tarım ve sorunları

arkadaşlar
1- şuan ki üretim ve tarım politikalarından memnun musunuz?
2- verilen mazot , gübre ve prim desteklerinden fayda sağlıyormusunuz?
3-verilen teşviklerden hakkıyla yararlananınız var mı?
4-üretim ile sıkıntılarınız ne?
5- tarımda nasıl bir destekleme ve teşvik isterdiniz.
6-bankalar ve tarım kredi politikalarından memnuniyetiniz ve ya şikayetiniz ne?
7-ziraat odası,tarım birlikleri,tarım kredi çiftçi kuruluşlarından fayda ve beklentiniz ne?
8-en çok şikayetiniz ne bu konuda.

not. siyasi yorumlar olmadan kavga olmadan bilgi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ynt: tarım ve sorunları

bu sene en cok zoruma giden sey desteklerin ureticiye degilde almanc emeklilere gitmesiydi.. buna bi care bulunsun.. yilda 5 6 bin destek alip bide.koyluden kira parasi bekliolar.. diger konular direk siyahi cevaba musait oldugu icin yazmiycam..

1) Asla politikalardan memnun değilim,politika belli küçük köle olsun büyük daha çok büyüsün
2) Destekler konusu artık çözülmeli.Tarlayı eken insan almalı bu desteği,tarla sahibi değil.Aslında çözümü çok basit,neden kimse çözmek istemiyor anlamıyorum.Buna paralel olarak acilen miras ve tarım arazilerinin satışı hakkında bir çözüm yolu bulunmalı.
Son olarak da bu ziraat odaları vs kuruluşlar sadece belge basan değil de,çiftçinin yararına birşeyler yapmaya çalışan,makina ekipman alıp kiralayan,uygun fiyatla gübre mazot vs tarzı satışlar yapan yerlere dönüşmeli.
Kooperatif sisteminin de değişmesi gerektiğini düşünüyorum.

verilen gübre ve mazot desteğine destek denmezki.balıkçıya yatı olana ucuz mazot veriyorlarmış.çiftçiye neden ucuz mazot vermiyorlar anlamış değilim. kimin kaç dönüm yer ektiği belli.yılda 1 dönümde kullanılan mazotu belirlersin.herkesin ÇKS sine göre ucuz alacağı mazotu kooperatifler aracılığıyla verirsin.bence mazoy desteği böyle olmalı....

tarım yaptıgım kendi bölgem adına konuşayım daha bu bölgede tarla tapuları 1970 lerde ölen adamların üzerine görünüyor tapuları almak imkansız 5 dekar tarlanın 30 tane mirascısı var tarlalar her yıl boş görünüyor hal böyleyken toplulaştırma yapıldı ölü adamların tarlaları birleştirildi toplanmadan önce daha topluydu şimdi 5 dekar tarlayı 3 kişi ekiyor herkesin hissesi karıştı asıl sorun buralarda bu tarla desteklemesi derseniz onun adını bile bilen yok

Yapilacak birsey yok sistemde duzenli hic birsey yok gecen tarim ile gittim adam desteklemeyi bir sonraki sene veriyoruz diyor yani 2012 de hasat edilen yerleri 2013 te veriyorlarmia fakat hasat edilmis tarlanin toprak tahlilini istiyor destek vermek icin cok sacma diyor ama bakanlik istiyormis resmen toprak labaratuarlarina is cikarmak icin. Kucukler yakinda tamamen bitecek her soktorde oldugu gibi sadece buyukler kalacak

hepiniz dogru dogru yazmışınız.
aslında sorun çok.
üretilen mal deger görmüyor,şehirlinin kafasında mazot beleş gübre beleş mantıgı hakim.
destekler yetersiz ve dengesiz.
üretenle tüketenin zarar gördüğü bir politika var.
ithalat kesinlikle önlenmeli ve tedbir alınmalı.
çiftçi neden sesini çıkaramıyor veya agırlıgını hissetirmiyor?
tarım kredi,ziraat odaları başkanları köy agları araştırın.
teşvik var ama büyük ve hilekar olanlara var.
şura da 40 bin den fazla üye var sesi çıkan 10-20 kişi......
demekki suç çiftçide.....

köylü link=topic=60097.msg652717#msg652717 date=1353663605' Alıntı:
arkadaşlar
7-ziraat odası,tarım birlikleri,tarım kredi çiftçi kuruluşlarından fayda ve beklentiniz ne?

not. siyasi yorumlar olmadan kavga olmadan bilgi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
1.üretimi elimizden gelenin eniysini yaparak üretmeye calışıyoruz.ama üretilen hiç bir ürünün gercek degeri verilmiyor.
2.bu desdek işi .çömceyle verip kazanla alma işi.
3.teşvikden gecdik alın teriyle ürettiğimiz ürünü değerinde alan yokki.
4.masraflar artınca haliyle istediğin üretimde olmaz kanatindeyim.
5.desteği, teşviki tarlayı işletene emek verip ürün üretene verilmesinden yanayım.
6.köylümüsün cahilsin.ikinci sınıf insan muamelesi görülmekten.
7.faydadan gecdik.adamlar üstümüzde gene misali selam versen para istiyolar.
8.üretip emek verdiğim ürünün ,yetişdirdiğim hayvanın değeri neyse onu almak.kula kulluk deyil ,insan gibi yaşamak.tarım ve hayvancılkla ugraşan bir insan helali haramı bilir.kimsenin hakkını yemez kazancındada gözü olmaz .ürettiği ürünün kazancıda helal kazançtır.güzel ülkemizde tarım politikası ve üretene verilen değer olsa .inanın Türkiyede yoksul insan kalmaz.
aslında yazacak sey cokda yazsan nolcak.

Tarımda dünya üzerinde zaten bir üretim fazlası var yani büyük ülkeler ellerindeki malı sürekli eritmeye çalışıyorlar bunun için biodiesel ve biogas plant tesisleri kurmuş adamlar ama yinede elde mal çok o yüzden biz hiç üretmesek bile dışardan geldiğinde daha ucuza gelebilir.Bu yüzden Atamızın 90 yıl önce söylediği ' Köylü milletin efendisidir ' sözü bu yüzyılda biraz önemini kaybetmiş durumda.Yanlış anlaşılmasın ama birazda büyük resmi görmek lazım ürettiklerimize ihtiyaç olsa zaten bu sıkıntıların hiçbirini yaşamayız.Adam zaten dışarda daha az emekle daha az giderle daha az zararla daha az maliyetle üretmiş devlet neden bile bile bize oradan çok daha ucuza alabileceği birşey için size kat ve kat fazlasını ödesin.Üretmeye karşı değilim ama galiba dünya da yürütülen tarım faaliyetlerinin topu yanlış.Dünya kaynakları sizin bir tarladan nekadar mal ürettiğinize bakmayacak bunu üretirken nekadar temiz su kirlettiğinize kaç tane ağaç kestiginize nekadar petrol tükettiğinize bakacak...

köylü link=topic=60097.msg652717#msg652717 date=1353663605' Alıntı:
arkadaşlar

politika çok yanlış üretime degil üretmemeye teşvik ediliyor
hiçbir desteklemeden faydalanamıyorum çünkü arazileri kiralıyoruz tarla sahibi yattıgı yerden para alıyor,
mazot ucuz olmalı
ziraat odası,tarım birlikleri,tarım kredi çiftçi kuruluşları tek elde toplanmalı bir evrak için çifçi belgesi, muhtarın imzası, azanın imzasını istiyorlar halbuki bir çifçinin bütün kayıtları tarım müdürlüklerinde var bir bilgisayar çıktısıyla hepsi hallolabilir
**benim en çok şikayet ettigim konu dogru bilgiye ulaşamamak mesela
ben yeni başladım acemiyim veya cahilim kara düzen çifçilik yapıyorum bilgiye açım; fakat ulaşamıyorum sagdan soldan kulaktan dolma bilgilerle bu işi yapıyoruz her çifçiye bir danışman olmalı yönlendirilmeli vatandaş...
bu siteye de zaten o amaç için üye oldum bilgi ve paylaşım için herkese teşekkürler...

1342 link=topic=60097.msg652771#msg652771 date=1353674150' Alıntı:
Tarımda dünya üzerinde zaten bir üretim fazlası var yani büyük ülkeler ellerindeki malı sürekli eritmeye çalışıyorlar bunun için biodiesel ve biogas plant tesisleri kurmuş adamlar ama yinede elde mal çok o yüzden biz hiç üretmesek bile dışardan geldiğinde daha ucuza gelebilir.Bu yüzden Atamızın 90 yıl önce söylediği ' Köylü milletin efendisidir ' sözü bu yüzyılda biraz önemini kaybetmiş durumda.Yanlış anlaşılmasın ama birazda büyük resmi görmek lazım ürettiklerimize ihtiyaç olsa zaten bu sıkıntıların hiçbirini yaşamayız.Adam zaten dışarda daha az emekle daha az giderle daha az zararla daha az maliyetle üretmiş devlet neden bile bile bize oradan çok daha ucuza alabileceği birşey için size kat ve kat fazlasını ödesin.Üretmeye karşı değilim ama galiba dünya da yürütülen tarım faaliyetlerinin topu yanlış.Dünya kaynakları sizin bir tarladan nekadar mal ürettiğinize bakmayacak bunu üretirken nekadar temiz su kirlettiğinize kaç tane ağaç kestiginize nekadar petrol tükettiğinize bakacak...
[/quote
arkadaşım üretmeden tüketmek nasıl olur.ne zamana kadar dışardan alabilirsin.ülkemiz tarımsal üretim yapmadan tarımsal ürün satın alacak düzeydemi.yani bizim ülkemizde tarım alanları versimsizmi yada üretilen ürün kalitesizmi.burda mesele tarım yapmakiçin gerekli mazot ,gübre vs ihtiyacların diğer ülkelere nazaran cok hemde cok pahalı oluşu.tarımsal ürün üretirken kim ağaç kesiyormuş veyada su kaynaklarını kirletiyormuş.ben yazdıklarınızdan merak ettim acaba sizin mesleğiniz ne ,tarımla ne kadar içli dışlısınızki bu tür bi yorum yazma gergi duydunuz.

GECEN SENE RUSYA KURAKLIK VE YANGINLA BOGUŞTU BUGDAY FIYATLARI DUNYADA BAYA YUKSELMEYE GECTI
hem uretmesen sana dısardan malı ucuzmu verecekler ıcerdekı uretımı engellemek ıcın ucuz mal sunuyorlar
hukumet ıse tarım polıtıkası zaten yok destekleme oylesıne dısardakı malın ucuzlugunu hesap ederler ama ıcerdekı urunun uretım malıyetını kımse yapmaz