıldığı konusunda haklısınız ama dediğim gibi ilaç etkileşimlerini iyi okursak birbirinin etkinliğini azaltacak yada aynı anda kullanılmaması gereken ilaçları kullanmayız,ilacın haricinde bence normal veteriner hekimlerin yaptığı eş almadır rahim yıkamadır hatta açık yaralara dikiş atmadır vs. öğrenmeliyiz zaman hayvancılık için mücadele zamanı veteriner masraflarıda hayvan işletmeleri için büyük yekün bu masrafları minumuma indirmek en doğrusu olsa gerek.

hacı immet arkadaşım çok doğru söylüyur ne iş yaparsan yap kendini geliştiremezsen yeniliklere ayak uyduramazsan araştırmazsan mahvolursun bak bişey anlatıcam arkadaşım diyorsunya veterinerolmadan hiç birşey yapmayın veteriner çağırın diye hayvan sonunu yani etenini düşüremiyor 48 saat sonra veteriner geliyor almak lazım bunu diyor tamam al diyoruz napıyor biliyormusun rahimine eldivenle elini sokuyor içeriyi temizliyor alıyor etenini içerisini rahim içne ya oksitetrasiklin ya sulfanomid trimotoprim yada klortetrasiklin etken maddeli hap koyuyor ağrısı ateşi varsa ateş düşürücü kullanıyor birde rahimde enfeksiyon olup hayvanın genel saülık durumu bozulmasın diye gentamisin ya sfolosporin 5 gün uyguluyor hepsi bu oysaki avrupadaki üreticiler eteni almıyorlar hayvanın etenini antibiyotik ,rahim içi köpükler , oksitosin, carazolol ,bunlarla düşürüyorlar bunu bütün dünya kullanıyor türkveterinerler ise elle alıyorlar bizim türk veterinerler para için elle alıyorlar etenini .sence hangisi doğru.