+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/4 1234 SonuncuSonuncu
65 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Saman 1 liraya koşuyor
  'Sakla samanı gelir zamanı' atasözü gerçek oldu. İthalata rağmen saman fiyatı artıyor. Besiciliğin yaygın olduğu Kars, Erzurum ve diğer doğu illerinde samanın kilosu 1 liraya dayandı. Önümüzde zorlu bir kış var. Besici saman bulmakta zorlanıyor. Bulsa bile fiyatı çok yüksek. Yeni ürün hasadına en az 6 ay olduğu düşünüldüğünde fiyatın daha da artması bekleniyor.

  Saman fiyatı hayvancılığa nasıl yansıyacak?

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bakanlığın 2013 yılı Bütçe Sunuş konuşmasında samanla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: 'Bu günlerde çok konuşulan samanda 2011 yılı üretimi 28,3 milyon tondur. İthal edilen saman miktarı ise sadece 461 tondur. Saman ile ilgili yaşanan sorun bu yıl Nisan yağışlarının bazı bölgelerde yetersiz olmasından kaynaklanmakta olup, 'Türkiye ' de saman kalmadı, bitti de mecburiyetten ithal ediliyor.' diye bir durum söz konusu değildir.'

  Bu sözlerde bile samanın ne kadar küçümsendiği ortadadır. Bakan ' ın yaptığı gibi hayvancılık sektöründe de genel olarak saman sorunu çok küçümsendi. Bazıları hayvana saman yedirilmesine bile gerek olmadığını söyledi. Samanı dolgu malzemesi olarak görenler oldu. Oysa, hayvancılık için saman önemli. Önemi, yokluğunda daha iyi anlaşıldı.

  Saman fiyatı durup dururken artmadı. Hayvancılığa verilen kredilerle çok sayıda işletme kuruldu. Hayvan varlığı arttı. Saman ve diğer kaba yemlerin üretimi aynı oranda artmadı. Yeterli saman olmayınca fiyat yükseliyor.

  Sezon başında ot ve samanda sorun yaşanacağı belliydi. Fakat, Bakanlık, sadece samanla ilgili değil genel olarak yem üretimi ve fiyatı ile ilgili uyarıları dikkate almadı. Geçmişte çiğ süt ve kırmızı etteki uyarıları dikkate almadığı gibi.

  Bakanlık, böyle kriz dönemlerinde hep aynı yönteme başvuruyor. Sektörün uyarıları doğrultusunda önlem almak yerine, 'fiyat yükselirse yükselsin, ithalat yapar üreticiyi terbiye eder fiyatları düşürürüz' anlayışı ile faturası çok ağır bir yöntem uyguluyor. Fakat, kırmızı ette olduğu gibi samanda da ithalata rağmen fiyat yükseliyor.

  Bildiğimiz kadarıyla Türkiye, cumhuriyet tarihinde ilk kez saman ithal ediyor. Bakan Mehdi Eker, saman ithalatına ilişkin kararı açıklarken, Kamunun yani devletin saman ithalatı yapmayacağını, özel sektörün önünü açarak onların ithalat yapabileceğini söylemişti. Bu söylem bile saman ithalatından duyulan rahatsızlığı yansıtıyor.

  Özel sektörün ithalat yapması bu utancı ortadan kaldırmıyor. Saman ithalatı, tarım ve özellikle hayvancılık politikasının iflas ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Bu ülkeye bir kilo saman ithal edilmesi bile tarım politikası açısından utanç vericidir. Çünkü, ülkenin tarlaları boş, üreticileri tarlaya giremezken saman ithal edilmesini Nisan ' da bazı bölgelerin az yağış alması ile açıklanamaz.

  İthalat, saman fiyatını düşürdü mü?

  Fiyatın düşmesi bir yana ithalata rağmen fiyat artıyor. İthalat başlamadan önce saman fiyatı 35-40 kuruştu. Şimdi 1 liraya dayandı. Fiyat 1 liraya koşarken, bu fiyata rağmen saman yok. İthalat sanıldığı gibi kolay ve ucuz değil. Alınan ülkede ucuz gibi görünse de nakliye nedeniyle Türkiye ' ye maliyeti yüksek.

  Almanya ' dan yazan okurumuz Sadık Ertan saman ithalatı ile ilgili yaşadıklarını şöyle özetliyor: 'Yazılarınızı ilgiyle ve dikkatle okuyorum. Tarım ve özellikle hayvancılıkla ilgili Türkiye`deki gelişmeleri sizin sütunlarınızdan takip ediyorum. Hayvancılıkla ilgili işleri Letonya, Litvanya ve Estonya ' da devam ettiriyorum. Bazen Türkiye`ye besilik göndermenin yanı sıra, İsveç ve Finlandiya ' ya da hayvan ve et ihracatımız var.

  Son zamanlarda Türkiye ' den çok sayıda yem (saman ve kuru yonca) isteyen oldu. Biz buradaki çiftliğimize saman veya otun kilosunu en fazla 10 kuruşa gelecek şekilde alıyoruz. Yani Türkiye ile çok ciddi fiyat farkı var. Ama bu samanı karayolu ile Türkiye ' ye göndermek çok maliyetli. Neredeyse Türkiye fiyatına geliyor. En ekonomik olanı gemi ile göndermek. Ama komple gemi maliyetini karşılayacak bir baba yiğit alıcı çıkmadı, şu ana kadar. Herkese maliyetleri söylüyoruz. Yem isteyenler bu fiyata razı olduklarını, Türkiye ' de yem bulamadıklarından yakınıyor.

  En az 5 bin ton gibi bir miktarda saman almak gerekiyor. Rulo halinden dört köşe şekle, yani gemiye en optimum yüklemeye hazır hale getirmek gerekiyor. Bu miktar için iç nakliye, ki bu yüzlerce TIR demektir. Bunu göze almak lazım. Aynı zamanda limana da küçük çaplı paketleme tesisi kurmak gerekiyor. Yani saman alıp götürmek pek o kadar da kolay değil. En azından bizim iş yaptığımız yerlerden Türkiye ' ye henüz 1 gram bile ot gitmedi.

  Öte yandan Baltık ülkeleri ve Avrupa ' nın birçok yeri, yılın hemen her ayında yağmur alıyor. Bu yüzden meralık alanlar bu sene en az iki kez biçildi. Buğday samanını saymıyorum. Yani hem ot, hem saman, hem de yonca bol. Hatta birçok yerde tarladan ahırlara getirmiyorlar bile. Tarlada kalıp öylece çürüyor. Avrupa Birliği, her ot balyasına Brüksel ' den sübvanse euroları gönderiyor. Fiyatın neden bu kadar ucuz olduğunu tahmin edebilirsiniz.'


  Sadık Ertan ' ın yazdıklarından anlaşıldığı kadarıyla ithalat ciddiye alınarak iyi bir organizasyon yapılsaydı saman sorunu çözülebilirdi. Fakat, Türkiye ' yi saman ithalatına muhtaç hale getirenler, ithalat organizasyonunu yapmaktan aciz. Özetle, saman fiyatı 1 liraya dayandı. Besiciler endişeli.Bu kış çok zor geçecek. Hayvancılık sektörü için bitmeyen krizlere bir yenisi eklendi. Baharı görebilenler şanslı olacak

  Ali Ekber YILDIRIM

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  ee ne demişler herkesin bi parlama yıldız olma dönemi warıdr
  hayırlsıı olsun yanlız hayvancılıkla ugraşanlar için durum wahim..

 3. #3
  coyote26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Şubat 2008
  Şehir
  ESKİŞEHİR / Merkez
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,960
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  Kars Erzurum yoresınde Samanın kılosu Harman sezonunda da aynı paraydı zaten...Harman sezonunda Karstan Ankara Bala ya Ve Eskısehır Cıfteler ılcesıne saman almak ıcın gelen çoktu....Ne kadar hayvancılık ıcın kucumsensede saman onemlıdir besleyıcı degerı yoktur ama tokluk hissi verir...Saglam sayıda kuru stok yapanlar bu yıl güzel kazanacaklar...Hiç bu kadar revaçta olmamıştı saman ıthalat noktasına kadar gelınmıs ama ıthal edılen mıktar bana göre komedi bir rakam Bir kamyon balyanın 10-12 ton oldugunu varsayalım Ithal edılen mıktar 45-50 kamyon balya demektir...İşin özüne inersek herşeyde olduğu gibi aracı kazanıyor arkadaşlar üreticisinden yada direk stok yapandan tedarik ettiğiniz taktirde kılosu 1 tl yi bulmaz en azından şuan için bulmaz...Anadoluyu gezip stok yapanları bulup almaları gerekecektir çünkü stok yapan ayağına müşteri gelmesini bekler....Hayvancılıkla uğraşan ve samanı dışarıdan alanlar için vahim bir durum Umarım fazla sıkıntı yaşanmadan kışı atlatır üreticimiz....

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,122
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  herşeyin yokluğu kötü.önümüzden gelen kış .elinde yeterli samanı olmayıpda hayvancılık yapanlar için zor günler bekliyo.allah yardımcıları olsun.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  19 Eylül 2010
  Mesajlar
  225
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  kanagalda harmanda 25 kuruştan satıldı.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  23 Mart 2011
  Şehir
  SİVAS
  Yaş
  43
  Mesajlar
  1,209
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  Allah cümlemize yardım eder inşllh.
  saman bulamayıp,düşük piyasaya rağmen hayvanını satmak istesede, pek alıcı da yok hayvan pazarlarında
  becerebilsekde hayvan ihraç etsek bari...... noo-*-s

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  23 Kasım 2010
  Şehir
  adana çukurova
  Yaş
  35
  Mesajlar
  2,742
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  BEN 600-650 ye veriyim alan varsa )))

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  28 Nisan 2011
  Şehir
  KARS
  Yaş
  25
  Mesajlar
  1,633
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  arkadaşlar harman zamanı karsta samanın tonu 400 ile 450 den gidiyordu şimdi ise 1050 tl oldu tonu ve önümüzde ağır kış var hayvanlarımız 15 gündür içeride yemeye başladı ve mayısa kadar da içeride yiyecekler yaklaşık 5 buçuk altı ay içerde yiyorlar hayvanlarımızı satalım desek alan yok ete kestirelim desek gebe hayvanlar göz göre göre onun günahına girilmez kimsenin vicdanı kabul etmez allah yardımcımız olsun durum gerçekten çok vahim hesaplamalarıma göre martta stokladığım saman bitecek şimdiden kara kara düşünmeye başladım ne yapacağımı gezegen nickli ibrahim abim gelip senden 60 kuruşa alsam adana dan burya nakliye ile birlikte gine 1000 tl ye yakın bir rakama ulaşacak işimiz çok zor ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız devletin bu duruma dur demesini bekliyoruz ama işte bizdeki de boş beklenti inanın 1 hayvanı satacam ki 1 hayvana bahara kadar bakacak saman alayım içim çok dolu ama işte burda yazılmıyo....

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  07 Mart 2010
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  36
  Mesajlar
  145
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  birazda köylünün malı para etsin.evvelki sene sapı tarladan temizliycek adam yoktu bedava olunca malcılar burun kıvırdı almadı.bi balyacı geldi 2 bin tane bağladı balyalar tarlada kaldı satamadı kaçtı gitti adam. ben balyaları hemde hazır bağlanmış 25 kg lık balyayı bedava vercek adam bulamadım.tarla temizlemek için gece tarla tarla dolaşıp balyaları yaktım malcılar burun kıvırdı bedava olunca.bu sene hergün biri geliyodu sap lazım diye.bende hepsini yabancı bi balyacıya sattım.her varflığın bi yokluğu muhakkak oluyo.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,737
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  İki gönül bir olunca samanlık seyran olurmuş. 40 inek bir olunca samanlık TALAN olacak gibi geliyor.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  28 Nisan 2011
  Şehir
  KARS
  Yaş
  25
  Mesajlar
  1,633
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  Alıntı takmaklı link=topic=60210.msg654823#msg654823 date=1354052075 Nickli Üyeden Alıntı
  birazda köylünün malı para etsin.evvelki sene sapı tarladan temizliycek adam yoktu bedava olunca malcılar burun kıvırdı almadı.bi balyacı geldi 2 bin tane bağladı balyalar tarlada kaldı satamadı kaçtı gitti adam. ben balyaları hemde hazır bağlanmış 25 kg lık balyayı bedava vercek adam bulamadım.tarla temizlemek için gece tarla tarla dolaşıp balyaları yaktım malcılar burun kıvırdı bedava olunca.bu sene hergün biri geliyodu sap lazım diye.bende hepsini yabancı bi balyacıya sattım.her varflığın bi yokluğu muhakkak oluyo.
  arkadaşım bende köylüyüm köylünün malı para etsin bişey dediğimiz yok heralde sana uzaktan davulun sesi hoş geliyor kg fiyatı 1 lira diyorum 1 inekte 1 kış sezonunda en az sadece saman olarak 2 ton yer oda eder 2 bin tl zaten ederi de o eee artık gerisini sen düşün daha bişey demiyorum bende köylüyüm istiyorum ki mahsülümüz para etsin ama 1 lira da edip karşıda ki adamı da mağdur duruma düşürmesin bilmem anlatabildim mi

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  28 Nisan 2011
  Şehir
  KARS
  Yaş
  25
  Mesajlar
  1,633
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  Alıntı nailyetek link=topic=60210.msg654826#msg654826 date=1354052225 Nickli Üyeden Alıntı
  İki gönül bir olunca samanlık seyran olurmuş. 40 inek bir olunca samanlık TALAN olacak gibi geliyor.
  valla abi iki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyo artık burda samanlığın için bomboş kalıyo harap oldu olacağı kadar zaten

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  07 Mart 2010
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  36
  Mesajlar
  145
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  ben besicilikte yaptım hayvan ne yer bilirim.benim görüşüm bu .benim bedava balyayı tarladan almıyan adama acımam ben samanlık dolu zaten kar yere düşünce bakcaz bakam kaç para ede balya.malcıların işi zor bu sene.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  07 Mart 2010
  Şehir
  TÜRKİYE
  Yaş
  34
  Mesajlar
  1,603
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  Stokcular voleyi vuracak.

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  07 Mart 2010
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  36
  Mesajlar
  145
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  kendi malını içeri koyan stokçu olmaz.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,737
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  Kul sıkışmadıkca hızır yetişmezmiş. Her sene 1 Ekimde hayvanları ahıra çekiyorduk, bu sene Kasım çıktı çıkacak hala gütmeye devam ediyoruz, kırağı 2 gün önce düştü. İnşallah herkesin samanı yeter, satacak olanlarada hayırlı müşteriler denkgelir.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  01 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,662
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  Darı sapı in, saman out..

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  23 Mart 2011
  Şehir
  SİVAS
  Yaş
  43
  Mesajlar
  1,209
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  Alıntı delihan link=topic=60210.msg654819#msg654819 date=1354051800 Nickli Üyeden Alıntı
  arkadaşlar harman zamanı karsta samanın tonu 400 ile 450 den gidiyordu şimdi ise 1050 tl oldu tonu ve önümüzde ağır kış var hayvanlarımız 15 gündür içeride yemeye başladı ve mayısa kadar da içeride yiyecekler yaklaşık 5 buçuk altı ay içerde yiyorlar hayvanlarımızı satalım desek alan yok ete kestirelim desek gebe hayvanlar göz göre göre onun günahına girilmez kimsenin vicdanı kabul etmez allah yardımcımız olsun durum gerçekten çok vahim hesaplamalarıma göre martta stokladığım saman bitecek şimdiden kara kara düşünmeye başladım ne yapacağımı gezegen nickli ibrahim abim gelip senden 60 kuruşa alsam adana dan burya nakliye ile birlikte gine 1000 tl ye yakın bir rakama ulaşacak işimiz çok zor ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız devletin bu duruma dur demesini bekliyoruz ama işte bizdeki de boş beklenti inanın 1 hayvanı satacam ki 1 hayvana bahara kadar bakacak saman alayım içim çok dolu ama işte burda yazılmıyo....
  Allah yardımcın olur inşllh... eski usul dağdan keven alanlar bile varmış,
  çoğumuz babamızdan dedemizden duymuşuzdur, saman bitince çekilen sıkıntıları. dağdan meşe yaprağı veya keven almak gibi alternatifler...
  maziye tekrar döndük. çoğu önemsemesede saman olmayan için, çok önemli bir kaba yem, yokluğu una, arpaya vb. benzemez, olmayınca çaresi yok işte.
  ALLAH beterinden saklar inşllh...

  Alıntı takmaklı link=topic=60210.msg654823#msg654823 date=1354052075 Nickli Üyeden Alıntı
  birazda köylünün malı para etsin.evvelki sene sapı tarladan temizliycek adam yoktu bedava olunca malcılar burun kıvırdı almadı.bi balyacı geldi 2 bin tane bağladı balyalar tarlada kaldı satamadı kaçtı gitti adam. ben balyaları hemde hazır bağlanmış 25 kg lık balyayı bedava vercek adam bulamadım.tarla temizlemek için gece tarla tarla dolaşıp balyaları yaktım malcılar burun kıvırdı bedava olunca.bu sene hergün biri geliyodu sap lazım diye.bende hepsini yabancı bi balyacıya sattım.her varflığın bi yokluğu muhakkak oluyo.
  hayvanda köylünün malı senin sapta.
  saman bol olduğu yıllar oldu doğrudur, bi çoğumuz yakmak zorunda kaldık. ama kıymetini bilip değerlendire bilirdik. zamanında yakmayıp tekrar gübre olarak toprağa karıştırabilirdik mesala.
  bazı şeylerin kıymeti elimizden uçup gittikten sonra anlaşılıyor.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  07 Mart 2010
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  36
  Mesajlar
  145
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  şartlar zor ALLAH herkesin işini rast getirsin.iyiki balya var dedik ha stokçuda olduk.

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,122
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Saman 1 liraya koşuyor  Alıntı delihan link=topic=60210.msg654819#msg654819 date=1354051800 Nickli Üyeden Alıntı
  arkadaşlar harman zamanı karsta samanın tonu 400 ile 450 den gidiyordu şimdi ise 1050 tl oldu tonu ve önümüzde ağır kış var hayvanlarımız 15 gündür içeride yemeye başladı ve mayısa kadar da içeride yiyecekler yaklaşık 5 buçuk altı ay içerde yiyorlar hayvanlarımızı satalım desek alan yok ete kestirelim desek gebe hayvanlar göz göre göre onun günahına girilmez kimsenin vicdanı kabul etmez allah yardımcımız olsun durum gerçekten çok vahim hesaplamalarıma göre martta stokladığım saman bitecek şimdiden kara kara düşünmeye başladım ne yapacağımı gezegen nickli ibrahim abim gelip senden 60 kuruşa alsam adana dan burya nakliye ile birlikte gine 1000 tl ye yakın bir rakama ulaşacak işimiz çok zor ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız devletin bu duruma dur demesini bekliyoruz ama işte bizdeki de boş beklenti inanın 1 hayvanı satacam ki 1 hayvana bahara kadar bakacak saman alayım içim çok dolu ama işte burda yazılmıyo....
  allah yardımcınız olsun .bizim burda eskiden kar cok yağıpda kış uzun olunca.saman bitince toprak evlerin üstünü acıp ordaki samanları yedirilermiş .zor bi durum.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/4 1234 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tümosan Maxima 115 lık 6 lı pulluk koşuyor
  Konu Sahibi zac Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 28.Ağustos.2014, 19:41
 2. Sarımsak zam şampiyonluğuna koşuyor
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Ağustos.2014, 12:34
 3. Balıkçıdan 2.5 liraya alınıyor 300 liraya satılıyor
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Arı Yetiştiriciliği
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 12.Ekim.2013, 21:07
 4. Enerji firmaları Konya'ya koşuyor
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 13.Mayıs.2013, 20:39
 5. SAMAN FİYATI NEREYE KOŞUYOR
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 09.Nisan.2012, 09:14

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status