Traktöründe mazot yerine zeytinyağı kullanıyor...

Sitemiz üyelerinden Çanakkale Bayramiçli İbrahim Abimizin Haberi...

Mazot yerine bakın ne kullanıyor?
Çanakkale ' nin Bayramiç İlçesine bağlı Kutluoba Köyü ' nde çiftçilik yapan İbrahim Yüksel (53), litre fiyatı mazottan daha ucuz olması nedeniyle traktöründe yakıt olarak zeytinyağı kullanmaya başladı.
Güncelleme:22 Kasım 2012 00:40
Kutluoba Köyü ' nde zeytinlikleri ve tarlaları bulunan İbrahim Yüksel, 2012 hasat döneminde üretilen zeytinyağının toptan litre fiyatının 4-4.5 lira aralığında olmasına tepkisini ilginç bir şekilde gösterdi.

Yüksel, bir arkadaşının önerisiyle 2 ay önce çift sürdüğü traktöründe mazot yerine yakıt olarak zeytinyağı kullanmayı denedi. Başarılı olunca da litre fiyatı daha düşük olması nedeniyle traktöründe yakıt olarak zeytinyağını kullanmaya devam etti.

Reklam

Bir litre mazotun fiyatının 4 lira 20 kuruş olduğunu hatırlatan Yüksel, “Bu durumda yakıt olarak mazot yerine zeytinyağı kullanmak daha karlı. İki aydır traktörümü zeytinyağı ile çalıştırıyorum. Hiç sorun yaşamadım. Ayrıca 5 litre mazot ile 5 dönüm tarla sürerken, şimdi aynı alanı 3.5 litre zeytinyağı ile sürebiliyorum. Böylece daha az yakıt ücreti ödemiş oluyorum. Ayrıca işin bir de çevreci yönü var. Mazot ile çalıştırırken egzozdan kara duman çıkarıyordu. Şimdi duman çıktığını dahi göremiyorum. Zeytinyağının daha çevreci olduğunu düşünüyorumö dedi.

Bayramiç Sanayi Sitesi’nde 25 yıldır motor ustası olarak hizmet veren Mehmet Kaplan, “Bunca yıllık motor ustasıyım. Araçların fasulye yağıyla çalıştırıldığını görmüştüm. Yanık yağla bile araçlar çalıştırıldığına göre zeytinyağı ile niye çalışmasın. Ancak uzun vadede motorda filtre sorunu yaşatabilir dedi.

Buda Haberin Videosu....http://www.odatv.com/vid_video.php?id=8B1G4