Erkunt Nimet'le Mısır Silajından..

mrblar..
işim nedeniyle hafta sonu elemanla babamın yanına gidip biraz bişeyler çektim buyrun ..
biz bu şekilde biçiyoruz hertürlü yoruma açıgım motorda hergün bişey ögreniyoruz diyebilirm yani..
genelde tarla H3 le 540 E 640 devir civarları biçiyor üzerinde adam olmayınca yardırabildiğin kadar hızlı gidiyor.. birazda çamurluk wardı tarlada çekerin farkı belli olyuor durmadan devam :)
9434incin2223763.jpg

dscf1633o.jpg

dscf1639.jpg

dscf1645.jpg

dscf1644.jpg

dscf1646.jpg

dscf1643.jpg

dscf1648.jpg

Nimet 70 S Silaj Biçimi_BySmhGwz..

Ynt: Erkunt Nimet'le Mısır Silajından..

kolay gelsin semih bereketli olsun.
hacimmet abi görmesin bu mısırları :D ot dr bunlara :) mübarek hiç olmamış. hele bide kuruyunca... sizin oralarda bu şekil mi oluyor :S

he bu arada onu söylemeyi unuttum..
[glow=red,2,300]ARKADAŞLAR BUNLAR DANESİNİ FABRİKA İÇİN BİÇERDÖVERE BİÇTİRİP KALAN SOPLARI İNEKLERİN ÖNUNE SAMAN NİYETİNE ATIYORUZ BÖYLE BİÇMASİ KOLAY OLUYOR :)[/glow]

SmhGwz link=topic=59857.msg648421#msg648421 date=1352724802' Alıntı:
he bu arada onu söylemeyi unuttum..
[glow=red,2,300]ARKADAŞLAR BUNLAR DANESİNİ FABRİKA İÇİN BİÇERDÖVERE BİÇTİRİP KALAN SOPLARI İNEKLERİN ÖNUNE SAMAN NİYETİNE ATIYORUZ BÖYLE BİÇMASİ KOLAY OLUYOR :)[/glow]
Öyle desene sen :D

Yorumlar için tşkler ;)
rocky link=topic=59857.msg648423#msg648423 date=1352724944' Alıntı:
ya bizde aslında şöyle bi mantık war ekmek yiyoruz değilmi bu hayvanlardada ekmek niyetine verdiğimiz şeyler war.. bu bütçeyi düşürmek amaçlı..

şöyle açıklım geçen yıl toplama saman yapıyorduk ineklerin altına ustune heryeri saman olmuştu ama bu ekmek niyetine düşünün ana yemek olarak yonca mısır silajı yem gibi şeyler veriyoruz :)
bu yıl samanın fiyatlı olması ve benim iş değişitirmem nedeniyle toplama saman yapamadık sonunda bi arkadaşı bulup mısırların daneleri alınmış soplarını toplayıp ineklerin önune damperliyoruz ve ii kaptırsanız silaj dahi oluyor..
maliyeti azaltmak amacıyla alternatif oluyor.. kendi makinalarımızda oldugundan dolayı toplayıp tplayıp getiriyoruz yani.. :)

saoğlun arkadaşlar işten dolyı asıl siljlarmızı biçerken cekemedim bunu denk getirdim hafta sonu bakalım inşallah tarla sürerken asıl paylaşımları yapacagım .. :)
recover90 link=topic=59857.msg648429#msg648429 date=1352725989' Alıntı:
kolay gelsin...Samanın pahalı olduğu yerde mantıklı.Hayvanlar tüketiyor mu peki.
15-18 tane kadar buzagı düve war karışık 10 tanede inek o bi rmoku bi gnde yiyorlar :)
dedmin koyunlara attık onlar bile yiyor ama uzun süre bi yerde durmaması lazım romok içinde fln kızma yapıyor yani biz hemen yere döküyoruz altına üstüne getirip karıştırıyorlar zati pek bozulmuyor :)

55-46 link=topic=59857.msg648431#msg648431 date=1352727200' Alıntı:
akıllıca :) saman balyasının fiyatı belli, paran olsa satan yok en güzelini siz yapıyosunuz semih abi bu devirde samana kıyıpta ineğin önüne verilmez aslında :D
geçen yıllar saman da böyleydi onuda tırmıkla toplayıp hemen baglıyorduk 2 iplen getirip damperliyorduk önlerine tozunla çamurunla :D
ama bu yıl geç kaldık bende yoktum toplayıcı olarak.. kimsede ekmedi saman yoktu danelik mısırı geçen sene 2 kişidik almıştık sapları bu şekil bu sene neredeyse 1 aydır 2 günde bir biçiyorlar :D gerçi belki 4-5 dönumden bi römok anca doluyor ama 50 dönum yeri hemencik turluyorlar :D
birde Td90 war koopun eleman 3 litre yakıyor normal silajda bizmkide 5 litre yakıyor yine çok yakıyorda eleman fazla atıyor gibi geldi :D

SmhGwz link=topic=59857.msg648433#msg648433 date=1352728208' Alıntı:
geçen yıllar saman da böyleydi onuda tırmıkla toplayıp hemen baglıyorduk 2 iplen getirip damperliyorduk önlerine tozunla çamurunla :D
ama bu yıl geç kaldık bende yoktum toplayıcı olarak.. kimsede ekmedi saman yoktu danelik mısırı geçen sene 2 kişidik almıştık sapları bu şekil bu sene neredeyse 1 aydır 2 günde bir biçiyorlar :D gerçi belki 4-5 dönumden bi römok anca doluyor ama 50 dönum yeri hemencik turluyorlar :D
birde Td90 war koopun eleman 3 litre yakıyor normal silajda bizmkide 5 litre yakıyor yine çok yakıyorda eleman fazla atıyor gibi geldi :D
toplama saman işi o kadar iyi deil tozuydu taşıydı samandan daha fazla oluyor :) bence eleman fazla atıyor o kadar fark olamaz hele bide koop malıysa daha fazla yakması lazım :D

55-46 link=topic=59857.msg648436#msg648436 date=1352729443' Alıntı:
toplama saman işi o kadar iyi deil tozuydu taşıydı samandan daha fazla oluyor :) bence eleman fazla atıyor o kadar fark olamaz hele bide koop malıysa daha fazla yakması lazım :D
bencede bizim de normal silajda boyuna göre değişiyor ama yine bu elemanın ki 20 beygir fazla ondan az yaksada bu kadar yakmaz :D
3 litre diyo dönumde hadi lan dedim zati inanmadım :D
toplama samanda böyle bizim geçen yıl 3000 bin balya toplamışız görmen lazım heryer saman millet şaşaırdı napıyonuz diyo la dedik altına üstüne atıyoruz işte hayvanlar açık alanda kalanlar war ustunda kar altlarında saman la duruyorlar :D