Güncel Buğday Fiyatları

Ynt: Güncel Buğday Fiyatları

arpa 670-700 krş
yemlik ve 2. kalite ekmelik bugday 700-850 krş
1.sınıfbugday 1000-1040 lira

verimler çok düşük...sap yok..nohut birçok yerde öldü..kurudu..dolu sel cabası..

türk çiftçisi kazanmasın da nasıl olursa olsun bu hükümetin mantıgı...ithalat serbes ...

Edirne ' de
68 - 75 Krş. arası.
bir kaç gün içinde 10-15 kuruş düşüverdi...
sorunca, yağmur yağdı kalitesi düştü diye cevap veriyorlar.
ama ölçüm yapılmıyor ki, kafadan sallıyorlar.
pazara inen mal artınca düşürüverdiler fiyatları...

Çiftçi borçlu, mecbur satıp borcunu ödemek zorunda.
tüccar bu durumu bildiği için, nasıl olsa satçak diyerek düşürüyor fiyatı.
borçlu çiftçi de 65-68-70 kuruş, ne verirlerse satıyor buğdayı.

Tüm ülkedeki çiftçilerin selameti, kazancı için...
tüm ülkedeki çifçiler, mallarını hemen satmasın,
borçlarının zamanı gelenler satsın, diğerleri bekeletebildikleri kadar bekletsin.
atsın depoya / mağazaya aralık-ocak-şubat ne kadar tutabilirse....
böyle yaparsak hepimiz kazanırız...

herkes biçtirdiği gibi satarsa, çiftçi kaybeder, tüccar kazanır.
Ucuz ucuz toplar mahsülü, depolar, daha sonra fiyat yükselince kendi satar...
Lütfen, mahsülü depolayın, satmayın
beraber hareket edersek kazanırız, yoksa 10 sene sonrasını düşünmek bile istemiyorum.
zaten ülke bölünüyor,
hükümet devleti Türk-Kürd-Sünni Federasyonu dönüştürmeye çalışıyor, aklınızı başınıza alın...

bizde biliyoruz kışa fiyat artacak ama mecbur olmasak satarmıyız??
borsadan geliyorum. internet sitesinden bakıpta fiyatlara aldanmayın, 70 kuruşa kadar indi. sadece esperia ya fiyat vuruyorlar. 80 üstü görünen fiyatlar bu cins için..
geçen yıl bir öncekinin altında ayçiçeği fiyatı, bu yıl geçen yılın altında buğday fiyatı.
yatacak yerleri yok bunların...

Ynt: ayçiçek fiyatları

az önce adanada yaşayan bir arkadaşımla görüştüm ayçiçeklerini biçmeye başlamışlar verimler çok kötü dedi 100 200 arası fiyatlarda geçrn senrden kötü 800 850 tl arası yandık busene

Bir dekar samana 5 litre mazot

Ali Can ZERAY/EDİRNE-DHA
2 Temmuz 2014

Haberin wideosu için tıkla :=> http://webtv.hurriyet.com.tr/2/65832/0/bir-dekar-samana-5-litre-mazot

Bakın karşılığında ne alıyorlar

Türkiye ' de İç Anadolu ve Ege bölgelerinde yaşanan kuraklık Edirneli buğday üreticisinin yüzünü güldürdü. Edirneli buğday üreticileri besicilerin yem olarak kullandığı buğday sapının 1 dekarını 5 litre mazot karşılığında satıyor.

Edirne ' nin merkeze bağlı Demirhanlı Köyü ' nde buğday üreticisi Ömer Karabulut, bu yıl bölgelerinde verimin yüksek olduğunu, ürünün kendisinin dışında sapının da para kazandırdığını söyledi. İç Anadolu ve Ege ' deki kuraklık nedeniyle buğdayın gelişemediğini ve boyunun kısa kalması nedeniyle bölgedeki besicilerin saman bulmakta zorlandığını anlatan Karabulut, 'Hayvan besicileri saman almak için bölgemize geliyor. Geçen yıl dekar başına 6 balya saman alırken bu yıl 11 balya saman alıyoruz. Bu yıl buğdaydan iyi verim aldık. Birde samanını satarak para kazanıyoruz.'dedi.

TARLADA SAP HALİNDE SATIYORUZ

Bölgede yağış olması nedeniyle buğdayın sapının uzun olduğunu bu nedenle hayvan yemi olarak kullanılan samanında merkezi haline geldiklerini söyleyen Edirneli üretici Tuncay Aladağ, 'Eskiden balya olarak satılan samanı bu yıl sap olarak tarlada satıyoruzödedi. Edirne ' ye saman alıcılarının Eskişehir ve İzmir ' den geldiğini belirten Aladağ, 'Biz buğday üreticileri olarak bu yıl bereketli bir yıl geçiriyoruz. Bereketli geçen yılda buğday fiyatları artacağına sürekli düşüyor. Geçtiğimiz hafta tonunu 850 TL ' den verdiğimiz buğday bu hafta 650 TL ' ye kadar düştü. Buğday fiyatı düşerken samanın prim yapması üreticinin yüzünü birazda olsa güldürdü. Bu yıl samanın balyası dekar başına hem daha çok verimli hem de fiyat olarak daha pahalı satıyoruz. Anadolu ' nun çeşitli illerinden gelen alıcılara anlaşmaya göre, dekar başına 5 litre mazot karşılığında samanı tarlada satıyoruzödedi.
Edirneli Buğday üreticileri 18-20 kilo arasında değişen yaklaşık 6 TL ' ye satılan saman balyasının fiyatının kış aylarında yüzde yüz oranında artacağını tahmin ediyor. Kentin bazı köylerinde biçerdöverciler tarlaları biçme parası almadan saman karşılığında yapıyorlar.

üçemli link=topic=60282.msg903584#msg903584 date=1404304344' Alıntı:
Esperyanın verimi nasıldı Volkan bizde 100 dönüm ektik bu yıl daha hasat etmedik.
Ahmet esperyanın verimi biraz düşük oluyo. bizim buralarda boyda yapmadı, sulayan komşularda oldu onlarınkide olması gereken gibi görünmüyo tek iyi yanı fiyatı galiba..

Tohumluk üretimi Avorio çeşidimizi dün biçtik. Dekarda verim 742 kg. Bugün bedeli hesabımıza yatacak (875 TL/ton brüt, %2,2 borsa ve stopaj kesintisi).

Bu sene buğdaydan yüzümüz güldü, darısı silaj mısırların ve yağlık çekirdeklerin başına...

mkartal22 link=topic=60282.msg903552#msg903552 date=1404296845' Alıntı:
bizde biliyoruz kışa fiyat artacak ama mecbur olmasak satarmıyız??
borsadan geliyorum. internet sitesinden bakıpta fiyatlara aldanmayın, 70 kuruşa kadar indi. sadece esperia ya fiyat vuruyorlar. 80 üstü görünen fiyatlar bu cins için..
geçen yıl bir öncekinin altında ayçiçeği fiyatı, bu yıl geçen yılın altında buğday fiyatı.
yatacak yerleri yok bunların...
aynen kışa illaki artar tabi elinde bugday kaalan çiftçi olursa
ama benim tahminim bugday 1 lirayı geçemez diyordum şuandada piyasa bu dogrultuda birçok yerde buyday fiyatı düşüyor bizim urda yine düştü 20 kuruş
bunu daha öncede demiştim yine diyorum
bizim yüzümüzü güldürürse yüce rabbim güldürür(busene oda bize güzel bir ders verdi)
hükümet falan hikaye
ve bu borsa fiyatlarına internetten bakıp degerlendriyoruz ama ben o fiyatları biraz sembolik görüyorum o fiyatlara mal satsak 2 senede köşe oluruz
malesef borsa sanal :)

dayço link=topic=60282.msg903564#msg903564 date=1404299225' Alıntı:
az önce adanada yaşayan bir arkadaşımla görüştüm ayçiçeklerini biçmeye başlamışlar verimler çok kötü dedi 100 200 arası fiyatlarda geçrn senrden kötü 800 850 tl arası yandık busene
evet çukurovada ayçiegi hasadı başladı ve şuanda malesef verimler 150-200 kg lerde
komşu köyde biçime başlamışlar bizim köyde başlar bir haftaya falan
yalnız bu fiyat konusu hanüz belli degil
birçok tüccarla görüştüm fiyat veremiyorlar malı açıga alıyorlarmış fiyat belli olunca para hesap keseceklermiş
fakat mal getiren çiftçi çok ısrar ederse para almak için
ozaman son senenin en düşük fiyatından para veriyorlarmış oda 80-90 kuruş falan oluyor
ama tüccarların tahmini biizm buralar için başlangıç fiyatı 1100-1300 arası olur diyorlar

şu anda biz de buğdayı yarıladık.
ortalama 480-500 kg/dekar-dönüm çıkıyor.
tahminen 70-75 ton buğday hesaplıyoruz.
1/3 kira ile çalıştığımız bir tarlanın buğdayını sattık. 7,25 kuruştan, zorla.....

tarlaları yazdan 5 kere sürüp, 4 kere gübre atan birisi dönümden 750 kg buğday almış, konuşuluyor buralarda...

edirne22 link=topic=60282.msg903754#msg903754 date=1404388946' Alıntı:
şu anda biz de buğdayı yarıladık.
ortalama 480-500 kg/dekar-dönüm çıkıyor.
tahminen 70-75 ton buğday hesaplıyoruz.
1/3 kira ile çalıştığımız bir tarlanın buğdayını sattık. 7,25 kuruştan, zorla.....

tarlaları yazdan 5 kere sürüp, 4 kere gübre atan birisi dönümden 750 kg buğday almış, konuşuluyor buralarda...
72,5 KRS olur senın dedıgıne göre 7,25 yedi lira 25 kurus oluyo

Ne olursa çiftçinin kabahati bu seferde kapı kapalı alım satım yok diyorlar fiyat 83.0 kuruş yerinde sayıyor ama mb başkanı yüksek enflasyonda hububat fiyatı çok yüksek düşmeli diyor kendilerinın faiz artırımını bişeye saymıyor heralde tmo devreye girmeli ithal etmeli diyor