Avrupa'da süt isyanı...

HER YERE SÜT FIŞKIRTIYORLAR..GÜLMEKTEN ÖLDÜM.. aly-*-s

Milky day Farmers dump thousands of liters of milk on Brussels police, European Parliament
http://tr.euronews.com/2012/11/26/avrupa-da-sutculer-ayaklandi/

Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen yüzlerce çifçi Brüksel’de bulunan Avrupa Parlamentosu’nun önünde eylem yaptı. Çiftçiler böylece yüksek üretim maliyetlerini ve sütü düşük fiyata satmak zorunda bırakılmalarını protesto etti. Sütçüler sütün alım fiyatının tüm Avrupa’da litre başına 40 cent olmasını talep ediyor.

Çifçiler tepkilerini şöyle dile getirdi:

“Litre başına 40 cent’ten aşağı olursa geçimimizi sağlayamayız. Çalıştırma masrafları, hayvan yemleri, her şey pahalılaşıyor.”

“Eski kota sistemine karşıyız. Adil süt fiyatları için garanti istiyoruz. Resmen finansal çöküş içindeyiz.”

Çiftçiler sütün alım fiyatının tüm Avrupa’da litre başına 27 cent’ten 40 cent’e çıkarılmasını talep ediyor.

Avrupa Milletvekili Jose Bove şöyle konuştu:

“Ortak Tarım Politikası reformu bu konuda somut biz çözüm üretemezse, burada gördüğünüz çiftçilerin yarısı yarın yok olacak. Çiftçiler aslında yaptıkları eylem ile işimize devam etmek istiyoruz mesajını veriyor.”

Euronews muhabiri Natalia Richardson Brüksel’den bildiriyor:

“Avrupa’nın dört bir tarafından Brüksel’e gelen çiftçiler sabırlarının tükendiğini, Avrupa kurumlarının seslerini duyana kadar bulundukları yerden ayrılmayacaklarını belirtiyor.”

Ynt: Avrupa'da süt isyanı...

adamlar işlerine sahip çıkıyolar bizde gübre pahalanır ses yok mazot pahalanır ses yok saman pahalanır ses yok yem pahalanır ses yok aynı şekilde dünyanın etini doldururlar hayvan fiyatları dibe vurur ses yok süt para etmez inekler kesime gider ses yok hububat üç beş tüccarın elinde oyuncak olur ses yok biz çok mu zenginiz yada bizim adımıza sorularımızı çözen birileri mi var da susuyoruz :S :S :S

yavuz selim link=topic=60209.msg654637#msg654637 date=1354038006' Alıntı:
adamlar işlerine sahip çıkıyolar bizde gübre pahalanır ses yok mazot pahalanır ses yok saman pahalanır ses yok yem pahalanır ses yok aynı şekilde dünyanın etini doldururlar hayvan fiyatları dibe vurur ses yok süt para etmez inekler kesime gider ses yok hububat üç beş tüccarın elinde oyuncak olur ses yok biz çok mu zenginiz yada bizim adımıza sorularımızı çözen birileri mi var da susuyoruz :S :S :S

Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Aynen bizde herzaman bir teslimiyetçilik var dediğiniz gibi gelen vuruyor giden vuruyor olan bizim çiftçimize oluyor bir dernekleşme bile kuramamışızki bu ülkenin en çok uğraştı iş kolu olmasına rağmen acilen bir kurumsallaşmaya gitmek lazım öyle koperatiflerlede olacak iş değil bu malesef bölgesel tarım sendikaları kurmak gerek işte o zaman hakkımızı gerektiğinde koruyabilelim ve ayakta durabilelim.Bence ' ' böyle giderse ' ' diye bir çok çiftçi arkadasımız konuya başlar dert açmaya başladığında ama hep böyle gidiyor ee peki nerde savurduğunuz restler diye sormaz mı adama karşıdaki ve o zamanda öyle kendinin bildiğine atı sürer elindeki güçle karşındaki kurumlar veya şahıslar.İlk önce malımızın arakasında bilinçli bir şekilde durmalıyız.İşte biz birlik olamazsak milletin efendisi değil anca yamağı olur çiftçimiz.O yüzden birlikse tam manalı bilinçli bir birlik oluşturmak lazım diye düşünüyorum.Öncelikle benim içinde olduğum oluşum ilk önce beni anlamalı benim ihtiyacımı bilmeli bana rehber olabilmeli beni savunabilmeli mesela sırf pazar bulmak maksatlı olmamalı .

Not : Biraz söylediklerim ağır kaçtı ama kusra bakmayın ama gerçekler bu bence.

Allah ' a emanet olun.

Bu adamlar bizim yerimizde olsunlar ahirda kendilerini asarlar. Adamlarin üretimleri kadar protestolarida bilincli. Bizde kimse 100 litre süte kiyip sokaga dökmez sesini duyurmak icin...Her 5 senede bir ayni seylerin olmasina ön ayak olurlar.. Ondan sonra köykahvelerinde, tarim kanallarinda basarlar agidi.. Bu kadar sizofren bir milletiz iste..

avrupa üreticisi aldığı destekleme ve ucuz maliyete rağmen, ayaklanıyorsa.
biz işi nasıl çeviriyoruzki , hiç kimseden gık çıkmıyor. anlamadım...
madem artan girdilere aynı oranda et,süt,buğday vb. fiyatları artmıyor,
her geçen yıl girdi ve çıktı farkı açıldığı halde, üreticiden ses çıkmayıp hakkını isteyemiyorsa, müstehak demekki...
yanlış hatırlamıyorsam,90 ' lı yılların sonunda 1 litre sütle, 1 litre mazot aynı fiyattı.
şimdi arsı çok açıldı. bazı bölgelerde süt halen 50-60 kuruş..........
yaklaşık 7 katı zam almış mazot.............
adamlar bizim durumda olsa,isyan edecek demekki....

Biz ne gösteri yaparken , nede hadi gelin bir birlik kuralım dediğimizde 3-4 kişi bir araya gelebiliyoruz. Bir araya gelsek bile bir süre sonra birbirimizi yemeye başlıyoruz. İstisna durumları saymayın lütfen. Neredeyse herköyde kooperatif vardı Trakyada , aslında çok güzel bir yapı , köylünün ürününü değerlendirmek için kurulmuş , girdilerini daha ucuza mal etmek için kurulmuş. Lakin siyaset işlerinden , hısım akrabalık işlerinden doğru düzgün yönetilemedi , çapsız çupsuz adamlar sırf bu nedelerle yönetime seçildiler. Vasıflı adamlar , akıllı adamlar sırf arkasında bu bahsettiklerim yok diye yönetime giremediler.Seçilen adamlarda , yediler bitirdiler , düzgün kararlar alamadılar , ticaret şakaya gelmez. Sonunda kapandı gitti.
Kendi ürününün fiyatını kendin belirleyemiyorsan bunları yaşamaya mahkumsun işin özü bu. Seni temsil edecek parlementoda sözcülerin yoksa , kendini anlatamıyorsan haklı davanda haksız duruma düşersin bunları yaşamaya mahkumsun. Benim bu konularda gelecektende pek umudum yok , köylerde çoğunda aynı bilinçsizlik , aynı vurdumduymazlık artarak devam ediyor. Mesele ona oy verdin buna oy verdin meselesi değil benim görüşüm. Bu vizyon olmadıkça yanlış teşhis koydukça bunlar devam edecek.

aslında butun olay çiftçinin halkın kendınden kaynaklanıyor herkes kolay yoldan para kazanma peşinde herkes fırsat arıyor kimse düzgün bir yol tiş dünüp para kazanayım demiyor oda karma karışık bir politika çıkarıyor. Yalan dolan sahtekarlık menfaatçılık adam kayırma gibi karektersizliklere karşı gelmek şart ilk olarak...