Cenaze'de 'Merhuma hakkımı helal etmiyorum' dedi

Muğla Bodrum ' un Yalıkavak Beldesi ' nde iki komşu arasındaki husumet, cenaze namazına yansıdı. 73 yaşında vefat eden Osman Dağlar ' ın cenaze namazına katılan komşusunun sözleri şok etkisi yaptı.

MUĞLA ' nın Bodrum İlçesi Yalıkavak Beldesi ' nde iki komşu arasındaki husumet, cenaze namazına yansıdı. 73 yaşında vefat eden Osman Dağar ' ın Yemiş Camii ' sindeki cenaze namazında helallik istenmesi sırasında, 48 yaşındaki Tahir Bice, komşusuna hakkını helal etmediğini söyleyince, ölenin yakınlarınca tartaklanmak istendi.

Yalıkavak Beldesinde Yemiş Camisi ' nde önceki gün meydana gelen olay, herkesi şaşırttı. Tahir Bice, Gökçebel mevkiinde üç yıl önce astım hastalarının tedavisinde iyi geldiğine inanılan yeşil yumurta üretmek için iki dönüm arazi üzerine Ekolojik Yumurta Çiftliği kurdu. Bice, bu yıl Haziran ayında çiftlikte bulunan tavuk ve ördeklerinin komşusu emekli sağlık memuru Osman Dağar tarafından zehirlenerek telef edildiğini iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Savcılık soruşturması ve iki komşu arasındaki husumet sürerken, Osman Dağar yaşamını yitirdi. Komşusunun öldüğünü ve cenazesinin de Yemiş Camisi ' nden kaldırılacağını öğrenen Tahir Bice, farklı bir şekilde tepkisini dile getirdi.

'İTİRAZIM VAR, MERHUMU İYİ BİLMEM'

Osman Dağar ' ın tabutunun musalla taşına konmasından sonra imamın cenaze namazın nasıl kılınacağını anlatıp 'Merhumu nasıl bilirdiniz? Hakkınızı helal ediyor musunuz?' diye sorması üzerine, cemaat arasında saf tutan Tahir Bice, umulmadık bir yanıt verdi.

Tahir Bice, elini havaya kaldırarak, 'İtirazım var. Ben merhumu iyi bilmem. Haklarımı da helal etmiyorum. Çünkü benim, kanserli karımın ve üç çocuğumun rızkını elde ettiğim, 600 ' e yakın tavuk ve ördeğimi zehirleyerek öldürdü. Defalarca kendisine gidip, ' Komşumsun Osman amca, gel şu borcunu öde, helalleşelim ' dedim. Çocuklarına da söyledim. Kimse beni ciddiye almadığı gibi elimdeki diğer hayvanlarımı da zehirlemekle tehdit ettiler. Haklarımı helal etmiyorum. Helal olmasın' diye bağırdı. Ardından da saftan çıkarak kenara çekildi ve cenaze namazını kılmadı.

ZABITALAR ARAYA GİRDİ

Merhum Osman Dağar ' ın tabutunun arkasında duran herkesin bir anda şoke olmasına rağmen imam, cenaze namazına başladı. Bu sırada Dağar ' ın yakınlarının 'Sonra hesaplaşırız, sonra' diye mırıldandıkları duyuldu. İmamın cenaze namazını bitirmesinin ardından cemaat, tabutu alıp cami arkasındaki mezarlığa yönelirken, Dağar ' ın bazı yakınları da Tahir Bice ' nin üzerine yürüyerek yakasından tutup tartaklamak istedi. Belediye zabıtası ve orada bulunanların araya girmesi ile Tahir Bice cami önünden uzaklaştırıldı.

'ALLAHIM BENİ AFFETSİN'

Tahir Bice, yaptığı açıklamada, kendisinin de dindar bir insan olduğunu belirterek şunları söyledi:

'Ama beni iflas etme ve çıldırtma noktasına getirdiler. Sırf bu komşum yüzünden eşyalarımı toparladım, Mumcular Beldesi ' ne yerleşmeye ve taşınmaya karar verdim. Tam taşınma hazırlığı yaparken komşumun benimle helalleşmeden ölmesi çok gücüme gitti. Halleri, vakitleri yerinde. Fakir olsalar da borçlarını ödeyemeseler, ben de vazgeçerdim. Ama ben 1000 tavuğu ördeği ile geçinen bir insanım. Bunun da 600 ' ünü öldürdüler, diğerlerini öldürmekle tehdit ettiler. Ben bittim. Üç yıllık emeğimi bitirdi. Tüm yasal izinlerim ve ruhsatlarım vardı. Şimdi nasıl geçinirim. Allahım beni affetsin ama insanlar da borçlarını ödesinler diye böyle bir şey yaptım.'

JANDARMAYA ŞİKAYET ETTİLER

Tahir Bice ' nin üzerine yürüyen Osman Dağar ' ın yakınları ise konu ile ilgili konuşmak istemediklerini, cenaze namazında yapılan bu davranışın ahlak ve din kurallarına uymadığını belirterek, Bice hakkında jandarmaya şikayette bulundu.

MÜFTÜ: 'OLMASA DAHA İYİ OLURDU'

cenazede_merhuma_hakkimi_helal_etmiyorum_dedi13541862380_h958110.jpg

Ynt: Cenaze'de 'Merhuma hakkımı helal etmiyorum' dedi

Demek ki adamın ocağını söndürdüler de öyle bir şey yapmış. Biz şimdi helal etse daha iyiydi bu yaptığı olmamış desek de boşuna olur. İçinde olmadan anlayamayız o durumu. Zaten kimse çok canı yanmadıkça böyle bir şey yapmaz herhalde.

üzücü bi olay ama sen gel adamın hayvanlarını öldür
adam haklı bence ve orda o adamı tartaklamak yerine tm arkadaşım deyip gerekirse belirli bi bedel vermek gerekir adamı dövmek değil..
bu habercilerin vidyo çekemsini anlamadım ynlız ...

kınamamak gerekiyor bazen hak ediyorlar .
ben komşu köyde erkuntu yeni aldım 110 dekar yer sürdüm kışın sogukta kabinsiz traktörle dona dona ve mart ayı geldi adam 5000 tl (5 milyar) 2006 -2007 sezonunda para istedi bu parayı verirsen ortak ekersin yoksa yok ölürmüsün öldürümüsün ve adam tarlayı aldı elimizden.ve birkaç yıl sonra öldü adam.çocukları aradı helalleşelim diye hala helalleşecegiz ne arayan var ne soran....
daha neler var neler herkesin başında vardır....

köylü link=topic=60251.msg655379#msg655379 date=1354196775' Alıntı:
kınamamak gerekiyor bazen hak ediyorlar .
ben komşu köyde erkuntu yeni aldım 110 dekar yer sürdüm kışın sogukta kabinsiz traktörle dona dona ve mart ayı geldi adam 5000 tl (5 milyar) 2006 -2007 sezonunda para istedi bu parayı verirsen ortak ekersin yoksa yok ölürmüsün öldürümüsün ve adam tarlayı aldı elimizden.ve birkaç yıl sonra öldü adam.çocukları aradı helalleşelim diye hala helalleşecegiz ne arayan var ne soran....
daha neler var neler herkesin başında vardır....
abi oluyo bunlar bizimde oldu öyle önce yulaf sonra mısır ekecektik tarlayı kiraladık sonra demezmi bi senede bi mahsul ekilir diye :)
bu sende ek dedi ekmedik bizde boş yatsın önceki gibi insanlara iyilik yapıyorsun anlamıyor.

Helal etmek gerekir, bir yandan da varsa böyle bir şey çocukları hakkını,borcunu ödemeleri lazım, merhuma da geride kalanlara da komşuya da sıkıntılı bir durum ama durduk yere de kimse kimseye hakkımı helal etmiyorum birde cenaze başında böyle bir şey diyeceğini sanmıyorum..
Hayırlısı olur inşallah...

üzücü bir durum cenaze namazında hiçte böyle bişey duymadık ama belliki tahir beyin çok canı yanmış ama yinede osman amcanın çocukları bu konuda hakkını ödemesi lazımdır bence bu dünyanın birde öbür tarafı var kul hakkı çok kötü bişey ....................??? ama cenazede böyle bişey denmeside ayıp tabiki............

hadi anladık ölen adam yaşlı eski kafa inat cı olur eski adamlar çocukları yeni jenerasyon kul hakkını bilip adamla meseleyi bi şekil de halletselerdi iyi olurdu yazıyı iyi okudu iseniz adam çocuklarına da söyledim kimse beni ciddiye almadı diyor ortada canı yanan biri var karşıda bunu kayle almayan bir aile ama adam sadece hakkını helal etmese iyi o canı çok yandığı için beddua ve ah ta etmiştir kimsenin ahını almayacaksın yoksa sonra o bi şekilde misli ile çıkar adam en iyisini yapmış ölen adamın çocuklarının yerinde olsam adamla görüşüp olayı düzeltirdim ... anlş-*s

Olabiliyor böyle durumlar,zira dinimiz boşuna kul hakkının affını ancak hakkı yenen kişinin helalliğiyle olacağını belirtmemiştir.Bence de geride kalanların en azından adamın zararını karşılaması lazım.

önyargılı yaklaşmamak gerek... hakkının yenmesi, öyle rasgele geçiştirilebilecek bişey değildir, insan psikolojisinde çok derin yaralar açar.