2012 yılı nasıl geçti tarısal açıdan.

Ynt: 2012 yılı nasıl geçti tarısal açıdan.

bu aralar sitede çok yorum yapıyorum kızanlar fln olabilri belki ama bence berbattı hatta daha önceden millete 6-7 bine sattıkları hayvanlar için bu yıl samanı 7 lira yoncayı 15 liradan sattılar ve daha yıl bitmedi ama şu bu ay sonu ve aralıktan sorna kış başlaıyp hayvanların yicekleri bitince milletin canı yanacak gibi duruyor..
ve ben şuna kızıyorum yem bilmme kaç lira olmuş ama eti sütü düşürmek içn ellerinden geleni yapan o zengin firmlar paranın kölesi olmuş durumdalar.. bizim burda eskiden bi yem şirketi pahalı pahalı sattı babamda bak milletin rızkınla oynuyorsunuz sizinde devriniz biter dedi millet 2 bine dana verdi sonra şuan bu firma bizim burda yem fln satamıyor yani sen milletin canını yakıyorsan bence elbet bigun çıkar..
birde şu düzenleme kurullarının ben ta..
birde ziraat odaları ne iş yapıyor bilmem üreticiden para alacak oldularmı azrail kesiliyorlar ama arkalarında duran bilgi veren yok neyse.. :S

Hayvancılık Düşüncemiz Var Ama Başlayamadık, Nasip Olursa Bi Kaç Seneye Başlayacağız, Modern Besi Çiftliği Kurarak...

Tarım Hakkında Konuşacak Olursak;
Tahıllardan Beklentimizi Aldık; Ortalama 450 Kg Arpalar, Ortalama 550 Kg ' da Buğdaylar Verdi...
Pancardan Beklentimizin Üzerinde Aldık, Dönüme 8 Ton Bekliyorduk, 10 Ton Aldık...
Fasulyeden Beklentimizin Altında Aldık, Dönüme 350 Kg Bekliyorduk 230 Kg Aldık...
Ayçiçeğinden Beklediğimiz Değeri Aldık, Dönüme 400 Kg Aldık...

Bu Sene Fasulye Yine Masrafını Kapattı Ama Sadece 15 Bin TL Alamadık...

Kısaca Aradığımızı Bulduk Diyebilirim...

2012 Yılında Tam Manasıyla Allah (C.C) Yüzümüze baktı diyebilrim ekinler yanmaktan mayıs yağmurlarıyla kurtuldu yoksa 15000 tl toprakta kalacaktı diyebilrim pancar açısından pakarsak dekara 11 ton aldık sene normaldi diyebiliriz.

ben buyıl çok zarar ettim.esas çalıştıgım ve çalışacagım firma suriye ve libyada battı.nohutlar elde kaldı.bir beni degil ülkeyide etkilediler.
ekinler kuraklıkatan 100 kğ geçmedi.
birde kaza yaptım araç pert oldu.ölümden dödük şükür ALLAHA hala yaşıyoruz.
fabrika kuracaktık işte firmalar batmasaydı digerleri de korktu giremedi.
borçalrı erteletmek için bakanlara çıktım ertelettim ama benimki ertelenmedi.
kırıkkaleye çalıştık velhasıl olsun.şükür ALLAHA
BUYIL ZORLANDIK.

Buğday tam verimi vermedi masrafıyla uç uca çıktık, silajlık mısır vardı yarı yarıya kar kaldı elimize, yonca tabiki bu yıl ayakta tuttu değerinin çok çok üstünde gittiği için buğdayın zararını mısır ve yonca karşıladı diyebilirim.43 dekar bi parça tarla işimiz vardı onu aldık ödedik bu yıl her yıla göre yoğun ama kazançlı geçti çok şükür bu güne.Çalışana bi şekilde ekmek var.

:S500 donum arpa vardı 90 ton arpa sattık 10ton taban 10 ton boy 28 kilo tohum kullandık ancak kendini kurtardı
150 donum nohut vardı 14 ton nohut sattık guzeldi biraz borc odedi
300donum cerezlık aycekırdegı vardı 3ton sattık zarar etti normalde 18 ton cıkması lazımdı yandı
piysaya olan borcları odedik koperatif ertelendi sukur 20000tl borc ertelemeye gırmedi( boy gubresi yem mazot bahar ayın da aldık ) nasıl iş anlamadık yanı kar derken zrar ettık allahtan gelen yapacak birsey yok ama boyle giderse seneye 75000borc var cokzorlar insallah senemiz iyi gelir

allaha şükür iyi geçti bizde tamamen kuru tarım ..

430 dekar buğday vardı yaklaşık yaklaşık +600 kg aldık şuan depomuzda bekliyor ama bir tarla alma işimiz var bu yüzden satabiliriz .
440 dekarda yağlık ayçiçek vardı 1 yağmur bile görmeden 170-180 kilo verdi allaha şükür onuda bekletiyoruz kışın satmak için

biz alıcağımızı peşin aldığımız için allaha şükür kimseye borcumuz yok :D

buğday bi önceki yıla bakarak pek cıkmadı ama bunada şükür.
arpa ve yulaf güzel cıktı.allah bereket versin.
sılajlık mısır bizim yörede ilk kez biz ekdik ,tecrübesizlikten verim az olsada süper para etti.
şükür allaha borç ne ertelemedim.tc zıraat bnk ve tkk ödedim
bu yıllda inşallah bütün çiftçiler için bol bereketli bir yıl olur inşallah.
mevlam az verip ele güne muhtaç etmesin cok verip azdırmasın.

bugdaylarım kuraklar 350kg sulular 530 kg dekar ortalaması yaptı şükür seneye gore ıyı ıdı bır kısmını sattım kalanı duruyor
pancar 9 ton dekar beklerken 7500kg da kaldı kotadan acık verdım satın alıp yatırdım zararda yok karda gıbı bır sey oldu
patates gecen sene 6300kg ortalamaydı bu sene 4500kg dekar para etmeyınce depoya yolladık butun masraf cepten gıddı zarar
ama hepsınden onemlısı guz donemı gelen zamlar hepsını yer

bunada şükür demek lazım ama bizim burda bazı tarlalara biçer bile girmedi biçtigimiz bazı tarlalarsa ektigimiz tohumu kurtarmadı bu sene bi acayipdi herkes biliyoya ne ekin ne ot ne yonca ne saman hiçbişe yoktu ne ekmenin ne biçmenin ne balyanın hiç tadı cıkmadı sezon bi bitseydi die gözüm patladı resmen )))saneye paçayı düzeltiriz inş

130 dönüm tritikali 12 dönüm arpa ekmiştik arpadan 4 dönümü çıkmadı kalan 8 dönm yerden 2180 kg aldı çok yatmıştı geç kalmıştı. tritikalidende pek bişey alamadık zararını çıkarttı ama pekte kar yapmadı.

buğdaylardan ortalama 250 kilo aldım.başkada bir şey ekmedim.para kazanmadım.kaybettim ama bu işte esas devamlılıktır.seneye yine ekecem.ve ondan sonraki sene yine.Allah bize güç kuvvet verdikçe ekecem.Allah bugünümüzü aratmasın.