tarımda kullandıgınız araçlar

ekimde ,hasatda veya tarla işlemede ne gibi aletler kullnıyorsunuz?
yeni aldıgınız denediginiz faydalı olacak ne makina ve aletler var.
pulluga alternatif ne olabilir?

Ynt: tarımda kullandıgınız araçlar

Pulluğa Alternatif Çizel
Rototillere Alternatif Goble Veya Goble+Merdane Kambinasyonu Öneririm...

Daha Öncesinden Pulluk+Rototiller+Aysan Kullanırdık Bu Sene Çoğu Yeri Tam Tavında Sürüm Yaparak Yeni Aldığımız ÇİZEL+GOBLE Kombinasyonu İle Direkt Ekime Hazır Hale Getirdik...

Hem Yakıt Hem Zaman Tasarrufu Açısından Gayet İyi Oldu...

Hemde 70-66s ' in Kabin Sıcaklığını Çekme Derdinden Kurtulmuş Olduk :)

Ekim İçin de Mibzer Arkasına Kesinlikle Merdane Kullanın Derim... Merdaneyi Direkt Mibzer ' in Arkasına Bağlayın...

• Beğen
Tepkiler: PİLOT

bence pulluğa alternatif olmamalı illaki pullukla sürülmeli ama 3-4 senede bir derin bit şekilde patlatma(çizel) ile işlenmeli. nadasın işlenmesinde duruma göre kültivatör diskaro tiller vb. aletler birbirine alternatif olabilir. mibzerde bence tapan mibzerin yarısıdır ama çiftçimiz bunu hiç dikkate almıyor. fırıfır kesinlikle alabileceğimizin en iyisini almalıyız kaliteyi tercih etmeliyiz ama bizde daha halen doğru düzgün bir fırfır almadık fırfır işi hassas ama çiftçimiz fırıfır dedimi ne olacak sanki hepsi aynı deyip geçiyor.yine ilaç makinasında da holsan kullanıyoruz bu da önemli diğerleri güzel atmıyor marka çok ama iyi marka birkaç tane var

Çizel ile iki yönlü sürer üstüne rotil çekeriz tarla hazırlarken, bazen rotil yerine tapan lov çekeriz ama rotilin tohum yatağını iyi hazırladığı bi gerçek.
Ekimde 16lı özdöken mibzer var arkasına tapan bağlarız tapan merdane bişey takılmalı mibzere yoksa tarlayı bozuyor bildiğin.
Tohum atıldıktan sonra tarlada iş yapma taraftarı hiç olmadım ama üzerinden lov ' un silindiriyle geçip toprağı sıkıştırıyoruz bazen patron öyle istiyor :D

kuru tarım yapılıpda nadasa bırakılan yerlere son güzde cizel cekilip nadasa bırakılmasını tavsiye ederim.özellikle içanadolu kırşehir,nevşehir,yozgat,kayseri,nigde ve buralara yakın olan nadas tarımı yapılan yerlerde .baharında ister pullukla ister güz sürümünün tersine yine cizel sonrasında enaz 2 kere kultüvatör(biz kaz ayağı ,tırmık deriz)cekip ekim öncesi merdani kırk diş.ekimdede mübzer arkasınıda silindir cekip ekilmesi ve baharın zamanlamayı iyi yapıp ekin 10,15 cm üstüne silindir cekmek verime cok hemde cok etki ediyor.ben bu tür ekim yapıyorum tafsiye ederim.

anızı pullukla güzün süreriz baharın külte çeker kabak ekeriz kabak işi bittiği zaman yine külte veya vanvayla sürer ekin ekeriz mibzerin arkasına hafif bi tapan taktım mı yeterli bizim buralar için

kullandıgımız araclar derken hepsınımı sayacagız
cızel +kokle bende bu sene aynı oyle yaptım ama cızel+ rotatil veya pulluk+rotatılın tatını vermedı

pulluk :) çapa, holder (mibzer ve fırfırı emanet alıyorum şuan)
birde romörk üm var
baharın tarlayı süreriz 6. ayın sonunda çapa yaparız
7.ayın sonu 8. ayın başlarında bir kez daha çapa yaparız
10. ayın sonunda tekrar çapa çekip hemen ekeriz.

ha bu arada arkadaşlar ben çok acemiyim bu sene yeni başladım
tarlanın bir tanesine gübreyi eksik atmışım 22 kg atacagıma 10kg civarında atmışım
buna şuan yapılacak bir şey varmı?

Biz şimdiye kadar pullukla sürdük hep. Ama geçen sene BEreket 60 4x4 alınca ben bu sene heryere çizel çektim ramazandan sonra. Bababmda ekmeden önce kaz ayağı ve tırmıkla işi halletti.

1. pulluk
2. kazayağı
3. tırmık
4. çizel ( köylüye ait. isteyen işini halledip geri koyar yerine.)
5. patates ekme makinası
6. karık sabanı
7. ilaç makinesi Taral
8. patates çıkar sabanı
9. patates sökme makinası
10. gübre serpme makinası
11. sıra arası çapa makinası

pulluk
kazayagı
tırmık(keci tırnagı)
rotatil
cizel
koble
mibzer
havalı mibzer
sıra arası capa makınası
sap kırma
vanvey
ilaç makınası (holder)
pancar sokme makınası
fırfır
patates ekme sokme makınaları
agac arası honda el capası
sırt holderı
arka kepce
arka kaldırac

pulluk
anız patlatan
kaz ayağı
rotatiller ( kobra)
buğday mibzeri
ayçiçeği mibzeri
holder
gübre serpme makinası
tesviye küreği
yığdırma bıçağı
sıra arası çapa (ayçiçeği, mısır)
ayçiçeği patozu
2 adet damperli römork

şimdilik hatırladıklarım bunlar

pulluk , patlatma , ızgara , rotovatör , mibzer , merdane , holder , gübre serpme , kazayağı , pancar yükleme kepçesi , kürüm , römork , sürgü kullandıklarımız bunlar

köylü link=topic=59859.msg648642#msg648642 date=1352750916' Alıntı:
çizel veya wanbey anız bozarak ekimde nasıl.
cizel anız aktarmada ıyı hatta arkası merdanelı olanlar kuru tavda cok guzel ama agır tavda merdaneyı sarmaya basladımı batma duzgun olmuyor vanvey ıle aktarıp bırseyler ekmek dogru degıl cunku fazla batmaz ama agır tıp koble ıyı batıyor yeterkı motorun ceksın

2 li16 lik pulluk - 4lü 12 lik pulluk - 4 lü 8 lik pulluk
pancarşirkrtinin vermiş olduğu merdaneli tırmık -- normal tırmık
27 li merdaneli aysan
16 li merdaneli tiller
2 mt lik bıcak
tekli dipkazan
9 lu kazayağı
5 li ayçiçeği sıra arası çapa makinesi
20 li pistonlu bonbey
20 li hidrolik bonbey
kabakçekirdeği cıkartma makinesi
sap toplama aleti
buğday sapı dağıtma aleti
buğday çeltik vs eleme ve tohumluk ayırma sellektörü
helezon
hidrolik şanzumanlı mibzer
havalı ekim makinesi
TOPRAK FREZESİ
600 lt ilaç makinesi
800 kg gübre sepme makinesi
merdane
bir tane 5 tonluk bir tane 4 tonluk römork
85 bg lik 4*4 traktör
unuttuğum yoksa hepsi bu

Sürümde daha pulluktan başka bişey kullanmadık,ama çizele çok eğilim var etrafta bulursam bir denemek isterim,verim farkı olacak mı onu merak ediyorum.Sürümden sonra hirklere tohum ekene kadar duruma göre kazayak veya dızgara çekeriz.Çekirdek yerlerine bir düz bir ters dızgara çektikten sonra kazayak çeker ekeriz.Bir de yuvak kullanmaya başladık birkaç yıldır memnunuz mibzerin arkasına çeki yaptırıp iki iş bir arada çıkartacaz,tohumun çıkışı çok düzenli ve daha çabuk oluyor denemenizi tavsiye ederim.