Traktörde Mazot Yerine Zeytin yağı..

Ynt: Traktörde Mazot Yerine Zeytin yağı..

omaraga42 link=topic=60060.msg652562#msg652562 date=1353620794' Alıntı:
Arkadaşımız işlenmemiş halini yakmış haber olmuş.Ben 7 senedir bio dizeli kendim yapıp yakıyorum kapımı çalan olmadı ıh-*-s ıh-*-s rulet-*s rulet-*s
sana bravo arkadaşım ,bir ara bende kafaya takmıştım ama yapmak o kadar basit değil ,yağı ucuz bulmak lazım ve alkol de pahalıya geliyordu o zaman ...sen litresini kaça mal ediyorsun?

nabolant link=topic=60060.msg652878#msg652878 date=1353688504' Alıntı:
sana bravo arkadaşım ,bir ara bende kafaya takmıştım ama yapmak o kadar basit değil ,yağı ucuz bulmak lazım ve alkol de pahalıya geliyordu o zaman ...sen litresini kaça mal ediyorsun?
Şu an 2.5 liraya varmıyor ve isterim ki çiftçimiz artık tabularını yıksın.
gezegen link=topic=60060.msg652890#msg652890 date=1353689093' Alıntı:
nasiiiii bay-*s bay-*s
Aynen okuduğun gibi kardeşim. ok-*-s

bulmuşken sizin tecrübelerinizden faydalanalım :
1-ne yağı kullanıyorsunuz ?fiyatı ne kadar
2- sistemde kullandığın alkolü geri dönüştürebiliyormusunuz ?alkolün litresi kaç tl?
3- sistemin kurulumu ne kadar?
4- atık olarak çıkan gliserini değerlendirme imkanı var mı?
5-ürettiğin biodizeli saf olarak mı yoksa mazotla karıştırıp mı kullanıyorsun,şimdiye kadar motorda bir sıkıntı oldu mu?
cevaplar için şimdiden teşekkürler

nabolant link=topic=60060.msg653037#msg653037 date=1353704851' Alıntı:
bulmuşken sizin tecrübelerinizden faydalanalım :
1-ne yağı kullanıyorsunuz ?fiyatı ne kadar
2- sistemde kullandığın alkolü geri dönüştürebiliyormusunuz ?alkolün litresi kaç tl?
3- sistemin kurulumu ne kadar?
4- atık olarak çıkan gliserini değerlendirme imkanı var mı?
5-ürettiğin biodizeli saf olarak mı yoksa mazotla karıştırıp mı kullanıyorsun,şimdiye kadar motorda bir sıkıntı oldu mu?
cevaplar için şimdiden teşekkürler

1- Yağı atık yağ toplama şirketlerinden alıyorum litresi 2 lira.
2- Alkol geri dönüşümü zahmetli, dikkat ve ekipman isteyen iş.Henüz geri kazanım aşamasına gelemedim.litresini 2 liradan alıyorum.
3- Bu tamamen işletmenin ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir.
4- Yağ toplama şirketine eşantiyon olarak veriyorum.Malum, kaz gelecek yerden tavuk meselesi.
5- 4.2 liraya mazot yakmak lükstür benim için.saf olarak yakıyorum.Üniversal 683 dt var iki tane.biri 10.000 saatte öteki 11.700 saatte revizyon oldu.Tek bir depo BP den mazot aldık gaz katmışlar içine tespit ettirdik nafile olan oldu pompa gitti.Sıfır delphi pompa 2500 lira artı revizyon toplamda 6000 liraya geldi.6 yılda o bir depo hariç deposu mazot görmedi diyebilirim.Yıllık mazot ihtiyacım 20 ton civarı.