Kudret 100 Soru?

sevgili yeni seri erkunt kullananlar ve bilgi sahibi olanlar.bunların şanzıman yağı ile hidrolik yağları aynı mı yoksa ayrı ayrı yerlerden mi konuyor? arkasında 2 tane cam gösterge var biri şanzıman kısmının üzerinde biri hidrolik aksam üzerinde??? :S

Ynt: Kudret 100 Soru?

phantomerkunt link=topic=60162.msg653778#msg653778 date=1353869204' Alıntı:
sevgili yeni seri erkunt kullananlar ve bilgi sahibi olanlar.bunların şanzıman yağı ile hidrolik yağları aynı mı yoksa ayrı ayrı yerlerden mi konuyor? arkasında 2 tane cam gösterge var biri şanzıman kısmının üzerinde biri hidrolik aksam üzerinde??? :S

Tabiki de,şanzuman ve hidrolik yağları ayrı. Steyr lerde olduğu gibi. :)

ufukk link=topic=60162.msg653977#msg653977 date=1353916471' Alıntı:
Levent abi ,
Erkunt steir den epeyce esinlenmiş sanırım. :) Seninde eski bir Steir ci olarak tercih sebeplerinden biri bu olabilir mi?

Esinlenmekten de ötede,Erkunt 90-100-110 luk olan modellerinde birebir olarak steyr in kullanmış olduğu zf 557 yi kullanmakta... Şanzumandaki steyr etiketinin yanısıra,hidroliğin bölümünün üst kısmında boya ile kapatılmış olmasına rağmen steyr amblemini de görmek hiç de zor değil. 90 lık Erkunt aldım adı altında açmış olduğum konuya bir göz atarsanız,konu başlığındaki yorumum ve ilgili foto,Erkunt u neden tercih ettiğimin açıklamasıdır. :)

768 link=topic=60162.msg653980#msg653980 date=1353917765' Alıntı:
Esinlenmekten de ötede,Erkunt 90-100-110 luk olan modellerinde birebir olarak steyr in kullanmış olduğu zf 557 yi kullanmakta... Şanzumandaki steyr etiketinin yanısıra,hidroliğin bölümünün üst kısmında boya ile kapatılmış olmasına rağmen steyr amblemini de görmek hiç de zor değil. 90 lık Erkunt aldım adı altında açmış olduğum konuya bir göz atarsanız,konu başlığındaki yorumum ve ilgili foto,Erkunt u neden tercih ettiğimin açıklamasıdır. :)
Levent abi , aldıktan sonra senin traktörün tarla fotolarını görmedik hiç. Hangi aletleri aldın? Neler ile kullanıyon traktörü? Pullukları vs büyütebildin mi?

ufukk link=topic=60162.msg653983#msg653983 date=1353918117' Alıntı:
Levent abi , aldıktan sonra senin traktörün tarla fotolarını görmedik hiç. Hangi aletleri aldın? Neler ile kullanıyon traktörü? Pullukları vs büyütebildin mi?

Doğru,pottinger terra disk denemesi videosundan başka bir paylaşım yapamadım.Foto makinasını da benim çocuk, biraz bozmuş... Traktörün performansından gayet memnunum. Şimdilik, Ünlü nün 4 lü 14 no pulluklarını ve Doğsan dan da ayakları tiller tipi olan 29 ayaklı bir aysan aldım. İleriki yıllarda 9 lu bir patlatma ve bir de disk tiller alabilirsem başka da birşey gerekmez. Diğer işleri steyr yapıyor ve onun her malzemesi var. :)

ufukk link=topic=60162.msg654006#msg654006 date=1353927963' Alıntı:
Doğsan ' ın helezon yaylı diye geçen bir kültivatör çeşidi var anladığım kadarıyla eski aysan lardan daha yüksek galiba bu , nasıl memnun musun? Kaça mal oldu?

Evet, doğru anlamışsın. Bunun ayakları diğer marka kültivatörlerden biraz daha uzun ve diğerleri gibi dik olmayıp ay şeklinde kıvrık. Bildiğimiz kısa ayaklı tillerlerin incesi.Bir sürü fuar gezdim, Doğsan dan başka markalarda bu ayaklardan göremedim. Doğsan bunları özel olarak kendine yaptırıyor olmalı. Buğday yerlerini hazırlarken onları kullandım, gayet güzel. 4200 tl ye mal oldu.

768 link=topic=60162.msg654022#msg654022 date=1353935461' Alıntı:
Evet, doğru anlamışsın. Bunun ayakları diğer marka kültivatörlerden biraz daha uzun ve diğerleri gibi dik olmayıp ay şeklinde kıvrık. Bildiğimiz kısa ayaklı tillerlerin incesi.Bir sürü fuar gezdim, Doğsan dan başka markalarda bu ayaklardan göremedim. Doğsan bunları özel olarak kendine yaptırıyor olmalı. Buğday yerlerini hazırlarken onları kullandım, gayet güzel. 3200 tl ye mal oldu.
Fiyatıda normalmiş yüksek değil , acaba bu ayaklar diğer aysan şasilerine takılabilir mi?
Özellikle elimizde özdöken ayçiçek arası çapa makinası var ona uygulama düşüncesindesim , bu makina çok güzel işçilik yapıyor fakat ayakları normal aysan ayağı , bazen yağışlar olunca ayçiçek arasından geçene kadar bitki büyüyor , çapa makinası arasından geçmiyor. Bu doğsanın yeni ayakları daha yüksek sanırım , bu ayaklar çapalama makinasına uygulanırsa çok şahane olur , daha yükselir alet ve bitkinin arasından geçmek için daha fazla zamanım olur.
Ürün buydu..:http://www.ozdoken.com.tr/urunDetay.aspx?lang=tr-tr&urunID=7

phantomerkunt link=topic=60162.msg654076#msg654076 date=1353944438' Alıntı:
peki şanzıman yağı nereden konuluyor. ben hidroliğin üstündeki bir tapa var oradan koyunca üsteki camdaki yağ seviyesi artıyor o hidrolik yeri mi şanzıman yeri mi?

O hidrolik yağ tapası ve aynı zamanda da havalandırma nipeli olarak görev yapıyor. Sol üst taraftaki camlı tapa hidrolik yağının göstergesi. Şanzıman yağı koymak için sol kovandaki kırmızı boyalı, hallen anahtarı ile sökülebilen bir tapa var, o tapa da şanzıman yağı konulan tapa. Şanzıman yağının göstergesi de sağ kovandaki camlı tapa. :)

768 link=topic=60162.msg654022#msg654022 date=1353935461' Alıntı:
Evet, doğru anlamışsın. Bunun ayakları diğer marka kültivatörlerden biraz daha uzun ve diğerleri gibi dik olmayıp ay şeklinde kıvrık. Bildiğimiz kısa ayaklı tillerlerin incesi.Bir sürü fuar gezdim, Doğsan dan başka markalarda bu ayaklardan göremedim. Doğsan bunları özel olarak kendine yaptırıyor olmalı. Buğday yerlerini hazırlarken onları kullandım, gayet güzel. 3200 tl ye mal oldu.
Levent abi bu doğsandan benim kudret içinde gerekli benimki eski traktörden kalma aysan marka bir çok dişini senin tarif ettiğin ayaklarla değiştirdim malkaradan mı aldın başka yerden mi? fiyat uygun geldi sanayide normal aysan soruyorum çift merdaneli 4000 tl istiyorlar seninkinde merdane var mı

768 link=topic=60162.msg654089#msg654089 date=1353946881' Alıntı:
O hidrolik yağ tapası ve aynı zamanda da havalandırma nipeli olarak görev yapıyor. Sol üst taraftaki camlı tapa hidrolik yağının göstergesi. Şanzıman yağı koymak için sol kovandaki kırmızı boyalı, hallen anahtarı ile sökülebilen bir tapa var, o tapa da şanzıman yağı konulan tapa. Şanzıman yağının göstergesi de sağ kovandaki camlı tapa. :)
Bu hidrolik havalandırma nipelinden ve hdrolik çıkışlarından yağ kaçağı sendede oldumu Levent abi benimkinin arka kısmı yağ içinde kaldı mehmet ustaya gelmek lazım en kısa zamanda

onurs link=topic=60162.msg654236#msg654236 date=1353957322' Alıntı:
Levent abi bu doğsandan benim kudret içinde gerekli benimki eski traktörden kalma aysan marka bir çok dişini senin tarif ettiğin ayaklarla değiştirdim malkaradan mı aldın başka yerden mi? fiyat uygun geldi sanayide normal aysan soruyorum çift merdaneli 4000 tl istiyorlar seninkinde merdane var mı

Malkara dan aldım. Benimkinde de çift merdane var. Çok özür dilerim,fiyatı yanlış yazmışım, Pulluklar ile karıştırdım herhalde,benimkinin fiyatı da 4200 tl.

onurs link=topic=60162.msg654241#msg654241 date=1353957499' Alıntı:
Bu hidrolik havalandırma nipelinden ve hdrolik çıkışlarından yağ kaçağı sendede oldumu Levent abi benimkinin arka kısmı yağ içinde kaldı mehmet ustaya gelmek lazım en kısa zamanda

Evet,hidrolik çıkışlarından kaçak yok ama havalandırma nipelinden yağ kaçağı oldu. Fabrikadan uzatma bir aparat gönderdiler serviste taktık ama o da gerektiği kadar uzun değil. Diğer malzemelerde bir sorun olmuyor ama pullukla sürüm işinde traktör sağ tarafa yattığı zaman hava nipelinden tekrardan kaçak oldu. Tornacıya gidip ilave yolladıkları o aparatı biraz daha uzattırdım ve şimdi sorun yok. Yeni üretimlerde artık o bölümü uzatmışlar onlarda sorun yok... Bir ara Mehmet ustaya uğrayıp o aparatı sipariş et. Servisler onların hepsini değiştireceklermiş,fabrikadan o şekilde talimat gelmiş. :)