powerfarm hc 90 ın beygir gücü hakkında hukuki işlem

Arkadaşlar hepinizin bildiği gibi landini traktörlerinin ithalatçısı karacabay ' dır bu yaz başında bende poverfarm 90 aldım ancak ruhsatta 83 bg /61 kw yazıyor landininin global sitesinde de aynı bilgilere rastladım ancak karacabay ın sitesinde tam 10 bg fark gözüküyor alırkende adam 90 bg abi vallahi billahi diye konuştu eğer ki traktör gerçekten 83 bg ise hukuki işlem başlatacağım bu konuda bana yardımxı olabilicek arkadaşlar varsa sevinirim TEŞEKKÜR EDERİM /KERİM ATLI/ EDİRNE

Ynt: powerfarm hc 90 ın beygir gücü hakkında hukuki işlem

ISO değerine göre argo nun kendi sayfasında 61 kw/ 83 hp gösteriyor. Karacabay ın kendi sitesinde ise 93 bg olarak gösteriyor.

BİLGİLENDİRME
Karacabay Grup, bu sayfada verilen bütün teknik bilgi, özellik ve görselleri değistirme hakkını saklı tutar. Yapacağı değişikliklerden dolayı hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Eğer ki tüketici haklarına başvurursanız bir şeyler elde edebilirsiniz.

Değiştirme hakkını saklı tutarda sonuçta ben bu traktörü 90 veya 93 bg olduğu için aldım karacabayın sitesinde 93 bg yazıyosa ve traktör gerçekten bu güçte değilse istediği hakkını saklı tutsun sonuç olarak büyük bir kandırmacadır bu

btckan link=topic=59970.msg650537#msg650537 date=1353181622' Alıntı:
Değiştirme hakkını saklı tutarda sonuçta ben bu traktörü 90 veya 93 bg olduğu için aldım karacabayın sitesinde 93 bg yazıyosa ve traktör gerçekten bu güçte değilse istediği hakkını saklı tutsun sonuç olarak büyük bir kandırmacadır bu

Keşke traktörü almadan önce bu şekilde daha kapsamlı bir araştırma yapmış olsaydınız. Ne yazıkki bayilerin birbirlerinden pek farklılıkları yok, satabilmek için karıya kız bile derler... Fabrikasından traktörün teknik bilgilerinin bulunduğu bir belge verilmiş olması lazım, onda ne yazıyorsa doğru olan odur.

768 link=topic=59970.msg650541#msg650541 date=1353182206' Alıntı:
Keşke traktörü almadan önce bu şekilde daha kapsamlı bir araştırma yapmış olsaydınız. Ne yazıkki bayilerin birbirlerinden pek farklılıkları yok, satabilmek için karıya kız bile derler... Fabrikasından traktörün teknik bilgilerinin bulunduğu bir belge verilmiş olması lazım, onda ne yazıyorsa doğru olan odur.

Aynen katılıyorum bizim türk milleti niye böyle anlamamkı adam 93 hp die almış 83 çkmış allah yardım etsin inşallah deiştirir motoru

Fabrikadan broşür verdiler,içerisinde Powerfarm 90 93 hp diye yazmakta..Broşürü bulursam resmini de koyarım..ARGO sitesinde 83 hp yazmakta burada 93 hp demekteler bende anlayamadım bu işi...

Çok teşekkür ederim arkadaşlar ilginiz alakanız için siteyi prnt scren yaptım zaten karacabayın yayınladığı broşur de de 93 yazıyor ve işin garibi böyle büyük gibi gözüken bir şirketin bir tane mail adresi yok gerçekten çok enteresan bunu kesinlikle yargıya taşımayı düşünüyorum

btckan link=topic=59970.msg650546#msg650546 date=1353182953' Alıntı:
Çok teşekkür ederim arkadaşlar ilginiz alakanız için siteyi prnt scren yaptım zaten karacabayın yayınladığı broşur de de 93 yazıyor ve işin garibi böyle büyük gibi gözüken bir şirketin bir tane mail adresi yok gerçekten çok enteresan bunu kesinlikle yargıya taşımayı düşünüyorum

Şait yazmasınlar sonra bizi :D :D

bencede hukuki yollardan istediğiniz sonucaulaşabilirsiniz çiftçiyi akıldan yoksun görmek kimsenin haddine değildir ve buda her fimaya ders olur..

Aynen eğerki araştırmalarım sonucunda böyle bişeyin olduğuna dair kesin birşey kesinleşirse mahkemeye gidip sonuna kadar hakkımı arayacağım

btckan link=topic=59970.msg650546#msg650546 date=1353182953' Alıntı:
abi bundan bir ay önce bizde hem landini hemde mccormick bayileri ile görüşmüştük ikiside aynı makina sonuçda o zamanda bize demişlerdi katologda yazanlardan 10 bg düşük güçleri die bayii sölemişti 100 bg die alıyosun aslından 90 bg cıkıyo makina :)

Landini hakkında birşey diyemem. Ama bayiler hep bu tarz konuşmalar ile abarttıkça abartıyorlar. 90 Hp traktörü 110 Hp diyorlar. Az daha sıkı atsalar 150 düz olacak...:D Ne gerek var bu kadar abartmaya anlamıyorum. Adam X marka alıyor. Alırken adama 110 Hp 120 Hp diyorlar. Halbuki motor 90 Hp. Ondan sonra adam bir daha onu öyle belliyor. Bugün misal bir tanıdık traktör ile yanımıza geldi. 90 Hp traktöre 110 Hp falan diyor. Babamlarda bana sordu. Bende 90 Hp bu dedim. Misal bilmeyen birisi olsa bu şekilde bayilerin dolduruşu ile traktörünü olduğundan büyük zannedebiliyor. Alırken dikkat edip mümkünse traktör üreticilerinin kendi sitelerini incelemek gerek. Yalnız şöyle birşeyde olabilir. Bu beygir güçleri belirlenirken belli standartlara göre belirleniyor. Mesela ISO, ECR 24 vb.. bir sürü standart var. O yüzden dikkatli bakmanızı tavsiye ederim. Sonra distribütör ben ISO ' ya göre yazdım falan diyebilir. O yüzden direkt üretici firmadan tüm standartlara göre değerlere ulaşmakta fayda var. Zaten genelde ISO ve ECR olur. İkisininde bilgilerde yazmış olması gerek...

akdaşım ben 92 hp hesapladım tabi torku 352 olarak baktım max torku kaç devirde yakaladığını yazmamışlar ben bunu 1400 dd yakaladıgını kabul ederek ıso ya göre hesap etim fakat max torku yakaladıgı deviri 1400 degil ise durum degişir

öncelikle geçmiş olsun . Umarım hak yerini bulur . Fakat şu bu deiğilde daha birçok çiftçi traktör almaya gittiğinde diyorlarki bak bu 100 hp bu söylediğide doğru olan bayi çoktur ama adamlar puntu bulmus birkere adamlar max hp yi söylüyorlar ee neymiş bu diyon sonra çözülüyor karşısındakine yok bu güç arttırımında yolda lazım olursa kullanılırmışta falanda filan halbuki bir tarım yapacak insan ilk önce traktörün lap diye bu hp denilmesine inanmasın sorsunlar acaba bu traktörün nominal hp değeri nedir diye o zaman işte toprağa iletilen gücün söylenen güçmü olacağı gün ışığına çıkacaktır önemli olan traktör alınırken ilk önce nominal gücü sonrada tork hesaplamasını kurarak orantısal verilerin ışığında traktör alması olmalıdır.

Aynı olay landini 5 H serisindede var. burada adamın biri landini H 5.100 aldı adama motoru 100 beygir diye sattılar fakat motorun ruhsatı çıktıktan sonra baktıkki 67kw yazıyor. 67 x 1,36 olursa traktör 91 beygire tekabül ediyor. ondan sonra ben yurtdışı internet sitesine baktım hakikaten de 67 kw yazıyor. ama türkiyede ki broşürlerde 100 mü 105 beygirmi ne olarak gösterilmiş. bayinin palavrası neymiş türkiyeye getiriken vergisi az olsun diye beygiri düşük gösterirlermiş. o zaman neden yrutdışı sitesindede 67 kw yazıyor. sonuçta alan adam aldığına pişman oldu ama ne yapsın.
bu tr sayfası resmen 100 beygir yazıyor = http://www.karacabay.com.tr/urunlerimiz-5h.php
ama ruhsatta 67 kw 91,12 beygir yazıyor

bizdede aynı powerfarm 90 var bizde alırken bayi 93 beygir dedi yarin karacabayı arayıp neyin ne oldunu öğrenmeye çalışacam tamam traktöre diyecek bişey yok gerçekten güzel makina ama bunların yaptığıda olmaz artık.