balya makinesinde 0 mı 2. el mi?

arkadaşlar balya makinesi için 43000 bin verip 0 makinemi almalıyım yoksa temiz 2004 galiganniye 25 binliramı vermeliyim. sizce 2. el makine ne kadar temiz olabilir sezonda bize çok sorun çıkarırmı. biliyosunuz 1 gün yatması zarar demek bu makinenin. yalnız 43 binlik makine peşin değil 18i peşin gerisi seneye... sizce ne yapmalıyım...

Ynt: balya makinesinde 0 mı 2. el mi?

butcene hangısı uygunsa onu tercıh etmelisin...ıkıncı el olarakta cok temız makınalar var guzelce bakıp ınceleyıp tercıhını ıkıncı elden yanada kullanabılırsın sezona gırmeden bakımını yapar değişcek parca varsa değiştirir hazırlarsın. Sıfır aldığında kullanıma bağlı olarak bikaç yıl bakımını yapar sorunsuzca kullanırsın Tabi sıfır arıza yapmıyacak sorun cıkarmıyacak dıye bır sey soz konusu değil bu aldıgın makınaya kullanımına göre değişecek bır durum...43 bın dedıgın hangı marka model? gallıgnanı sıfırı 57bın lira....

arkadaşın da dediği gibi makinın durumuna ve bütçene göre tercih yaparsın zati daha önce bi makina kullanmadıysan kafayı yersin ilk baş sıfırda olsa kırar dker bi taraflarını makina :D
ikinci el de ise 1 senede olsa binlerce balya bağlanmış yıpranmımş aletler war benim gibi yılda 5000 bin balya bağlayanından alırsan sorun yaşamazsın pek ama yinede biçerden fazla yağlancak yeri wardır biçerdne daha zor bence :D
birde paksan veya galigali alırsan daha iyi olur

SmhGwz link=topic=60087.msg652693#msg652693 date=1353654135' Alıntı:
arkadaşın da dediği gibi makinın durumuna ve bütçene göre tercih yaparsın zati daha önce bi makina kullanmadıysan kafayı yersin ilk baş sıfırda olsa kırar dker bi taraflarını makina :D
ikinci el de ise 1 senede olsa binlerce balya bağlanmış yıpranmımş aletler war benim gibi yılda 5000 bin balya bağlayanından alırsan sorun yaşamazsın pek ama yinede biçerden fazla yağlancak yeri wardır biçerdne daha zor bence :D
birde paksan veya galigali alırsan daha iyi olur

sayı olarak biçerden daha az grassörlük var...ve aynı biçerdöver gibi günlük 2 günlük zaman dilimlerinde yağlama gerektirecek aksamlar mevcut...iyi bir bakımla temiz kullanımla senelerce kullanılabilir Bence biçerdöver daha sıkıntılı balyanın biçer kadar derdi tasası yok arıza yapsa biçer kadar masrafıda olmaz....Biçer sıfır olmadıkca balyadan daha çok uğraştırıyor adamı:)

coyote26 link=topic=60087.msg652698#msg652698 date=1353656378' Alıntı:
sayı olarak biçerden daha az grassörlük var...ve aynı biçerdöver gibi günlük 2 günlük zaman dilimlerinde yağlama gerektirecek aksamlar mevcut...iyi bir bakımla temiz kullanımla senelerce kullanılabilir Bence biçerdöver daha sıkıntılı balyanın biçer kadar derdi tasası yok arıza yapsa biçer kadar masrafıda olmaz....Biçer sıfır olmadıkca balyadan daha çok uğraştırıyor adamı:)
ben kaba taslak dedim yani biçerde dikkatli oldumu hiç sorunsuz günlerce gidersin .. kocaman alet sonuçta hasar açtımı büyük açar ona dicek bişey demiyorum ben biçerle balyayı karşılaştırmadım sadece aletleri çözünce kadar sorunlar illa oluyor..
ama balyada ufak bi taş alır heryeri değiştirir. yada bağlarken ne güzel gider iğne keser yada bağlama gubundaki iğneyi kırar
geçen sene 520iydi sanırım adam 20 gün sorunsuz biçiim yaptı bi defa elektrik sorunu oldu oda aküden kaynaklı..
ama hem biz hemde o biçerin arkasındaki balya makinacının kaç defa sorunlarla karşılaştılar makinalarda galigali yani ama parçayı değiştirip yada kaynaklıp devam ediyorduk oda ayrı bişey :D

coyote26 link=topic=60087.msg652698#msg652698 date=1353656378' Alıntı:
sayı olarak den daha az grassörlük var...ve aynı biçerdöver gibi günlük 2 günlük zaman dilimlerinde yağlama gerektirecek aksamlar mevcut...iyi bir bakımla temiz kullanımla senelerce kullanılabilir Bence biçerdöver daha sıkıntılı balyanın biçer kadar derdi tasası yok arıza yapsa biçer kadar masrafıda olmaz....Biçer sıfır olmadıkca balyadan daha çok uğraştırıyor adamı:)
biçerdöverden daha fazla grassörlük var biçerdöverde daha az var gerçi bizim için sorun olmuyor yağ kovası var hava ile basıyoruz balye makinasına gelince almak içinde pek acele etmeyin daha süre var durumlar müsait ise sıfır alın bence makinayı sen bilirsin ama çok temiz 2. ellerde düşüyor acele etme dediğisemde iyice sezona az kala almayın fiyatlar yükseliyor

Ben yılın 8 ayına yakın bir dilimini balya makinası kullanarak geçiriyorum.Galigani nasıldır bilmem ama paksan için söylemek gerekirse pres odası ve şasi sinde eğilme veya çatlak yoksa diğerlerinin tamiri 1-2 bin tl ye halledilebilir.Azcıkta anlamak lazım makinanın tamiri mümkün olmayan yerlerinden.Bence ikinci el daha iyi olur

Ertuğ Aslan link=topic=60087.msg652708#msg652708 date=1353659812' Alıntı:
biçerdöverden daha fazla grassörlük var biçerdöverde daha az var gerçi bizim için sorun olmuyor yağ kovası var hava ile basıyoruz balye makinasına gelince almak içinde pek acele etmeyin daha süre var durumlar müsait ise sıfır alın bence makinayı sen bilirsin ama çok temiz 2. ellerde düşüyor acele etme dediğisemde iyice sezona az kala almayın fiyatlar yükseliyor
saydıktan sonra karşılastır bence balya makınasında en çok bağlama grubunda ve dişlilerde var grassörlük sayın bakın hepsini sonrada biçeri sayın karşılaştırın ÖRN...clayson 8060 ta 60-70 arası grassörlük mevcut Ben bunu baz alarak söylemiştim maksat muhabbet değil bilgi alışverişi....yağlama çok önemli yağlamadan üşenen parçayı eline alır sonuçta saatlerce toz altında çalışan ısınan parça bunlar...

ben balya makinesi işi yapıyorum gücün yetiyosa sıfır al ikinci eli aldın en kötü ihtimal 2-3 bin para harcarsın tarlaya girmeden ne sorunu cıkacağınıda bilemezsin harmanda hata yapar 3 -4 gün boş yatarsın sıkıntı olur sıfır al garantili olur gallignani tavsiyem olur senede 40 50 tane balya satıyorum tecrübeliyim yani.....

arkadaş ben busene sezon başı 96 model bir makine aldım galignani 20 bin tl ye sorunsuz tek bir kusuru yok hatta ve hatta pikabında 96 dan kalma orjinal sacı bilem duruyor anlıcagın model önemli degil önemli olan makine hor kullanılmadıgı sürece her yıl bakımını yaptıktan sonra her model sıfırdır anlıcagın sıfırına bir kucak para yani servet dökmeye gerek yok igcene bi araştır bak dolaş iyi bir miktara temiz bir makine bulursun

tümosancı sefa link=topic=60087.msg652973#msg652973 date=1353697582' Alıntı:
arkadaş ben busene sezon başı 96 model bir makine aldım galignani 20 bin tl ye sorunsuz tek bir kusuru yok hatta ve hatta pikabında 96 dan kalma orjinal sacı bilem duruyor anlıcagın model önemli degil önemli olan makine hor kullanılmadıgı sürece her yıl bakımını yaptıktan sonra her model sıfırdır anlıcagın sıfırına bir kucak para yani servet dökmeye gerek yok igcene bi araştır bak dolaş iyi bir miktara temiz bir makine bulursun
ha birde sölemeyi unuttum benim makineyi aldıgım adam da sıfır makine aldı galignani 1000 balya saman baglamadan şanzıman dagıttı makineyi aldıgım adam halen arıyor sat makineyi geri bana hemen alıyım diyor umarım anlamıştırsınız galignani hem yerli hem ital üretiliyor yerl,ler tırs çıktı sıfır alıcaksanda yerli olmamasına dikkat et

arkadaşlar cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ederim. bağlama gurubunun sorunlu olup olmadığını nasıl anlarız makineye baktığımız zaman pırıl pırıl parlıyp her tarafı tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum...

Balyacilik bicercilige gore daha rahattir ve bicerde bicerde balya makinasndan cok gresorlluk var...bi bicerci olarak iddia ediyorum bu konuyuda...
Makinayida butcen el veriyosa Alabiliyosan sifir al derim..

sıfır aldınmı arkana 2 yıl bakmazsın 2. el aldınmı daha uyguna alırsın ama ne olacağını bilemezsin.
ben çokçanları sıfır aldım biraz seri kullanmaktan birazda sınırlarını zorlamaktan bazı problemler yaşadım ikinci el bi makina olsaydı aynı problemleri yaşasaydım bana 5-6 bin tlye mal olurdu.

ibo71 link=topic=60087.msg653603#msg653603 date=1353837936' Alıntı:
arkadaşlar cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ederim. bağlama gurubunun sorunlu olup olmadığını nasıl anlarız makineye baktığımız zaman pırıl pırıl parlıyp her tarafı tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum...
baglama grubu önemi yok hal olcak ve maliyeti de fazla tutmaz en önemlisi şanzımanı bildigin tanıdıgın bir ustayı alıp yanına şanzıman kapagını açıp dişlilere bakıcasınız orda yıpranma ve dişlide leke yoksa sıkıntı yoktur ha birde şunu söliyim fazla çalışmış ve modeli hepeybi düşük olan bi makinenin zamanla balya aznesi açılma yapıyor anlıcagın nekadarda iş yapmadı derse müşteri anlıcak çok şeyi var