Ekiyoruz Ama Kazanabiliyormuyuz?

Arkdaşlar Bildiğiniz gibi her çiftçi mutlaka 2 veya 3 den fazla ürün ekiyor (buğday,arpa,mısır,ayçiçeği,mısır,vb) birçok masraf yapıyoruz misal biz senede 30 bin tl ' lik mazot harcıyoruz ek paraları sayarsak daha fazla peki karşılığını tam olarak alabiliyormuyuz devlet destekleri çiftçinin tam olarak isteklerine göremi ? peki devletin verdiği kredilerden memmunmuyuz ? devlet çiftçiye gerçekten önem veriyormu hayvancılılık ne durumda mazot fiyatlarında çiftçiye özel mazot verimi uygulanabilirmi buyran tatışalım cidd*-*-*

Ynt: Ekiyoruz Ama Kazanabiliyormuyuz?

tam manasıyla çiftçinin emeğinin karşılığını aldığını söyleyemeyiz yani yaptığımız masrafla aldığımız para nerdeyse ucu ucuna böyle olduğu zaman geri kalan da emeğinin karşılığı olmuyo.
yapılan desteklere gelince etkili ve yeterli şekilde yapıldığını düşünmüyorum. örnek verecek olursak kıraç arazi diye tabir edilen bir yıl ekilip diğer yıl ekilmeyen arazisi olan çiftçilerde her yıl dekar başı mazot parası alıyor her yıl tarlasını ekip mazot yakan çiftçilerde. bu gibi ayrıntıların düzenlenmesi gerekmekte diye düşünüyorum ( hem sulu hem kıraç arazi ekimi yapmaktayım taraflı yanlı yazdığım düşünülmesin lütfen)
ayrıyeten toprakları daha verimli hale getirebilmek için sadece çiftçinin değil bakanlıkçada çalışmaların yapılması gerekli. birçok mühendis oturduğu yerde para kazanıyor bunları araziye salıp neler yapılabilir ya da hangi ürünün hangi cinsi ekilirse daha fazla ve etkili bir verim alınır bunların incelenmesi de yapılmalı.
hayvancılıkta 3-5 hayvan 3-5 hayvan şeklinde değilde kombine bir sistemin oluşturulabileceği bir sistem kurulmalı parça parça hayvan mandıraları yerine kaliteli ve verimli üretimin yapılabileceği bir iletme modeli oluşturulmalı ve çiftçiler bu konumda girdisiyle çıktısıyle desteklenmeli şöyleki inşaatından hayvanına kadar ekonomik bir şekilde sunulmalı ve çiftçinin ürettiği ürün aynı ölçüde değerinden pazarlanmalı.
kaliteli safakan sığırlarımız koyunlarımız var ancak onlara sunulan kaliteli işletmelerimiz yok onunda düzenlenmesi gerekli diye düşünüyorum

eksik ya da yanlış düşüncelerim olabilir. anlayışınıza sığınır teşekkür ederim.

arkadaşlar ben 600 dönüm kadar yer ekiyorum yarı sulu yarı kurak bu sene 1 lira harcasam yazdım 140 bin tl masraf yapmışım ektiklerimide sıralayım heryıl yer degiştirerek 50 dönüm soğan 50 dönüm patates 25 dönüm pancar 50 dönüm mısır 50 dönüm ayçiçeği kalanıda buğday arpa bunların bu seneki gelirlerinide kuruşuna kadar yazdım 165bin tl geliri oldu evde üç erkek çalışıyoruz traktörlerin bakımı hacetlerin kırılanı bakımları bu gidere dahil degil yani bence 0 kaznç old bu sene inş seneye daha iyi olur

Şöyle hiç kazanmıyor dersek olmaz ama emeğinin karşılığını kazanıyor mu dersen ona hayır denebilir.Çiftçilikten zengin olmak zor ama akıllı hareket edilirse(kurallık,afetler vs hariç) hayatını sürdürecek kadar bir kazanç elde edilliyor bana göre.Zor değil bir kağıt kalem alın hesaplayın,ha emeğin karşılığı değil o ayrı.

öncelikle çok güzel bir konuya değinmişin paylaşımın için teşekkür ederim. Devletimiz avrupada avrupa diye tutturdu gidiyor bizede yani kendi çiftçisine niye sen avrupayla eşlenemiyorsun diyor ama hiç düşünmüşmüdür acaba şuan avrupada bizim kullandığımız mazotu binek otoyol araçları kullanıyor avrupada motorin diye bişey var kardeşlerim bizim gibi adamlar 4 küsüre mazot almıyor bu bile büyük bir kıstas duyması gerekenlere bir ikinciside gübre fiyatları şuan çiftçi iç borçlanma ile sürdürüyor tarımını bu gübre fiyatları yüzünden yurdumuzda nasıl alsın ekipmanını işlemeye tarlası için ki birde gübrelerde gübre olsa hani bakanlığın videosunda izledim diyorki ' ' lütfen kombine mibzerler ile ekiminizi yapın ' ' adamlarda avrupada bas bas tohum gübre aynı anda atılmaz diyor nasıl iş bu ben şahsen denedim gübreyi önceden karıştırarak ekimden daha iyi mahsül aldım.Zaten elindeki mahsülle çiftçimiz gübre ve mazot alıyor . Yazık bu bu millete ya adamlar arjantinde bile tarımsal arge merkezleri var acaba nasıl çifçimizi geliştiriz diye bizdede masa başı goygoycular var BEN gülerim buna :) :) :::::: ;D ;D zuha-*-s zuha-*-s

Allaha emanet olun.

....ben harcadığı ile yaptıkları ile kazandıklarını bir bir yazan bir insanım

16 dekar don vurmasının zararı ...30 dekar ürünün yanlış uygulama ile yakılması ile birlikte 2000 tl kazandım ....bu benim sadece net karım tabi ben bu tarlalarla sadece geçimimi sağlamış olsaydım ... 16 dekarda boş yatan arazimi nohut ekerdim ...tarlamdan çıkan 775 çinik buğdayımı bulgur yapar ...11600 tl kazanır 2600 çıkarırım 8000 tl kalırdı nohuttanda 3000 tl civarında bir gelir elde ederdim ...ayrıca köylerde bulgur çeker 4-5 binde öyle kazanırdım muhtemelen aylığım kemiksiz 1500 tl olurdu ...buda bana yeterdi

mustafagursacli link=topic=59809.msg648829#msg648829 date=1352787666' Alıntı:
....ben harcadığı ile yaptıkları ile kazandıklarını bir bir yazan bir insanım

16 dekar don vurmasının zararı ...30 dekar ürünün yanlış uygulama ile yakılması ile birlikte 2000 tl kazandım ....bu benim sadece net karım tabi ben bu tarlalarla sadece geçimimi sağlamış olsaydım ... 16 dekarda boş yatan arazimi nohut ekerdim ...tarlamdan çıkan 775 çinik buğdayımı bulgur yapar ...11600 tl kazanır 2600 çıkarırım 8000 tl kalırdı nohuttanda 3000 tl civarında bir gelir elde ederdim ...ayrıca köylerde bulgur çeker 4-5 binde öyle kazanırdım muhtemelen aylığım kemiksiz 1500 tl olurdu ...buda bana yeterdi
olay bu işte.yeterki hesabını kitabını bil.çiftçilik zor ama kolay olan ne demi mustafa bey.

mazot fiyatı haddinden fazla olduğu için üretimi azaltmaya başlıyor çiftçiler özelliklede küçük çiftçiler motora koyacak mazot bulamıyor mazot biraz ucuz olsa herkes daha çok üretmeye daha çok kar etmeye daha teknolojik alletler almaya başlıyacak ama özellikle mazot ve bide gübre fiyatları çok pahalı

Güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkür ederim. Bir yandan şartların zorluğu ortada, mazot gübre tohum ve icarlama masraflarının ağırlığı, öte yandan satış rekoru kıran traktör firmaları, demek ki kazanan kazanıyor.
Kendi durumuma gelince bugünümüze şükür diyorum.

tümosan 8095 link=topic=59809.msg648831#msg648831 date=1352789466' Alıntı:
olay bu işte.yeterki hesabını kitabını bil.çiftçilik zor ama kolay olan ne demi mustafa bey.
kolay olan yemek diyecektimde bir den geri sustum bir fasulyte yemeğinin öyküsü bile bir günlük bir olay be abi

köyde bulgur çekiyorum adam çağırdı neyse ;dediki olum niye kaldın buralarda gitseydin şehire bir asgari ücretle iş bulsaydın ...dedim dayı 2 inekten 2 buzağu birde bu iş benle hanımıma 10-12 bin kazandırır kira yok o yok bu yok şehirdekimi karda ben mi adam konuşacak laf bulamadı

üreten le tüketen asla kazanamıyor bu devirde aracilar kazanıyor 3 e alıp 8 10 satıyorlar valla tohum alıyoz 900 den ekiyok okadar masraf yapıyok 500 den satıyok valla buğdayı unu satın al tohumu satın al hepsi cebden bide borç varsa uğraş dur o banka senin bu banka benim allahtan hayvancılık var

Çok Güzel Bi Konu Biz Bu Sene 80 Dönüme Yakın Buğday 120 dönüme Yakında Çerezlik Çekirdek Ektik Çekirdeği Ektiğimiz Tarlaları Güzün Sürmekte Geç Kaldık Kış Erken Bastırınca Toprak Dondu Üstüne Kar Yağdı Pulluk Çekmekte Bahara kalınca Toprak Tavsız Kaldı Yağmurda Yağmayınca Çekirdekten Elimiz Boş Döndük 780 Kilo Civarı Çekirdek Çıktı Oda İri Değildi Hayliyle Ekine Gelirsek Tarlarımızın Hepsi Kurak Oldugu İçin Bizim Köye Nerdeyse Hiç Yağmur Yağmadı (2012) Yılındaa Bahsediyorum Bu Arada 80 90 Dönüm Ekinden Elimize 1500 Tl Bir Borç İle Çıktık Ektiğimiz Tarlalrın Hiç Birisi Bizim Değil hepsi Eş Dostun Tabi Haliyle Tarlayı Ektiğin İçin Tarla Sahibine Bi para Ödemen Gerekiyo Babam Bi Kaç Kere Bırakmaya Niyetlendi Dediler Sen Ekmessen Boş Dursun Biz Senden Para Felan İstemiyoruz Bizde Haliyle Traktör Olunca Boş Durmasın Dİye Ekiyoruz Gel Gelelim Çiftçi Desteklerine Hepsi Yalan Hepsi Boş İş Tarlayı Biz Ekiyoruz Mazot Parasını Veya Diğer Yardımlar Tarla Sahibleri Alıyor Bizim Elimize Geçende Kocaman Bir 1500 Tl Borç Bu Nasıl Kazanım Nasıl Bir Yardım Biz Zaten Alnımızdan Akan Terin Verdiğimiz Emeği Geçtik Traktör Desen Dede Yadigarı Babam Zorla Dedeme 99 Senesinde Bırak Artık Baba Adam Akıllı Motora Bin Dİyerek 135 Sattırıp Para Toplaya Toplaya 165 lik aldırdı Onada Ömrü Yetmedi Motora 3 4 Ay Binip Oh Dünya Varmış Dedi 1 2 Ay Sonrada Vefat Etti Onun İçin Motorun Yeride Bizde Bi Ayrı Olduğu İçin Kapımızda Her Zaman Duracak Çiftçinin Hali Bu İşte Daha Lafa Gerek Varmı ...