Aniza ekim

Ynt: Aniza ekim

Benim de merak ettiğim bir konuydu. Görüş almak için yazı yazayım derken konuyu trakkülübe taşıdığınız için teşekkürler. Özdöken firmasının var. Ama bizzat deneyen tecrübesi olan arkadaşların tavsiyesi bizim için önemli.

bildiğim kadarıyla verim artıyor sadece otla mücadelede biraz daha dikkat etmek gerekiyor ilaçlama miktarında biraz daha artış oluyor.Ama maliyette ciddi düşüş oluyormuş mazot konusunda sürüm yapılmadığı için.birde onun mibzeri farklı oluyor normal mibzerle olacağını sanmıyorum.

BENCE ARKADAŞLAR BİRAZ BEKLEYİN DERİM BEN TAM KULLANAN VARDIR AMA DAHA NE OLDUĞU BELLİ OLMAMIŞTIR ALDIĞIM BİLGİLER DOĞRULTUSUNDA Bİ MİBZER FİRMASI YURT DIŞINDAN DİSTRÜBÜTÖRLÜK ALMIŞ....EN GEÇ BİR HAFTAYA KOKUSU ÇIKAR... İTALYA FUARINDA GÖRÜŞMÜŞ

Verim artmıyor,tam tersine az da olsa bir düşüş oluyormuş.Ancak maliyet düştüğü için,kafadan verimi artmış gibi de düşünebilirsiniz.Normal mibzerle olacağını zannetmiyorum çünkü bu mibzer önce tohumun düştüğü yeri çiziyor yani az da olsa toprak çıkartıyor,normal mibzerde hepsi açıkta kalır gider.Ama bence denemekte fayda var kaba bir hesapla biz dönüme 5 litre civarı mazot harcıyoruz sürümden biçime kadar,bunun nerden baksan en az 4 litresi cepte kalacağını düşünürsek denemekten zarar gelmez bana göre.

Ben araştırdım .Tarım teşkilatlarının bazıları bu denemeleri yıllar önce yaptılar.Yayınladılar.İlk yıllar verim aynı oluyormuş.Daha sonraları verim giderek artıyormuş.Ot mücadelesi ilaçlarla oluyor.

Burada önemli olan; toprak alt üst edilmediği için.Toprak zamanla kendini iyileştirirmiş.Toprağı çok işlemekle yada alt üst etmekle.Güneşin ultroviyole işinlerı etkisiyle yeni toprak oluşmuyormuş.

Anıza direk ekim sayesinde; erozyon engellenip,yakıt,ekipman,zaman,servis gibi kayıplar önleniyormuş.
Tabii bunun için anıza ekim makinası ve bunu çekecek traktöre sahip olmak gerekiyor. Tabi bunu uygulamak akıl Kârı .Büyük çapta ekim yapıyor olsam bu yönteme hemen geçerim.

Bizim buralar ic anadolu kisi cok .anlamadigim aniza ekimde tohum cok cabuk oluyor.bunun icin ne yapiasi lazim cok korkuyom 70 donum kadar aniz var normal mibzerde aslinda olur birazz derine birakiriz herhalde, yada once kazayagi ceksekmi ,korkulu bir durum ??????????????

İnanmayın böyle şeylere; zaten ' bir atım barutumuz var ' .:) Mesela; killi topraklarda bu imkansız gibi duruyor, 2 sene sonra toprağa çivi bile çakamazsın. Bizim buralarda mibzer kullanımı 5-10 yıla dayanır, haliyle ilk kullananlar nispeten acemi.:) Tarlalarda parçalı olunca bazı kişiler bir parçadan diğerine geçerken mibzeri eker durumda bırakıp geçmiyorlar. Buralarda buğday çıkıyor ama nadastaki gibi olmuyor.:)
Mısır yerlerinde anıza ekim yapılabilir, hafifce toprak yüzeyi düzeltilip mibzerle ekim yapılınca işçilik yarıya iniyor. Bu sene sürüp te ektim, hala pişmanım az önce sürgü+merdane çekip geldim anca düzeldi tarla.

kıraçta anız ekmek zaten iş değil dere boyları biraz daha iyi oluyor.ama sonuçta anız yer her zaman verimde belli eder bizde.nadas ve pancar yeri gibisi yok mazot ucuz olsa tarla hazırlamak kolay.işi mazot bozuyor.

nailyetek link=topic=60077.msg652436#msg652436 date=1353602131' Alıntı:
İnanmayın böyle şeylere; zaten ' bir atım barutumuz var ' .:) Mesela; killi topraklarda bu imkansız gibi duruyor, 2 sene sonra toprağa çivi bile çakamazsın. Bizim buralarda mibzer kullanımı 5-10 yıla dayanır, haliyle ilk kullananlar nispeten acemi.:) Tarlalarda parçalı olunca bazı kişiler bir parçadan diğerine geçerken mibzeri eker durumda bırakıp geçmiyorlar. Buralarda buğday çıkıyor ama nadastaki gibi olmuyor.:)
Mısır yerlerinde anıza ekim yapılabilir, hafifce toprak yüzeyi düzeltilip mibzerle ekim yapılınca işçilik yarıya iniyor. Bu sene sürüp te ektim, hala pişmanım az önce sürgü+merdane çekip geldim anca düzeldi tarla.
.......ayni dusuncemi paylastinn tesekkurler

Anıza yapılan ekimlerde (toprak işlemesiz ekimde), ektiğiniz bitkinin kökleri önceki yıl ektiğiniz bitkinin kökleri tarafından oluşturulan ve pulluk vs gibi araçlar ile bozulmayan kök kanallarını kullanır ve daha derine iner. Dolayısıyla su ve besin maddelerinden daha yüksek oranda faydalanır. Anıza ekimde / toprak işlemesiz ekimde çok ağır (killi) topraklarda 4-5 yılda bir çizel kullanımı tavsiye edilir. Normal bir toprağa sahipseniz buna gerek yoktur.
Ot miktarının arttığı ise doğru değil. 0-30 cm derinliğinde bir metreküp toprakta milyonlarca ot tohumu bulunur. Tarlayı pulluk ile sürdüğünüz zaman bunlardan bir kısmını toprak yüzeyine çıkartır bir kısmını ise daha derin toprak katmalarına gömersiniz. Yukarı çıkardıklarınız çimlenir ve tarlanız otlanır. Derine gödükleriniz ise ' ' uykuya yatar ' ' ve çimlenmek için sizin tekrar tarlayı sürmenizi bekler.
Anıza ekim veya toprak işlemesiz ekimde normal hububat mibzerlerinin kullanılması tohumun açıkta kalması gibi sıkıntılar yaratır.

Yeni teknolojilere açık olmazsak, sadece ' ' köylü ' ' olabiliriz, hiçbir zaman ' ' çiftçi ' ' olamayız...