Güncel Buğday Fiyatları

Ynt: Güncel Buğday Fiyatları

bull trakmarket link=topic=60282.msg1010784#msg1010784 date=1435480727' Alıntı:
Gübre fiyatının dünyada uçtuğu falan yok, neden Türkiyede uçuyor? dap gübresi mesela dünyada son tüketici satış fiyatlarının çok üzerinde satışı var, çünkü tüketici nasılsa sorgulamadan alıyor.

dap fiyatı tonu 470 dolar olmasına rağmen, dün sordum gübreciye tonu 1770 den vereyim dedi, 470 i çarp dolarla 470*2,6700=1254,9 yani tonu 1255 lira ama dap satışı bizde bayide tonu 1770 lira,

bu fark az kar marjım var diyen, ucuza satıyoruz diye ağlanan yerli gübre sektörünün kalem oyunlarıyla oluşmakta, haliylede Türk çiftçisi yani son kullanıcısı pahalıya gübre kullanmakta, gerisi hikaye.

Dünyadaki tüm gübre üreticileri hammeddeyi temin ederken ülkesinden elde ediyor denemez, mesela azot doğal gazın içindeki azot ayrıştırılarak elde ediliyor ve gübre üretiminde kullanılıyor, bütün dünya tunus kanada rusya gibi zengin fosfor potasyum yatakları olan ülkelerden hammaddeyi alıyor, sana pahalı hammadde ona ucuz hammadde fiyatı yokki, herkesin aldığı kullandığı yataklar dünyada sınırlı ve o hammaddelere para veriyor.

Fark şu, burada üretimde maliyet ve dağıtımında karını yüksek tutmanın yollarını bulanlar rahat iş çıkarıyor, çünkü çiftçi üretici organize değil, hakkını arayamıyor, böyle oluncada tek taraflı olarak üreten ve ithalatını yapanlar haliyle fiyat belirlemede üstün konumda, dedikleri oluyor.

Eğer öyle değilse dap gübresini mesela neden dışarıdan ithalata kapıları açmıyorlar? çiftçi birlik kurar büyük tonajda dışardan dap getirtir ucuz ucuz gübre kullanır, fabrikayı ne yapsın son kullanıcı? çiftçiye varmı faydası? memlekette fabrika pahalıya üretim yapıp pahalıya sattıktan sonra dışardan almak çiftçinin yararına.

Soonuna kadar katılıyorum yazdıklarına özellikle 2008 Lehman Krizinden sonra (Lehman da bilerek batırılmıştır nedenlerini bilenler bilir)
Dünya ' da hammadde emtia fiyatları düşmüştür...Bizde ise 2008den beri hala rutin olarak artmaktadır...Hala eski fiyatlarına gelmemiştir Dünya ' da...

Evet arkadaşlar, bugün teslimatlarda devam ettik. Kalite ve fiyat değerleri şöyle:

1-) Cins: Tekira
Rutubet: 11.6
Proteyin: 13.00
Hektolitre: 85.00
Yaş gluten: 27.00
Sedim: 42
Fiyat: 858.5 tl/ton

2-) Cins: Tekira
Rutubet: 11.2
Proteyin: 13.3
Hektolitre: 83.6
Yaş gluten: 27.4
Sedim: 45
Fiyat: 861.2 tl/ton

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. Fiyatlar neden düşük?

Yukarıda değerlerini verdiğim buğdaylar, bulunduğumuz bölgedeki en kaliteli buğdaylardan. Çöp ve süne de yok. Temiz. Üstelik birinci sınıf Anadolu ekmeklik sert buğday bunlar. Lakin kaliteleri ne kadar yüksek olursa olsun, taban fiyata ulaşamıyorlar. Bunun sebebi ne?

Çok basit.

Kandırıldık. Türkiye ' deki çiftçilerin olarak tamamımız kandırıldık.

İşin içerisinde olan birden çok kişi ile görüştüm. Bazı eksper arkadaşlarla irtibata geçtim. Dışarıya lanse edilmiyor ama TMO ' nun uyguladığı taban fiyat 862 değil, 840 (sekizyüz kırk) lira.

Tekrar ediyorum. Bülent Arınç, (hangi sayfası partiden olduğunun hiç bir önemi yok) gözümüzün içine baka baka yalan söylemiştir.

TABAN FİYAT 862 TL DEĞIL. 840 LIRA.

Herkesin farkettiği o 21 liralık kesintinin de aslı budur. Net kesinti 21 değil, 22 lira ' dır.

İş bu kadarla da bitmiyor. Kaliteli bupdaya verileceği duyurulan o %7 ' lik fiyat artışı da tırpanlanıyor. Bir tane süne zararı olmayan buğdaya %1.6 süne zararı yazılmış. Komik yanı, birbiri ile alakasız tarlalardan teslim ettiğim 3 buğdayda da aynımzarar meydana gelmiş. Hepsinde standarta bağlanmış. Hepsinde %1.6 süne zararı yazılı.

Yukarıda gönderdiğim 2. Buğdayın fiyatı, en az 890 lira olması gerekirken, 861 lira gibi rakam vermişlerdir.

Ahlaksızlığı yaşam şekli haline getirmiş bir zihniyetten tam beklediğimi yaptılar.

Bu arada sevgili Zıraat odaları birliği yönetim kurulu. Boğazlarınızdan bir lokma helal lokma geçti ise, bu terbiyesizliğin hesabını sorun. Sormazsanız, cebimden çıkmış o lokma da haram olsun.

Dün bictirdiğim buğdayı brüt 65 krs/kg dan ,tüccara sattım.Verimde dusuk 350 kg/da. Bakalım saman ne çıkacak.Aşırı yağışlardan sonra bunlarda oldu.Yağışlardan dolayı verimlerinin her yerde aynı olmadığını düşünüyorum.Yetkililer tarihi verim rekoru açıklayınca fiyatlar surunuyor.Gerçek tam tersi ama bu iş işten geçtikten sonra anlaşılacak gibi.

iskender link=topic=60282.msg1012244#msg1012244 date=1436210265' Alıntı:
Tarih,çiftçiye hakını vermeyen bir hükümete oy veren çiftçileri affetmeyecek. ...

İskender Abi bu söz çok iyidi. Orjinal olarak senin mi, başka bir kaynağı mı?

Senin şe kullanabilir miyim?

Arkadaşlar TMO 2015 yılı için 570.087 ton buğday alacağını açıkladı.

Bu ne demek?

Ülkede üretilen (ki 22.5 milyon olduğu tahmin ediliyor) buğdayın en çok %4.5 ' ini alacak. Geri kalan %95.5 ' i neler bekliyor geçen yıldan malumunuz.

Kalan kişiler fabrika ve tüccarlara malını dökmek zorunda. Ne verirlerse ona.

Şu an için bölgemde olan tüccar fiyatı, 680-700 tl/ton aralığında. Kibar bir tanım yapmak istiyorum ama yok. Dağınık kalsın.

Ek bilgi. Sadece bölge ve yöresel fiyatları takip etmeyelim. Dünya ile kıyaslayalım derseniz, tablo şöyle:

TMO 862 lira olarak açıkladığı fiyatı, alicengiz oyunları ile 840 lira olarak uyguluyor. Ekstra kesintiler (katkı payları, stopaj, hammaliye, banka kesintisi.... vs ile (ki bu da 22 lira civarında tutuyor) net fiyat 818 lira/ton. Bağkur borcunu varsa daha da kesiliyor. Neyse oraya girmeyelim.

Şimdi bizdeki buğday fiyatı 300$ civarı.

Dünyada nasıl? Fiyatlar ülkeye göre değişiyor.

Kanada: makarnalık buğday 410$, ekmeklik buğday 380$
ABD DNS borsası 285$
Almanya 255$

Ve bu adamların hepsi 2 liralık mazot ve sübvansiyonlu gübre ile üretiyorlar bunu.

İşte neden ülkede tarım bitti,
Neden çiftçi olarak belimizi doğrultamıyoruz,
Neden hububat üretiminde 20 yıldır bir arpa boyu yol alamadık?

Hepsinin cevabı yukarıdaki tabloda.

dün arkadaş ya kardeşim faizleri düşürdü adam daha ne yasın buldunuzda bulanıyoırsunuz diyor.bede dedim faiz düşük krediyi çektin niye çektin borcuma verdim çekmeseydin ekip biçiyon yetmiyor mu dedim yetse de çekiyom yetmesede diyor.

Şuan Tüccar 650TL/Ton dan alıyor buğdayı.O kadar tok satıcı davranıyor ki nemli buğdayı 650 ' den vermek isteyeni geri çeviriyor.Ayrıca Andino ' ya fiyat dahi vermiyor.

iskender link=topic=60282.msg1012244#msg1012244 date=1436210265' Alıntı:
Tarih,çiftçiye hakını vermeyen bir hükümete oy veren çiftçileri affetmeyecek. ...
iskender bey ..
kimin nereye oy verdiği hiçbirimizi ilgilendirmez..
Burası hükümeti ne yüceltme nede karalama yeri değildir..
ancak ve ancak çiftçilik hakkında veya siyaset dışı
bir sitedir..
siyasetimizi buyrun diğer paylaşım sitelerinde yapalım..
face twet.. gibi siteler buna uygundur..
anlayışla karşılaşacağınızı umuyorum..
hayırlı paylaşımlar..

Biz bu isi neydecük gecen sene ver 840 kurusa bu sene ver 700 kurusa , bu durum beni cok sarsti edecegimiz zararami yanalim bu parayla kapatmayi umdugumuz fakat kapatamiyacagimiz borcami yanam valla ben bole bir fiyat beklemiyodum gecen yil ki gibi olsa yine eyvallahti soktayim ,un ayni fiyat un maliyeti ayni fiyat isci hamal vs. Ayni ucret ama bugday cok dusuk bu ne utanmazlik rezillik adilik paralarina para katacak un fabrikalari binlerce kez hakkimiz haram olsun onlara fitil fitil burunlarindan gelsin

musdi60 link=topic=60282.msg1012548#msg1012548 date=1436357541' Alıntı:
Biz bu isi neydecük gecen sene ver 840 kurusa bu sene ver 700 kurusa , bu durum beni cok sarsti edecegimiz zararami yanalim bu parayla kapatmayi umdugumuz fakat kapatamiyacagimiz borcami yanam valla ben bole bir fiyat beklemiyodum gecen yil ki gibi olsa yine eyvallahti soktayim ,un ayni fiyat un maliyeti ayni fiyat isci hamal vs. Ayni ucret ama bugday cok dusuk bu ne utanmazlik rezillik adilik paralarina para katacak un fabrikalari binlerce kez hakkimiz haram olsun onlara fitil fitil burunlarindan gelsin

ama fiyatı un fabrikalrı belirlemiyor
hükümet var ama açıklanan fiyat düşük ve oynak. bakanlık ve tmo kalite düşük yaygarası yapıyor piyasaya düşük al mesajı.
yurt dışı piysası çok diye iç fiyatı düşük tutuyor.
aylardır ziraat odalar bas bas bagırdı görülmemiş rekolte olcak bugday arpa mercimek nohut vs rekor kıracak...
bunu duyan uncu yemci tüccar çiftçiyi korur mu?
hepsi geliyor politikaya tarım politikasına...

Niksar ' da güncel buğday fiyatları 64 kuruş peşin 65 kuruş 1 ay vadeli buyrun neresinden yakarsanız yakın diyorlar insanlara yazınca siyaset oluyor ama bu zaten bize bu ekonomik dayatmaları reva görenlerin siyaseti arkadaşlar.