İŞLETMELERİMİZDE KORUYUCU HEKİMLİK YAPMAK-KİMLER HANGİ UYGULAMALARI YAPIYOR

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

S.a arkadaşlar birçoğumuzunda bildiğimiz gibi hayvan işletmlerinde koruyucu hekimlik yapmak çok önemli hastalıklar işletmelerimizde görülmeden bağışıklık kazandıracak yada direnç arttıracak önlemler almak ve sonuç olarak hastalıktan arı bir işletme sahibi olmak sağlıklı damızlıklar yetiştirmek özellikle virüs ve bakteri kökenli aşılar genetik olrak yavruyada geçtiği için sağlıklı bir nesil yetiştiriyoruz.
Arkadaşlar bu konu altbaşlığı altında işletmelerimizde yaptığımız yada yapmamız gereken koruyucu önlemlerimizi yazalım ve birbirlerimizin birikimlerinden yararlanalım.

Geçen yıl sağmallarımda mastitis aşısı kullanmıştım ama bu yıl ihmal ettim aslında periyoduna uygun mastitit aşısı kullanmamız lazım normalde yeni doğmuş buzağılarda septiserum uygulaması yapıyorum ama ishali tam olarak önlemiyor virüs kökenli ishaller bazen görüne biliyor virüs kökenli ishallerde hayvanı kurtarma şansı çok düşük zaten özellikle rota ve korana virüsleri çok tehlikeli,ishalle daha iyi mücadele etmek için bu gün KOLİBİN RC aşısı aldım ineklere ilk uygulamada gebeliğin son 2 ayında 21 gün aralıklı 2 doz uygulanıyor buzağılara rota,corana ve ecoli k ajanlarına karşı yüksek bağışıklık kazandırıyor sonraki gebelik dönemlerinde tek doz uygulamak yeterli oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Ertuğrul -25
Ynt: İŞLETMELERİMİZDE KORUYUCU HEKİMLİK YAPMAK-KİMLER HANGİ UYGULAMALARI YAPIYOR

Koruyucu hekimlik çok önemli bence de. Ben şimdilik sadece buzağılara Septisemi serumu yapıyorum. Bunun yanında meme daldırma, ayak banyosu rutin günde 2 kez yapılanlar. Ayrıca kuruya ayırırken ineklere parazit aşısı ve kuru dönem tüpleri yapıyorum.
Ancak bunlar yeterli değil. Şu sıralar üzerinde düşündüğüm bir aşı programı var. Bunu uygulamayı düşünüyorum. Buzağılar ve inekler için. Buzağı başına 70 TL, inek başına da 75 TL gibi bir maliyeti var. Ama müthiş bir aşılama programı gibi geldi bana. Bir süre daha alternatif programları araştırıp, kesin bir karar verip bu kış sonunda uygulamaya başlayacağım. Aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz. Bu program gebe ineğe yapılan Kolibin tarzı bir aşıyı da kapsıyor. Kolibin =vbr Ancak şöyle birşey öğrendim geçenlerde. Esas öldürücü olan E.coli mikrobuymuş ishallerde. Rota ve corona sıkça rastlanıyor ancak o kadar öldürücü olmuyormuş. Onun için tedavi hedefimizde öncelikli olarak E.coli olmalı. Ama tabiki esas önemli olan hastalıklarla karşılaşmamak. Bu da iyi bakım ve iyi bir aşı programı uygulaması ile mümkün.

http://www.egevet.com.tr/teknik_detay.aspx?id=403
http://www.egevet.com.tr/teknik_detay.aspx?id=381

• Beğen
Tepkiler: Pomak22
Ynt: İŞLETMELERİMİZDE KORUYUCU HEKİMLİK YAPMAK-KİMLER HANGİ UYGULAMALARI YAPIYOR

simentalci link=topic=59869.msg649795#msg649795 date=1353006036' Alıntı:
Koruyucu hekimlik çok önemli bence de. Ben şimdilik sadece buzağılara Septisemi serumu yapıyorum. Bunun yanında meme daldırma, ayak banyosu rutin günde 2 kez yapılanlar. Ayrıca kuruya ayırırken ineklere parazit aşısı ve kuru dönem tüpleri yapıyorum.
Ancak bunlar yeterli değil. Şu sıralar üzerinde düşündüğüm bir aşı programı var. Bunu uygulamayı düşünüyorum. Buzağılar ve inekler için. Buzağı başına 70 TL, inek başına da 75 TL gibi bir maliyeti var. Ama müthiş bir aşılama programı gibi geldi bana. Bir süre daha alternatif programları araştırıp, kesin bir karar verip bu kış sonunda uygulamaya başlayacağım. Aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz. Bu program gebe ineğe yapılan Kolibin tarzı bir aşıyı da kapsıyor. Kolibin =vbr Ancak şöyle birşey öğrendim geçenlerde. Esas öldürücü olan E.coli mikrobuymuş ishallerde. Rota ve corona sıkça rastlanıyor ancak o kadar öldürücü olmuyormuş. Onun için tedavi hedefimizde öncelikli olarak E.coli olmalı. Ama tabiki esas önemli olan hastalıklarla karşılaşmamak. Bu da iyi bakım ve iyi bir aşı programı uygulaması ile mümkün.

http://www.egevet.com.tr/teknik_detay.aspx?id=403
http://www.egevet.com.tr/teknik_detay.aspx?id=381
Uygulamalarınızı bizlerlede paylaşın mutlaka ecoli aslında bakteriyel bir ishal olduğu için tedavisi mümkün yeni doğum ishallerin çoğu ecoliden oluyormuş ama doğru ilaçlarla tedavi yapılıyor ama viral enfeksiyonlar ve criptosperidium ishalleri ilaçla pek tedavi edilemiyor.

Hacı; mısırlar ve pancarlarla yeteri kadar uğraşıyosun, hayvanları rahat bırak bari.:) Akışına bırak birazda beyaw. Ne bu? Vet. Fak. gibi yaw.

Ben ilaç ve tedavi işlerini veterinere bırakıyorum. :) Otuz yıldır aynı veteriner , arkadaşımda zaten ilaç konusunda fazla teknik detay aklımda tutamam onun işi . :) Koruyucu önlemler konusunda,mekanlar da hata olmamalı doğadan, gerektiği gibi faydalanabilmeli , :) Güneş temiz hava hijyenik ortam bunlar birçok konuda yardımcı, olmazsa olmaz :) Bundan sonra beslenme rasyon bunda da hata olmamalı hayvanların direncini etkiler :) Geriye kalıyor insanın bilgi ve tecrübesi hata yapmamalı insan, bunları zaten bilmeliyiz :)Buzağı ishali konusunda yapılan hatalardan birisi biberonla besliyor isek sütü sağdığımız gibi o dakika içinde buzağıya vermeliyiz soğumadan :), Birde ilk onbeş gün kendi annesinin sütünü verirsek daha garanti değiştirir sek bozabiliyor :) Herkese kolay gelsin :)

İlaç ve tedavi işlerini tamamen veterinere bırakman o kadar da doğru olmayabilir. Diğer Söylediklerine katılıyorum. Temizlik ve diğer önlemler çok önemli. Özellikle KURU ortam yaratmanın önemi büyük diye düşünüyorum. Unutmayalım: MİKROPLAR YÜRÜMEZ YÜZER. Tabii koruyucu hekimlik de en az temizlik kadar önemli. Ne yapıp yapıp aşılamaya bütçe ayırmalıyız bence. Hayvanlar hasta olduğunda 5-0 yenik başlıyoruz tedaviye. Zaten ondan sonra da gelen giden golü atıyor. Veteriner, ilaççı vs.

• Beğen
Tepkiler: teen.farmer

Heralde genelden farklı birşey yapmıyoruz.Mastitis aşısının çok yararlı olduğunu düşünüyorum,başladıktan sonra gözle görülür düşüş yaşandı mastitis vakalarında tavsiye ederim.Buzağılara septiserum da iyi oluyor,geçen sene 1 kez ishal vakası yaşadık o da süt miktarındaki bir yanlışlıktan dolayı ,genelde hiç ishal olmadı.Bunlardan başka iç dış parazit ilaçlarına önem verilmeli bence,birçoğu gözle takip edilemiyor ancak hem erkek hem dişi hayvanların performansını çok düşürüyor gerek süt gerek et olarak.Başka uygulamaları ve sonuçlarını özellikle burdan paylaşırsak onları da tecrübe etmek isteriz.

nailyetek link=topic=59869.msg649896#msg649896 date=1353013988' Alıntı:
Hacı; mısırlar ve pancarlarla yeteri kadar uğraşıyosun, hayvanları rahat bırak bari.:) Akışına bırak birazda beyaw. Ne bu? Vet. Fak. gibi yaw.
:) :) :S Abi öğrenmek lazım,tedbir almak lazım nasıl ektiğimiz ürünlere bazı hastalılar için tedbir almassak sonuç olarak verim ve kalite kaybı yaşıyorsak hayvanlar içinde geçerli ,damızlık yetiştirdiğimiz dişi erkek danaları ne kadar az hastalatırsak okadar kaliteli yetişirler benimgibi dişileri damızlık yapıp erkek danaları besi olarak yetiştiren üreticiler için çok önemli bence.

Bu gün gebe ineklerime COLİBİN RC aşısını yapmaya başladım uygun gündeki 3 hayvana ilk dozu uyguladım.

selam arkadaşlar. koruyucu hekimlik bir çiftliğin bence olmazsa olmazı. bu sayede gerçekden sağlık açısından maddi ve manevi çok kazancımız oluyor. ben 4 yıldır bunu muntazam olarak uyguluyorum ve sonuç oldukça başarılı. benim buradaki ana aracım sürü yönetimi. evet bu işe ilk başlarken 50 hayvanlık bir lisanslı yazılımı olan sürü yönetim proğramı aldım. burada bazı parametreler var ve bu parametreleri kendin belirliyorsun. mesela buzağı doğduktan 3 ay sonra şap aşası, veya doğuma 45 gün kala kolibilin rc aşısı anneye, 12 aylıkken mıknatıs yutturumu, ilk gebeliğin 210 ncu gününde mastit aşısı vb. parametreleri giriyorsun o gün geldiğinde bilğisayarında parametre karşına çıkıyor ve uyguluyorsun. bu şekilde kendime bir protokol hazırladım.

subaykan link=topic=59869.msg833863#msg833863 date=1390597683' Alıntı:
selam arkadaşlar. koruyucu hekimlik bir çiftliğin bence olmazsa olmazı. bu sayede gerçekden sağlık açısından maddi ve manevi çok kazancımız oluyor. ben 4 yıldır bunu muntazam olarak uyguluyorum ve sonuç oldukça başarılı. benim buradaki ana aracım sürü yönetimi. evet bu işe ilk başlarken 50 hayvanlık bir lisanslı yazılımı olan sürü yönetim proğramı aldım. burada bazı parametreler var ve bu parametreleri kendin belirliyorsun. mesela buzağı doğduktan 3 ay sonra şap aşası, veya doğuma 45 gün kala kolibilin rc aşısı anneye, 12 aylıkken mıknatıs yutturumu, ilk gebeliğin 210 ncu gününde mastit aşısı vb. parametreleri giriyorsun o gün geldiğinde bilğisayarında parametre karşına çıkıyor ve uyguluyorsun. bu şekilde kendime bir protokol hazırladım.
Hocam bahsettiğiniz programın adı nedir lisans ücreti nekadar acaba?

ineklerdeki kızgınlık göstermeme veyageç gösterme problemlerini nasıl çözüyorsunuz.yem olarak pro yem4x4 ve arpa ezmesi kullanıyorum. hayvenda kist ve rahimde iltihab yok.tsk

Cevap: Ynt: İŞLETMELERİMİZDE KORUYUCU HEKİMLİK YAPMAK-KİMLER HANGİ UYGULAMALARI YAPIY

Böyle harika bir konunun 3-4 kişinin paylaşımı ile sınırlı kalması ne kadar acı. Yanlış da bir uygulama da yapılıyorsa paylaşılm yapılıp yanlışlıklar düzeltilmeli. İçimizdeki hasetlik ve fesatlık duygusunu atalım. Paylaşalım.

Cevap: Ynt: İŞLETMELERİMİZDE KORUYUCU HEKİMLİK YAPMAK-KİMLER HANGİ UYGULAMALARI YAPIY

lisanslı program hakkındaki bilgiler güzel. nereden temin ettin programı?
koruyucu hekimlik denildiği zaman sanırım hayvan sahipleri angarya bir iş olarak görüyor.
zorlu koşullarla minnetlerle yürüyor kanısı var. sanırıım o yüzden bi umursamazlık söz konusu.
faydası hakkında pek fazla bilgi sahibi değiller.
esasen bu konuda a-z ye bilgi sahibi olan arkadaşlarımız bu konuda ayrıntılı bir paylaşım yaparsa formda bulunan arkadaşlarımızda detaylı bilgileri elde edebilir.

AŞI KULLANMA KILAVUZU

İyi nitelikli (kaliteli) aşıları satın al
eşdeğeri ve özel etiketli aşılar önerilmez
aşıların seri numaralarını ve son kullanma tarihlerini kaydet ve sakla

Tüm aşıları serin yerde tut, sakla
aşıları bir buzdolabında, 4-6 0C de depola
aşıları serin ve güneş ışığından uzak tut; UV radyasyonu MVL(modifiye canlı aşıları) öldürür

Şırıngaları ve çok kullanımlı iğneleri ısı ile sterilize et-aşıları yapmada kullanılan şırıngaları temizlemek için
hiçbir zaman sabun ve dezenfektan maddeleri kullanma
aşı şırıngalarını kaynar su ile birkaç defa durulamak, steril etmek için yeterlidir.
aşıları vermeden önce, şırıngaların soğumasını bekleyin

Deri altına verilebilen aşıları(SQ) seç ve kullan
Bütün enjeksiyonlar, boyun bölgesine (yan tarafa), deri altına yapılmalıdır
Aşı iğneleri, 1/2 inç (1,25 cm) ile 3/4 inç (1,9 cm) uzunlukta olmalıdır. 18 ve 16 lık iğneler kullanılır. 16 dan daha kalın iğneler
kullanılmaz.
Biyogüvenlik bakımından, bazı sürülerde, aşılamada her bir hayvan için ayrı iğne kullanılması gereklidir. Birçok buzağı
aşılamalarında, iğneler zarar görmedikçe ya da bulaşık (kontamine) hale gelmedikçe, her 12 hayvanda bir, bir iğne değiştirilmesi
yeterlidir.
Buzağılar, hasarlı ya da bulaşık (kontamine, mikroplu) iğneler kullanılarak aşılanmaz.
NebGuide' dan alındı.