FİATAGRİ 100-90 & GASPARDO ANIZA EKİM MAKİNASI [2012]...!!!

Ynt: FİATAGRİ 100-90 & GASPARDO ANIZA EKİM MAKİNASI [2012]...!!!

Bu iste en tecrübeliniz olarak ilk yorumuda ben yapayim..:)))

Mekanizma tekerlerden degilde soldaki carkdan aliyor gücünü. Kesinlikle sola dönüs olmuyor kurslar yerdeyken..Siraya giriste kurslar degil komple makine yere iniyor ve cark topraga deger degmez sistem calisiyori.Bizimki 16 sira idi..266 golda taktik yemedi.. Bizimkilere göre cok kalin ve saglam silindirler ve yanlarinda bicaklar var.. Yarilan topraga tohum ve gübre birakiliyor silindirlerin üst kismindaki bölümle toprak tekrar sikistiriliyor.. Ben güvenemeyip üzerine merdane cektim.. Ama dikkat ettigim bisey var.. Anizin cok oldugu yerler daha cabuk yeserdi.. Bunlarin daha gelismisleri var sanirim.. Özdökerin eski bir makinasiyla ektim ben. Yalan degilse 3 yil önce 47000 ne almislar o zaman...

emrah ağan link=topic=60214.msg654760#msg654760 date=1354047014' Alıntı:
güzel paylaşım.acaba verim farkı olmuyor mu tarlayı işleyerek ekmekle anıza ekmek arasında.bu arada videonun 2dak 32 sn sinde tavşan kaçıyor traktörün önünden. zuha-*-s
Amerikada cok yaygin bir uygulama gardas bu.. Ilk sene verimde degisiklik olmamakla beraber 3. seneden sonra 20% kaydedilmis.. Mazott ve zaman tasarrfuda göz ardi edilecek sey degil tabi.. Önden misir silaj yapilirken arkasindaki traktörle tekrar bugday ekiyorlar...

satocan58 link=topic=60214.msg654781#msg654781 date=1354048208' Alıntı:
Mibzeri erdal. Bu sene catak dan sorumlu mühendis kombine yerine bunu almamizi söyledi. 21000 mis simdi sakalaginki...
peki hangisini düşünüyorsun kombineyimi ?
bu arada çatak başlamadan bitmiş galiba yine kaçırdık.

satocan58 link=topic=60214.msg654781#msg654781 date=1354048208' Alıntı:
Mibzeri erdal. Bu sene catak dan sorumlu mühendis kombine yerine bunu almamizi söyledi. 21000 mis simdi sakalaginki...
Özdöken 17 bın cıvarında az da ucuz olabılır 15 lıgı

emrah ağan link=topic=60214.msg654760#msg654760 date=1354047014' Alıntı:
güzel paylaşım.acaba verim farkı olmuyor mu tarlayı işleyerek ekmekle anıza ekmek arasında.bu arada videonun 2dak 32 sn sinde tavşan kaçıyor traktörün önünden. zuha-*-s
son anda kurtardı tavşan :D
erdal600 link=topic=60214.msg654790#msg654790 date=1354049362' Alıntı:
Özdöken 17 bın cıvarında az da ucuz olabılır 15 lıgı
piyasa oyurdukça ucuzlayacaktır...

nailyetek link=topic=60214.msg654788#msg654788 date=1354049269' Alıntı:
Aga, Avrupa görmüş adamın hali başka. İnşallah verimlere de yansır.
avrupa görmenin disinda biraz deli cesareti diyelim abi..))) Valla ben kafaya koydum. Bu isi herkesden kesden iyi yapacam.. Benim amacim para kazanmak, babamlar gibi hoby amacli yapmiycam.. Bu sene birde pellet tavuk b*ku denedim.. Bakalim o nasil cikacak.. YOl kenarina basmisimki enolayi, yine iyi cikarsa hepsi köylüye tohumluk olarak gidecek.
bereket. link=topic=60214.msg654787#msg654787 date=1354049154' Alıntı:
peki hangisini düşünüyorsun kombineyimi ?
bu arada çatak başlamadan bitmiş galiba yine kaçırdık.
Valla bu 3. senesiydi kadim abi. Gecen sene ve önceki sene basvuranlar 60 tl destek aliyorlar. Ben 3 sene boyunca 30 alacam. Yildizelinde Yavuda bizde(karakaya) ve güneykaya da var. Sarkisladada bi makina olmasi lazim.. Hakan bey sagolsun basvuru tarihi bitmis olmasina ragmen ek süre istedi ve onaylatti.. Ektikden 2 hafta sonra köye liste asmislardi. Bi benim ismim var gerci. Bu hafta parayi bekliyoruz hatta..Kombineyi sakalak aldik.. Kombine derken su bildigimiz hububat mibzeri.. Nohut, yonca vs ektigi icin kombine diye geciyor..

satocan58 link=topic=60214.msg654798#msg654798 date=1354049900' Alıntı:
avrupa görmenin disinda biraz deli cesareti diyelim abi..))) Valla ben kafaya koydum. Bu isi herkesden kesden iyi yapacam.. Benim amacim para kazanmak, babamlar gibi hoby amacli yapmiycam.. Bu sene birde pellet tavuk b*ku denedim.. Bakalim o nasil cikacak.. YOl kenarina basmisimki enolayi, yine iyi cikarsa hepsi köylüye tohumluk olarak gidecek. Valla bu 3. senesiydi kadim abi. Gecen sene ve önceki sene basvuranlar 60 tl destek aliyorlar. Ben 3 sene boyunca 30 alacam. Yildizelinde Yavuda bizde(karakaya) ve güneykaya da var. Sarkisladada bi makina olmasi lazim.. Hakan bey sagolsun basvuru tarihi bitmis olmasina ragmen ek süre istedi ve onaylatti.. Ektikden 2 hafta sonra köye liste asmislardi. Bi benim ismim var gerci. Bu hafta parayi bekliyoruz hatta..Kombineyi sakalak aldik.. Kombine derken su bildigimiz hububat mibzeri.. Nohut, yonca vs ektigi icin kombine diye geciyor..
tşkkrlr.inşllh sadece köylüye değil tüm trakkulübe örnek olursun... alk-*s
anıza ekim mibzeri, çok sert (sığır çiğnemiş) toprakları ekebiliyormu, yüzünde kalma filan oluyormu.
bide asıl sorun genelde kıraç arazi nadasa bırakılıyor. bu sistem her yıl ekilen yerlere uygun gibi veya biryıl anıza tahıl ekip nadas yılı fiğ filan ekmek lazım galiba....

bereket. link=topic=60214.msg654803#msg654803 date=1354050554' Alıntı:
tşkkrlr.inşllh sadece köylüye değil tüm trakkulübe örnek olursun... alk-*s
anıza ekim mibzeri, çok sert (sığır çiğnemiş) toprakları ekebiliyormu, yüzünde kalma filan oluyormu.
bide asıl sorun genelde kıraç arazi nadasa bırakılıyor. bu sistem her yıl ekilen yerlere uygun gibi veya biryıl anıza tahıl ekip nadas yılı fiğ filan ekmek lazım galiba....
Valla tas gibi sertlesmis topraklarda basarili olabilecegini pek düsünmüyorum kadim abi. Acikcasi benim bu sene ektigim yerler yazten gecen senede ekili olan yerlerdi. 20 dönüm fig yerine bugday ektim. Diger kalan 70 dönüm bugday yerinede arpa ektim. Hayvanlar cogaliyor, kaliteli ucuz yem lazim. Ugrasmadan etmeden fig ekmekde gayet mantikli. Destegide güzel. Ama bi esseklik ettimki sorma. Bu sene 5 teneke macar figi bulup ekeydim seneye kendi tohumum cikardi. Adi fig var ama onunda verimi cok düsük macara göre.. Ayrica baklagiller kokleri vasitasiyla hayli azot birakiyor topraga. Tabi tamburayla bicildigi icin yabanci ot ve cavdar derdide bastan halloluyor.. Benim fige ektigim yer bütün islenmis yerlerden dha güzel ve hizli cikis yapti.. Millet islenmis toprakda olmayan bunda olmaz diyo. Yola dökülen arpa bile bitiyosa topragin altinda göbresi yaninda niye bitmesin.. Mayisdan itibaren gözlemlemerimi sizlerle paylasirim zaten.

satocan58 link=topic=60214.msg654916#msg654916 date=1354091345' Alıntı:
Valla tas gibi sertlesmis topraklarda basarili olabilecegini pek düsünmüyorum kadim abi. Acikcasi benim bu sene ektigim yerler yazten gecen senede ekili olan yerlerdi. 20 dönüm fig yerine bugday ektim. Diger kalan 70 dönüm bugday yerinede arpa ektim. Hayvanlar cogaliyor, kaliteli ucuz yem lazim. Ugrasmadan etmeden fig ekmekde gayet mantikli. Destegide güzel. Ama bi esseklik ettimki sorma. Bu sene 5 teneke macar figi bulup ekeydim seneye kendi tohumum cikardi. Adi fig var ama onunda verimi cok düsük macara göre.. Ayrica baklagiller kokleri vasitasiyla hayli azot birakiyor topraga. Tabi tamburayla bicildigi icin yabanci ot ve cavdar derdide bastan halloluyor.. Benim fige ektigim yer bütün islenmis yerlerden dha güzel ve hizli cikis yapti.. Millet islenmis toprakda olmayan bunda olmaz diyo. Yola dökülen arpa bile bitiyosa topragin altinda göbresi yaninda niye bitmesin.. Mayisdan itibaren gözlemlemerimi sizlerle paylasirim zaten.
tşkkr ederim,gelişmeri bekliyorum.
dediğim gibi her yıl ekilecxekse sorun yok
genelde anadolu çiftçiliğinin büyük bölümü nadas uyguluyor, bir yıl dinlendiği halde düşük verm alıyoruz.
anıza ekim modeliyle her yıl ekimin daha ziyade taban, kuvvetli tarlalara uygun olduğunu düşünüyorum.
diğer bir sorunda, hemen her köyde arazi ikiye bölünür.uygun meraların az olması sebebiyle sığır nadasta otlatılır.
benim icara ektiğimköyün, nadastan başka yaylımı yok diyebilirim.yani arazinin bir bölümünü her yıl boş bırakmak zorundasın...

bence tarla sürülmediği için toprak altı damlama sistemi kurulup tarlalar bu sayede çok az suyla daha verimli hale gelebilir... hatta susuz tarlalar bile taşıma su ile sulana bilir :)