Güncel Buğday Fiyatları

Ynt: Güncel Buğday Fiyatları

bu gün yerel gazetede çıkan habere göre dün Keşan borsasına ilk buğdaylar çıkmış. ilk çıkan buğday 12.5 rutubet 32 gluten 1.10 krş . diğerlerinin değerleri yazılmamış ama fiyatları 75 ile 78 krş arasında satılmış.

Çiftçinin yapması gereken tek şey var, buğday olsun arpa olusn isterse patates olsun, ekmeyecek, talep olunca ekecek, bu işin başka çaresi yoktur, bereket olsa malını ahlaksızca vuracak tüccardan bol kimse yok, adam almaz almaz, ucuza verirse borçlu çiftçi hemen onun malını alır, devlet bunu engellemek için, yani fiyat istikrarı için istediği kadar uğraşsın, değişen bişey olmaz.

ama, devlet üretim istemiyorsa bunuda yapmaz, çiftçide kendinden ne talep ediliyorsa sözleşmeli olarak onu üretmeye koyulur, sözleşme yaptığı kişi kurum yada tacir herkimse ona satar bakar kazancına, bu en ideal sistemdir, devlet baba arada olmaz çok iyi olur, işine gelen tüccar veya ürün ihtiyacı kimse gider çiftçiye ektirir basar parayı alır, yoksa umutla çiftçinin ekip biçmesiyle kazanması beklenmemelidir artık, çünkü herkes çakal olmuş, üretim biraz fazla olsa mala vuruyor ucuz alamak için, yok olsa fiyat artar bu sefer devlet çıkar hoop açtım ithalat kapısını der.

Mesela neden ekmeğin fiyatını belirleyenler var, herhangibir devletin kurumu çıkıpda ekmeğin fiyatının belirlenmesi için uğraşıyor? belirlemesinler o zaman, serbest piyasa hadi buyrun isteyen istediği fiyattan ekmek pişirip satsın, neden karışılıyor, devletin işimi?

devlet akaryakıta yüksek vergi uygular, ama neden tavan fiyat uygulama ihtyacı duyar? uygulamasında göreyim.

kısaca bu devletçiliği söküp atacaksanız önce sektörlerin tüketim tarafından yapmalısınız, en son ana sektör tarımdan madencilikten vs.. yapmalısınız

örneğin mazota vergiyi bol koyabiliyorsunda, neden ekmeğin tüketimine sadece %1 vergi koyulduğunu sorgulamıyorsunuz? bakkaldan alırken ekmeğe vergi vermeyipde devletin yaptığı icraatları ele almak bence en son yapılacak iştir, önce boğazından geçeni alırken vergi verip vermediğini düşün, sonra devlet şunu söyle bunu böyle yapmalı demelidir insan.

insanların karnı doyduğunda istekleri sınırsızdır, işte halkın bu doyum noktasına kolay ulaşması için devlet her türlü kolaylığı sağlayacak, ama üretiminde zorluk çıkaracak, böyle bişey yok, o yüzden bakkaldan ekmeği en azından %18 KDV vergisi bile vermeden alanlar, devletin bu zamandaki tarım politikasını sorgulamamalı, işi neyse ona bakmalıdır, zaten doğru düzgün bir tarım politikası yokken her kafadan bir sese gerek varmı?

Şu yazıyı yazarken kullandığım PC me dünya kadar KDV ÖTV vererek sahip oluyorum ve burada kullanabiliyorum, bu konularda konuşabilirim mesela, vergisi en az mazota uygulanan vergi kadar olmalı diyorum örneğin, yani azerbaycanda 85 kuruşluk mazot nasıl burada bana 4 liraya ise, japonyadaki çindeki 1500 liralık pc burada hepimize en az 4 bin lira olmalıdır, öyle şirketime aldım vergiden düşücem falan deme lüksüde olmamalıdır beğenmeyenler çok olur ama bence olması gereken budur mesela.

bull trakmarket link=topic=60282.msg1009236#msg1009236 date=1434719296' Alıntı:
Çiftçinin yapması gereken tek şey var, buğday olsun arpa olusn isterse patates olsun, ekmeyecek, talep olunca ekecek, bu işin başka çaresi yoktur, bereket olsa malını ahlaksızca vuracak tüccardan bol kimse yok, adam almaz almaz, ucuza verirse borçlu çiftçi hemen onun malını alır, devlet bunu engellemek için, yani fiyat istikrarı için istediği kadar uğraşsın, değişen bişey olmaz.

ama, devlet üretim istemiyorsa bunuda yapmaz, çiftçide kendinden ne talep ediliyorsa sözleşmeli olarak onu üretmeye koyulur, sözleşme yaptığı kişi kurum yada tacir herkimse ona satar bakar kazancına, bu en ideal sistemdir, devlet baba arada olmaz çok iyi olur, işine gelen tüccar veya ürün ihtiyacı kimse gider çiftçiye ektirir basar parayı alır, yoksa umutla çiftçinin ekip biçmesiyle kazanması beklenmemelidir artık, çünkü herkes çakal olmuş, üretim biraz fazla olsa mala vuruyor ucuz alamak için, yok olsa fiyat artar bu sefer devlet çıkar hoop açtım ithalat kapısını der.

Mesela neden ekmeğin fiyatını belirleyenler var, herhangibir devletin kurumu çıkıpda ekmeğin fiyatının belirlenmesi için uğraşıyor? belirlemesinler o zaman, serbest piyasa hadi buyrun isteyen istediği fiyattan ekmek pişirip satsın, neden karışılıyor, devletin işimi?

devlet akaryakıta yüksek vergi uygular, ama neden tavan fiyat uygulama ihtyacı duyar? uygulamasında göreyim.

kısaca bu devletçiliği söküp atacaksanız önce sektörlerin tüketim tarafından yapmalısınız, en son ana sektör tarımdan madencilikten vs.. yapmalısınız

örneğin mazota vergiyi bol koyabiliyorsunda, neden ekmeğin tüketimine sadece %1 vergi koyulduğunu sorgulamıyorsunuz? bakkaldan alırken ekmeğe vergi vermeyipde devletin yaptığı icraatları ele almak bence en son yapılacak iştir, önce boğazından geçeni alırken vergi verip vermediğini düşün, sonra devlet şunu söyle bunu böyle yapmalı demelidir insan.

insanların karnı doyduğunda istekleri sınırsızdır, işte halkın bu doyum noktasına kolay ulaşması için devlet her türlü kolaylığı sağlayacak, ama üretiminde zorluk çıkaracak, böyle bişey yok, o yüzden bakkaldan ekmeği en azından %18 KDV vergisi bile vermeden alanlar, devletin bu zamandaki tarım politikasını sorgulamamalı, işi neyse ona bakmalıdır, zaten doğru düzgün bir tarım politikası yokken her kafadan bir sese gerek varmı?

Şu yazıyı yazarken kullandığım PC me dünya kadar KDV ÖTV vererek sahip oluyorum ve burada kullanabiliyorum, bu konularda konuşabilirim mesela, vergisi en az mazota uygulanan vergi kadar olmalı diyorum örneğin, yani azerbaycanda 85 kuruşluk mazot nasıl burada bana 4 liraya ise, japonyadaki çindeki 1500 liralık pc burada hepimize en az 4 bin lira olmalıdır, öyle şirketime aldım vergiden düşücem falan deme lüksüde olmamalıdır beğenmeyenler çok olur ama bence olması gereken budur mesela.

sözleşmeli ekim modeli bir yere kadar iyide buralarda yıllarca sözleşmeli domates ekildi. yıllarca çiftçilerin sırtından para kazanıldı. her yıl fabrika zarar gösterilip çiftçinin parası ödenmedi. ertesi yıl bir başkası devraldı onda da aynı oyun. pancarı da mesela geçen yıl < 155-160 krş beklenmektedir.> dendi çiftçiye ödeme zamanı 132 krş tan para ödendi. örnekleri çok.
Devlet piyasadan çekilsin diyorsun da bu seferde tüccarlar birleşip çiftçinin anasını belliyorlar. geçen yıl ofis mal almayınca buğday 58 krş kadar düştü. harmandan sonra da ortalık düzelir dedik bu seferde hiç talep yok diye kaliteli buğdayı bile zorla satabildik.

fehim kardeşim domatesin fiyatı birlira ötuziki kuruşmu yoksa on üç kuruşmu 1 lr 32 kuruş olursa ben her sene domates ekerim.dönümünden 7 8 ton domates çıkarabiliyorum.Beni bilgilendirirsen sevinirim.

rifkiseker link=topic=60282.msg1009384#msg1009384 date=1434814481' Alıntı:
fehim kardeşim domatesin fiyatı birlira ötuziki kuruşmu yoksa on üç kuruşmu 1 lr 32 kuruş olursa ben her sene domates ekerim.dönümünden 7 8 ton domates çıkarabiliyorum.Beni bilgilendirirsen sevinirim.

baştan yazayım enez dardanel fabrikası artık kapalı. şu an pazar yerinde pazarcıda domatesin fiyatı 75 krş tu. ha bu arada bir kadın yövmiyesi 50 tl . başka ne bilgisi istiyorsunuz. bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

Buğday para etmiyor fiyat geçen seneden düşük ama

gübreye her gün zam yapılıyor

fırsattan istifade gübre fiyatları fezaya gidiyor bakalım, bu buğday ekim zamanı gübresiz ekilmez

rekabet kurumu falanda yok ortada, fırsatçılık aldı başını gitti yine

gübre sektöründe köklü değişiklikler yapılması şart.

kaynari link=topic=60282.msg1010069#msg1010069 date=1435139012' Alıntı:
Gübre fiyatları çok yüksek, sizce Gübre firmalarının kar marjları ne kadardır?

Gübre üreteni var, ana bayisi var, ana bayinin tali bayileri var, varda var, son kullanıcı çiftçiye gelene kadar üzerinden para kazanan kazanana, bu sistem değişmeli öncelikle, sanırım üretenin kar marjı %60 lardan aşağı değildir, bayilerinde %34 ler civarında olabileceğini tahmin ediyorum.

Hiçbirşekilde paşin parası olmayan gübre falan alamaz, yada gidecek peşin peşin bankaya borçlanacak faiz ödeyecek, risk alacak tarlasına yada kiraladağı toprağa ekecek masrafı peşin yapacak uğraşacak, bunca aldığı riskten sonra başkaları bakacakki oo sen şu kadar kazansan yeter diyecek, bu şartlarda kazanırsa ne ala diycem ama zor, kazanamazsa kimsenin haberi bile olmayacak, yani olumsuzluğa kimse ortak değil, olursa herkes ortak, o zaman bu işin riskini alanla almayan birmiş gibi hesaplar yapılıp ürün fiyatları açıklamak falan sistem değil, günü kurtararak yaşamanın yoludur.

bull trakmarket link=topic=60282.msg1010427#msg1010427 date=1435279685' Alıntı:
Gübre üreteni var, ana bayisi var, ana bayinin tali bayileri var, varda var, son kullanıcı çiftçiye gelene kadar üzerinden para kazanan kazanana, bu sistem değişmeli öncelikle, sanırım üretenin kar marjı %60 lardan aşağı değildir, bayilerinde %34 ler civarında olabileceğini tahmin ediyorum.

Hiçbirşekilde paşin parası olmayan gübre falan alamaz, yada gidecek peşin peşin bankaya borçlanacak faiz ödeyecek, risk alacak tarlasına yada kiraladağı toprağa ekecek masrafı peşin yapacak uğraşacak, bunca aldığı riskten sonra başkaları bakacakki oo sen şu kadar kazansan yeter diyecek, bu şartlarda kazanırsa ne ala diycem ama zor, kazanamazsa kimsenin haberi bile olmayacak, yani olumsuzluğa kimse ortak değil, olursa herkes ortak, o zaman bu işin riskini alanla almayan birmiş gibi hesaplar yapılıp ürün fiyatları açıklamak falan sistem değil, günü kurtararak yaşamanın yoludur.
Bağfaş Gübre Fabrikasının kar marjı %6 Gübretaşın Kar marjı %7 ama bayi kar marjları ne kadar onu bilmiyorum. Bu sene Gübretaş bayisi ile görüştüğümde kar marjlarının çok düşük olduğunu söyledi. Bence sorun hammaddenin yurt dışından gelmesinden kaynaklanıyor.
Bağfaş hammadde üretecek yeni bir tesis kurdu. İnşallah bu tesis fiyatlara etki eder

Gübretaş üretimini İran ' da yapıyor.Yıllardır ambargo sıkıntısına rağmen neden İran ' da bir şirket alıp orada üretim yapıyor diye soracak olursanız, cevap ' ' hammadde ' ' .Azot ' un tamamı İran ' dan alınıyor.Fosfor konusunda da hammadde Tunus,Fas ' tan..Durum böyle olunca fiyatlar uçuyor.

Gübre fiyatının dünyada uçtuğu falan yok, neden Türkiyede uçuyor? dap gübresi mesela dünyada son tüketici satış fiyatlarının çok üzerinde satışı var, çünkü tüketici nasılsa sorgulamadan alıyor.

dap fiyatı tonu 470 dolar olmasına rağmen, dün sordum gübreciye tonu 1770 den vereyim dedi, 470 i çarp dolarla 470*2,6700=1254,9 yani tonu 1255 lira ama dap satışı bizde bayide tonu 1770 lira,

bu fark az kar marjım var diyen, ucuza satıyoruz diye ağlanan yerli gübre sektörünün kalem oyunlarıyla oluşmakta, haliylede Türk çiftçisi yani son kullanıcısı pahalıya gübre kullanmakta, gerisi hikaye.

Dünyadaki tüm gübre üreticileri hammeddeyi temin ederken ülkesinden elde ediyor denemez, mesela azot doğal gazın içindeki azot ayrıştırılarak elde ediliyor ve gübre üretiminde kullanılıyor, bütün dünya tunus kanada rusya gibi zengin fosfor potasyum yatakları olan ülkelerden hammaddeyi alıyor, sana pahalı hammadde ona ucuz hammadde fiyatı yokki, herkesin aldığı kullandığı yataklar dünyada sınırlı ve o hammaddelere para veriyor.

Fark şu, burada üretimde maliyet ve dağıtımında karını yüksek tutmanın yollarını bulanlar rahat iş çıkarıyor, çünkü çiftçi üretici organize değil, hakkını arayamıyor, böyle oluncada tek taraflı olarak üreten ve ithalatını yapanlar haliyle fiyat belirlemede üstün konumda, dedikleri oluyor.

Eğer öyle değilse dap gübresini mesela neden dışarıdan ithalata kapıları açmıyorlar? çiftçi birlik kurar büyük tonajda dışardan dap getirtir ucuz ucuz gübre kullanır, fabrikayı ne yapsın son kullanıcı? çiftçiye varmı faydası? memlekette fabrika pahalıya üretim yapıp pahalıya sattıktan sonra dışardan almak çiftçinin yararına.

Ziraat odaları ne işe yarıyor? getirin üyelerinize dışardan ucuz gübre olsun bitsin, ama ithalat yaptırmazlar bir yolunu bulup, aslında o kadar çiftçi mecburen üye, ne işe yarıycak bu ziraat odaları başka, üreticinin en güzel organize olduğu yer, birazda üreticinin girdi fiyatlarını düşürmeye aracılık etmelidirler.

ziraat odası tohumluk satıyor, neden ithal ettiği gübreyi satmasınki? ben şahsen istiyorum, fiyatına göre üreticiden talep toplar ithalatını yapar getirir, bizde teslim alırız olur biter, arada getirme götürme faaliyetinden masraflarını çıkarsın alsın, bu şekilde hiçde yüksek fiyata gübre kullanmış olmayız, ama yeterki ithalat açılsın, ucuz buldukmu dekara gübre tüketimimizde artar ne güzel olur, pahalılıktan yetersiz gübre kullanımı ortadan kalkar, ithalat baronlarının bu tekelini kırmak şart derim ben.